Żeby wygrać wybory samorządowe, trzeba wsłuchać się w potrzeby mieszkańców - tak przed rokiem radzili polscy samorządowcy. O czym będą opowiadać w najbliższy wtorek?
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

To będzie już kolejna konferencja organizowana przez „Gazetę Wyborczą Wrocław” i Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Przed rokiem rozmawialiśmy m.in. o wpływie polityki PiS na samorządy. Już wtedy Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, mówił, że receptą na zakusy PiS, związane z wyborami samorządowymi, powinna być lepsza współpraca środowisk prodemokratycznych: – Wszyscy, którym na tym zależy, już teraz muszą szukać porozumienia. Na razie jednak nie potrafimy rozmawiać i wzbić się ponad pewne podziały i uprzedzenia.

Jerzy Michalak, członek zarządu województwa dolnośląskiego, przekonywał z kolei, że samorządy mają możliwości, by zmierzyć się z pomysłami PiS: – Powinny same się reformować: debatować, rezygnować z ideologizacji, wykluczania i narzucania swojej woli innym. Rozwiązaniem mogą być nie tylko budżety partycypacyjne, ale i słuchanie niezadowolonych.

W tym roku bardziej skupimy się na znaczeniu Unii Europejskiej dla Polski lokalnej. Będą o tym debatować europosłowie: Róża Thun, Julia Pitera i Jerzy Buzek, a także marszałkowie województw i prezydenci miast. Początek konferencji „Unia Europejska – Samorząd – Demokracja – Przedsiębiorczość” 18 września o godz. 10 na Wydziale Prawa i Administracji UWr. Wstęp bezpłatny, rejestracja na stronie: www.konferencja2018.evenea.pl.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Bartosz T. Wieliński poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem