Trasa jest częścią dużego projektu „Budowa dróg rowerowych w powiecie trzebnickim, milickim i wołowskim”, który w latach 2017-2018 Żmigród realizował wspólnie z gminą Prusice oraz Miliczem i Wołowem. Dzięki temu tylko na terenie gminy Żmigród powstało 8,8 km ścieżek rowerowych.
Nowa trasa zaczyna się na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Żmigrodzie i biegnie przez Kanclerzowice, Powidzko, Przedkowice, Dobrosławice do granicy z gminą Prusice, gdzie łączy się z kolejnym odcinkiem prowadzącym do samych Prusic. Wzdłuż ścieżki wybudowano punkty odpoczynku dla podróżnych, czyli tzw. pit-stopy – w miejscowościach Kanclerzowice, Powidzko, Dobrosławice i Przedkowice (duży parking z wiatą).
Inwestycja na terenie gminy Żmigród kosztowała ponad 4,2 mln zł, z czego dotacja unijna, którą przekazał samorząd województwa, wyniosła ponad 3,5 mln. Wciąż trwa budowa kolejnych odcinków ścieżek rowerowych – do końca 2018 r. powstanie prawie 18 km.
Żmigród należy do Stowarzyszenia Gmin Turystycznych Wzgórz Trzebnickich i Doliny Baryczy, które wspólnie budują markę regionu, promują lokalne atrakcje i zachęcają turystów do korzystania ze szlaków rowerowych, pensjonatów, restauracji, kąpielisk, basenów, łowisk wędkarskich, pięknej przyrody i innych atrakcji turystycznych, również tych przeznaczonych dla dzieci.
Za kilka lat będzie tam można dojechać rowerem – do 2023 roku ma bowiem powstać Dolnośląska Autostrada Rowerowa o długości ok. 150 km.
– Będzie przebiegać przede wszystkim wzdłuż trasy kolei wąskotorowej, która do lat dziewięćdziesiątych łączyła Wrocław ze Żmigrodem i Miliczem. Jeszcze w tym roku gotowych będzie ok. 50 km tej rowerostrady – zapowiada Jerzy Michalak, członek zarządu województwa.
– Dzięki pozyskiwaniu przez samorządy środków z Urzędu Marszałkowskiego Dolnego Śląska na budowę i rozbudowę dróg rowerowych powstanie malownicza trasa, która połączy Wrocław z Doliną Baryczy – mówi Michał Bobowiec, radny wojewódzki.
Materiał promocyjny partnera
Wszystkie komentarze
I na koniec tradycyjna szpila: w Żmigrodzie jest wiele ładnych ścieżek, choćby w parku podworskim nad Baryczą. Ale ta asfaltowa, oznakowana i zgodna z przepisami, wg Prawa o Ruchu Drogowym nazywa się DROGĄ ROWEROWĄ !!