Mieszkańcy i mieszkanki Wrocławia stanęli pod pręgierzem, by sfotografować się z życzeniami dla Lecha Wałęsy. Zdjęcie z happeningu jest prezentem na jego 75. urodziny.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zorganizowanie takiego niecodziennego prezentu dla legendarnego przywódcy „Solidarności” zaproponował Bartosz Arłukowicz, poseł PO, który do zrobienia wspólnej fotografii zaprosił mieszkańców Szczecina. 

Pomysł podchwyciły też inne polskie miasta – w tym Wrocław.

W stolicy Dolnego Śląska happening zorganizowali KOD Wrocław, Obywatele RP, Strajk Kobiet i Dekoder. – Chcemy pokazać, że pamiętamy o wkładzie Lecha Wałęsy w narodziny demokracji i podziękować, że »przeskoczył płot« – tłumaczyli w zapowiedzi wydarzenia. 

W niedzielę o godz. 12 pod pręgierz na wrocławskim rynku przyszło około stu osób. Stanęli z literami układającymi się w napis „75 lat. Wszystkiego najlepszego Lechu!”. Sfotografowali się z napisem. Odśpiewali też „Sto lat” i skandowali „Lech Wałęsa”. – Wrocław nigdy nie zawodził. Mam nadzieję, że inne miasta pójdą za naszym przykładem – mówiła Anna Kowalczyk-Derlęga, członkini KOD Wrocław i Strajku Kobiet. 

– Dzisiejsza władza chce wymazać Lecha Wałęsę z kart historii, pomniejszyć jego zasługi. Nie zgadzamy się na to. To dla nas człowiek symbol, ikona przemian, które zaszły w Polsce – dodaje Krzysztof Niciejewski z KOD Wrocław. 

Sfotografowane życzenia mieszkańców Wrocławia, a także filmowa relacja z happeningu zostaną przesłane Lechowi Wałęsie, który 75. urodziny obchodzi w sobotę 29 września. 

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Piękna inicjatywa. Przyłączam się do życzeń.
  już oceniałe(a)ś
  10
  1
  Lech Wałęsa jest wzorem światowym oporu przeciw dyktaturze! Lech na zawsze w historii, Kaczynskich zapomnimy wkrótce!
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Weszło trochę niezręcznie, bo napis w ostatniej linijce może by rozumiany dwuznacznie;
  LECHU ! (J)...
  już oceniałe(a)ś
  2
  7