Zapraszamy na spotkanie z Anne Applebaum, publicystką "The Washington Post", laureatką Nagrody Pulitzera za książkę "Gułag", Człowiekiem Roku 2018 "Gazety Wyborczej".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dziennikarka gościć będzie jutro na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego przy ul. Uniwersyteckiej 7/10 we Wrocławiu.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 19 w sali 2D im. Witolda Świdy w budynku D. Rozmowę m.in. o „Czerwonym głodzie” – najnowszej książce Applebaum – poprowadzi Dorota Wodecka, dziennikarka „Wyborczej”. Autorka opisała w niej niewyobrażalną zbrodnię, do jakiej doszło na Ukrainie w latach 1931-33. W kraju uchodzącym za spichlerz Europy zmarło wtedy z głodu ponad trzy miliony ludzi. Applebaum udowadnia, że zginęli w wyniku przemyślanych, celowych działań Stalina. Ujawnia też machinę propagandy i dezinformacji, która posłużyła zatuszowaniu faktu istnienia głodu i jego skali.

Tymczasem był to w istocie drugi, po Holocauście, największy akt ludobójstwa w Europie XX wieku.

„Taką klęskę można było zorganizować, jedynie realizując szczegółowo opracowany zbrodniczy plan. Stalin taki plan miał. W 1929 r.u zabrał się za kolektywizację rolnictwa. Szczególnie trudno było zapędzić do sowchozów czy kołchozów ukraińskich chłopów. Oni nie przywykli, jak rosyjscy, do gospodarowania »obszczinami«, czyli na wspólnej ziemi. Gospodarz Kremla postanowił zniszczyć ich, mówiąc językiem bolszewików, »jako klasę” i zagłodzić. Applebaum znakomicie i wnikliwie opisuje mechanizmy tej zbrodni” – pisze o książce Wacław Radziwinowicz, który przez prawie 20 lat był korespondentem „Wyborczej” w Rosji.

Publikacja Applebaum to niewątpliwie wciąż aktualne ostrzeżenie: politycy są w stanie wykorzystywać kataklizmy do realizowania własnych, podstępnych i zbrodniczych celów. 

Wstęp na spotkanie z autorką jest bezpłatny.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem