Powstają nowe drogi i szpitale, na wsparcie mogą też liczyć również lokalni przedsiębiorcy - tak samorząd województwa wydaje unijne pieniądze.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-20 Dolny Śląsk dostał ponad 2 mld euro (ok. 9 mld zł). Największe wsparcie z RPO dostały Koleje Dolnośląskie (267 mln zł), Politechnika Wrocławska (104 mln), MPK (96 mln) i Uniwersytet Przyrodniczy (94 mln).

– Do końca sierpnia tego roku w ramach programu ogłoszono 308 naborów wniosków o dofinansowanie. Zostało podpisane ponad 2,6 tys. umów, co stawia Dolny Śląsk w czołówce regionów w kraju – wylicza wicemarszałek Iwona Krawczyk.

Dlatego dolnośląscy urzędnicy nie zgadzają się z krytyką Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, które twierdzi, że urzędy marszałkowskie nie radzą sobie z rozdysponowaniem dzielonych przez nie środków. Samorządowcy podkreślają, że polskie województwa wyróżniają się na tle innych regionów Europy pod względem kształtowania i zarządzania systemem polityki spójności, co wielokrotnie podkreślała Komisja Europejska.

– Dla doraźnych celów politycznych psuje się relacje, które udało się zbudować między rządem a samorządem – mówi Cezary Przybylski, marszałek dolnośląski.

W związku z dyskusją nad kształtem polityki spójności po 2020 r. dolnośląscy urzędnicy podkreślają, że tylko współpraca rządu z samorządami „daje gwarancję na dobre opracowanie przyszłych programów pomocowych, by były odpowiedzią na rzeczywiste potrzeby mieszkańców polskich regionów”.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
PiS powiedział, że nie umieją, to nie umieją gospodarować! Zabrać dotacje, zabrać pieniądze, więcej Polakom nie trzeba. Tak sądzę. Noo... Może jeszcze tylko na Wschodnią Obwodnicę Wrocławia pliiiiis!
już oceniałe(a)ś
5
0
Polska w ruinie. Zachod nie rozumie postkomunizmu. Pora wyjsc z tej wyimaginowanej wspolnoty. Damy rade...?
już oceniałe(a)ś
1
1
Tu chyba, co rzadkie, PiS ma racje ze Michalak sobie nie radzi w marszałkowie z funduszami...
już oceniałe(a)ś
2
2