Polsko-amerykańska dziennikarka Anne Applebaum została laureatką Wrocławskiej Profesury im. Fritza Sterna. Odbierze ją dzisiaj, a potem spotka się z czytelnikami w ramach "Wyborczej na żywo".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wyróżnienie zostało ustanowione w 2009 r. przez prezydenta Rafała Dutkiewicza i Fundację „Zeit". Miało uhonorować prof. Fritza Sterna, historyka urodzonego w przedwojennym Breslau, który w 1938 r. razem z żydowskimi krewnymi uciekł z hitlerowskich Niemiec do Stanów Zjednoczonych, gdzie zajmował się niemiecką kulturą polityczną XIX i XX w.

- „Był wielkim przyjacielem Polski i polskiego Wrocławia. Niezwykle cenił demokratyczne zmiany i otwarcie miasta na własne wielokulturowe dziedzictwo historyczne. Pisał o tym w swoich tekstach, mówił, gdy do Wrocławia powracał” – pisała w „Wyborczej” Hana Cervinkova po jego śmierci w 2016 r.

Podstawą wyboru laureatów Wrocławskiej Profesury im. Fritza Sterna jest kryterium doskonałości naukowej i działalność społeczna, w tym „zaangażowanie nauki w proces tworzenia wzajemnego porozumienia pomiędzy narodami i kulturami", „wspieranie walki z uprzedzeniami i nienawiścią” i „budowa świadomego społeczeństwa obywatelskiego".

Dotąd jej laureatami zostali były prezydent RFN Richard von Weizsäcker oraz Joschka Fischer, były szef niemieckiej dyplomacji.

Do tego grona dołączy dziennikarka Anne Applebaum. Jest publicystką „The Washington Post", autorką kilkunastu książek i laureatką Nagrody Pulitzera za „Gułag", opowieść o systemie opresji w ZSRR. Otrzymała też tytuł Człowieka Roku 2018 „Gazety Wyborczej".

Applebaum będzie dzisiaj o godz. 19 naszym gościem w cyklu „Wyborcza na żywo". Opowie m.in. o „Czerwonym głodzie” – swojej najnowszej książce, w której opisuje niewyobrażalną zbrodnię, do jakiej doszło na Ukrainie w latach 1931-33, gdy zmarło tam ponad trzy miliony ludzi, co było – jak udowadnia – wynikiem celowych działań Stalina.

Spotkanie poprowadzi dziennikarka „Wyborczej” Dorota Wodecka. Rozpocznie się o godz. 19 w sali 2D w budynku D Wydziału Prawa UWr. przy ul. Uniwersyteckiej 7/10. Wstęp jest bezpłatny.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Polsko - amerykańska?? Bez sensu!! Przecież ona nawet nie włada dostatecznie polskim ! Tak trudno napisać, że żydowska?? To jakieś zakazane słowo, przeklęty naród?? Trzeba się wstydzić takiego pochodzenia czy jak??
  Co ja się podniecam i tak usuną ten komentarz.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0