Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W lipcu Komisja Europejska zaakceptowała zmiany w Regionalnym Programie Operacyjnym. Dzięki temu dolnośląski urząd marszałkowski może przeznaczyć na rewitalizację dodatkowe prawie 40 mln zł.

Początkowo te pieniądze były przeznaczone na inne cele. Okazało się jednak, że dolnośląskie samorządy bardzo liczą na wsparcie przy odnawianiu zabytków. Gdy bowiem we wrześniu 2016 r. został zorganizowany konkurs „Rewitalizacja zdegradowanych obszarów”, zgłosiło się do niego 98 samorządów i instytucji, które przygotowały projekty na w sumie ponad 402 mln zł.

– Konkurs cieszył się tak dużym zainteresowaniem, że nie dla wszystkich wystarczyło wówczas pieniędzy – tłumaczy Cezary Przybylski, marszałek woj. dolnośląskiego.

Wsparcie otrzymało wówczas jedynie 18 projektów. – Teraz dodatkowe pieniądze pozwolą zrealizować kolejne 18 inwestycji – zapowiada marszałek.

Dzięki temu zostaną odnowione np. rynki, ulice, nadodrzańskie bulwary, pałace i inne zabytkowe budynki m.in. w Bolesławcu, Brzegu Dolnym, Głogowie, Legnicy i Kudowie-Zdroju (obok zamieszczamy szczegółową listę).

Dolny Śląsk jako jeden z pierwszych w kraju ogłosił konkursy infrastrukturalne na rewitalizację w ramach RPO na lata 2014-20. Każda gmina starająca się o wsparcie ze środków unijnych musiała przygotować Program Rewitalizacji – zrobiło to 117 gmin spośród 169 istniejących na Dolnym Śląsku.

Lista projektów na Dolnym Śląsku, którym przyznano dofinansowanie:

* Centrum Wiedzy w Bolesławcu – adaptacja pomieszczeń byłego domu handlowego na cele publiczne

* Remont i wyposażenie budynku świetlicy wiejskiej we wsi Snowidza (gm. Mściwojów)

* Bulwar nadodrzański w Głogowie

* Rewitalizacja zabytkowych zabudowań folwarcznych we wsi Mściwojów

* Przebudowa stodoły i obory na świetlicę wiejską na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Jerzmanowej

* Rewitalizacja zdegradowanych obszarów Zakaczawia w Legnicy – przebudowa ul. Wrocławskiej od pl. Sybiraków do ul. Nadbrzeżnej

* Rewitalizacja zespołu pałacowego i obserwatorium astronomicznego w Białkowie wraz z zagospodarowaniem terenu. Ma tu powstać Centrum Edukacji Astronomicznej (beneficjent: Uniwersytet Wrocławski)

* Rewitalizacja Zespołu Pałacowo-Parkowego w Brzegu Dolnym

* Przebudowa ul. Leśnej i Ogrodowej w Brzegu Dolnym

* Przebudowa nawierzchni pl. Bolesława Chrobrego w mieście Góra

* Rewitalizacja pl. Wolności oraz pomieszczeń po byłym klubie młodzieżowym Kuźnia w Wiązowie

* Rewitalizacja ciągów komunikacyjnych i przyległych terenów na wschodniej pierzei rynku w Strzelinie

* Pierwszy etap rewitalizacji centrum Oławy, czyli przebudowa nawierzchni śródmieścia wraz z oświetleniem, odwodnieniem oraz elementami małej architektury dla zapewnienia zrównoważonej mobilności miejskiej

* Przebudowa budynku przy ul. Chopina 2 w Lewinie Kłodzkim na Centrum Społeczno-Kulturalno-Edukacyjne wraz z zagospodarowaniem przyległych działek na działalność kulturalno-edukacyjno-społeczną

* Rewitalizacja ul. Głównej i pl. Wolności w Bardzie

* Rewitalizacja przestrzeni publicznej i infrastruktury drogowej w Kudowie-Zdroju

* Przebudowa ul. św. Jadwigi w Złotym Stoku wraz z infrastrukturą towarzyszącą

* Rewitalizacja przestrzeni publicznej rynku Lewina Kłodzkiego – zagospodarowanie pl. Kościuszki

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.