Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Umożliwiamy bezrobotnym powrót na rynek pracy, przedsiębiorców wspieramy w rozwoju, pozyskiwaniu pracowników czy ekspansji zagranicznej – mówi Hubert Papaj, prezes DAWG. – Natomiast gminom pomagamy w zdobyciu inwestorów i tworzeniu nowych miejsc pracy. Nieustannie pracujemy także z inwestorami, których zachęcamy do lokowania kapitału w naszym regionie.

Dział Obsługi Inwestora i Eksportera DAWG, który odpowiedzialny jest za pozyskiwanie i obsługę inwestorów, tylko w 2017 i 2018 roku obsłużył 81 firm polskich i zagranicznych, przyczyniając się do sprowadzenia na Dolny Śląsk takich spółek jak: Borgers Polska, EY Global Services, Paradigm Precision, Infor, Capthem, GTHR, Ryanair, Wega Polska, Lufthansa, 3M Service Center, Mercedes-Benz Manufacturing Poland czy LG Chem Wrocław. A w realizowanym teraz programie – „Partnerstwo na rzecz rozwoju dolnośląskich MMŚP i ich pracowników” – polegającym na podnoszeniu kompetencji i umiejętności pracowników, uczestniczyło już blisko 5000 osób z prawie 1500 firm w regionie.

W ramach projektu „Akademia Przedsiębiorczości Kobiet” kilkaset bezrobotnych kobiet z Dolnego Śląska w ubiegłym roku założyło swoje firmy, m.in. sklepy z artykułami ślubnymi, dekoratorskimi, bielizną, pracownie architektoniczne, biura projektowe i aranżacji wnętrz, biura rachunkowe, restauracje, żłobek czy salony fryzjerskie i kosmetyczne.

Kiedy w 2016 roku w regionie upadło około 70 przedsiębiorstw, w tym Zakłady Wyrobów Cukierniczych „Miś” w Obornikach Śląskich czy spółka Famago w powiecie zgorzeleckim, i znaczna część osób straciła pracę, reakcją był projekt „Aktywizacja dolnośląskiego rynku pracy”. Osoby zwolnione mogły z pomocą DAWG się przekwalifikować, podjąć studia podyplomowe, by podnieść swoje kwalifikacje czy założyć własny biznes.

DAWG wspiera też innowacje. – Dajemy firmom nie tylko środki na unowocześnianie produktów i usług, ale także pomagamy diagnozować potrzeby badawcze, technologiczne czy też przeprowadzić analizy optymalizacji produktu – podkreśla Hubert Papaj.

Firmy mogą liczyć także na nisko oprocentowane pożyczki inwestycyjne, nieobciążone prowizjami ani żadnymi dodatkowymi opłatami. Maksymalna kwota? 1,5 mln zł.

Plany na najbliższą przyszłość?

– Dolny Śląsk jest najszybciej rozwijającym się regionem w Europie. Mamy rekordową liczbę inwestycji i nowych miejsc pracy. Nowoczesna gospodarka staje się naszą wizytówką. Ważne, byśmy nie zwalniali tempa. Teraz chcemy dołączyć do grona największych eksporterów – mówi prezes DAWG.

W tym ma pomóc już realizowany projekt „Nowe rynki zbytu dla dolnośląskich MŚP oraz budowanie rozpoznawalności marki Dolny Śląsk w kraju i za granicą”. – Podczas misji gospodarczych organizowane są m.in. spotkania z potencjalnymi inwestorami, importerami, władzami regionów i instytucjami gospodarczymi. Samorząd regionu podpisuje umowy o współpracy gospodarczej, które umożliwiają firmom kontakty handlowe, jednocześnie podnosząc gwarancję bezpieczeństwa biznesów po obu stronach – mówi Hubert Papaj.

W ciągu ostatnich miesięcy ponad 70 przedsiębiorców z woj. dolnośląskiego zaprezentowało swoje oferty i przeprowadziło rozmowy handlowe z ponad 200 firmami w takich krajach jak: Gruzja, Kazachstan, Ukraina, Niemcy, Włochy, Chiny i Wietnam.

Jak dotąd podpisano już cztery kontrakty w branżach: budowa maszyn, konstrukcje metalowe i turystyka. Kolejne firmy przygotowują się do finalizacji umów w sektorach spożywczym, kosmetycznym i farmaceutycznym. Do końca roku misje gospodarcze obejmą również USA, Austrię oraz Francję. Promowane sektory to: maszyny i urządzenia, motoryzacyjny, chemiczny, farmaceutyczny, IT/ICT, nowe technologie, AGD, RTV, spożywczy, regionalne produkty żywnościowe wysokiej jakości oraz turystyka.

DAWG planuje kontynuować także projekty mające na celu podnoszenie kwalifikacji pracowników oraz rozwój mikro, małych i średnich firm – ich dokapitalizowanie i wspieranie innowacjami. – Na nowych inwestorów jest jeszcze miejsce w naszym województwie, zwłaszcza w powiatach, w których poziom bezrobocia jest wyższy niż średnia dla województwa, czyli górowskim, jaworskim, lwóweckim, wołowskim czy złotoryjskim – tłumaczy prezes.

Większość usług DAWG świadczy nieodpłatnie.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.