DFR Inwestycyjny, spółka córka podległego marszałkowi Dolnośląskiego Funduszu Rozwoju, podpisał w tym tygodniu umowę inwestycyjną z firmą Bioavlee z Wrocławia. Start-up pozyskał na ten cel 2 mln zł, a dzięki podpisanej umowie samorząd dołączy do grona jego akcjonariuszy.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Bioavlee to spółka biotechnologiczna, twórca nowoczesnych urządzeń laboratoryjnych.

Pomagają innowacyjnym

– Nowoczesny region musi inwestować w gospodarkę opartą na wiedzy. Tak funkcjonuje dziś gospodarka światowa oparta na innowacjach i pomysłach, które szybko przekładane są na lepsze usługi, nowe sposoby produkcji, ale też lepsze zaspokajanie potrzeb konsumentów i całego biznesu – tłumaczy Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Michał Wronecki, prezes Bioavlee
Michał Wronecki, prezes Bioavlee  MAT. UMWD

Dolnośląski Fundusz Rozwoju to wyspecjalizowana regionalna instytucja finansowa w całości należąca do samorządu województwa. Jej główne zadanie to wspieranie rozwoju małych i średnich firm w regionie.

Polega ono na oferowaniu tzw. finansowania zwrotnego, czyli pożyczek, dzięki którym nowe firmy mogą rozwinąć swoją ofertę na rynku. Pieniądze na ten cel pochodzą z zakończonego już unijnego programu JEREMIE, z którego na Dolnym Śląsku skorzystało około 6 tys. firm na kwotę ponad 400 mln zł.

– Jako pierwsi w Polsce uruchomiliśmy pożyczki ze środków post-JEREMIE, a teraz jako pierwsi otwieramy nowy rozdział wspierania firm poprzez inwestycje kapitałowe – mówi marszałek Cezary Przybylski.

Gdy brakuje na inwestycje

Oprócz oferowania dolnośląskim firmom pożyczek i poręczeń Dolnośląski Fundusz Rozwoju (w ramach projektu DFR Inwestycyjny) wspiera finansowo innowacyjne firmy. Może na przykład obejmować udziały lub akcje przedsiębiorstwa. Pełni on rolę profesjonalnego funduszu inwestycyjnego, czyli nie udziela grantów, a inwestuje.

Na tego typu inwestycje w start-upy, czyli powstające firmy, Fundusz przeznaczy w tym roku w ramach pilotażu 25 mln zł. Maksymalna kwota inwestycji wynosi 5 mln zł w standardowym, trwającym trzy do pięciu lat horyzoncie czasowym. Szanse na finansowanie mają zarówno „młode” projekty, jak również te znajdujące się w fazie rozwoju.

Co to oznacza dla przedsiębiorców? Przede wszystkim kapitał na rozwój swojego pomysłu, a dodatkowo pomoc menedżerską, dostęp do wiedzy eksperckiej i branżowej.

Jak jednak zapewniają przedstawiciele DFR, samorządowa spółka nie ingeruje w merytoryczną część przedsięwzięcia. Pomysłodawca jest i będzie właścicielem pomysłu, a rolą spółki jest dostarczenie kapitału i ewentualne wsparcie w zakresie brakujących kompetencji biznesowych.

Powstanie „robot” diagnostyczny

Dzięki współpracy z DFR Inwestycyjny spółka Bioavlee zmieni przestarzałe standardy laboratoryjne. Zespół tej firmy pracuje nad dostarczeniem do laboratoriów skutecznych produktów, a opatentowana przez Bioavlee innowacyjna metoda dyfrakcji laserowej jest rozwiązaniem, na które od dawna czeka nie tylko rynek kosmetyczny.

Rezultatem projektu będzie innowacyjne w skali Unii Europejskiej urządzenie – pierwszy na rynku, bezobsługowy „robot” diagnostyczny, który łączy tradycyjną hodowlę bakterii z zastosowaniem dyfrakcji laserowej i sztucznej inteligencji. Nowa technologia umożliwi szybką, efektywną i ekonomicznie opłacalną identyfikację bakterii oraz wspierania decyzji lekarsko-weterynaryjnych.

Dzięki zastosowaniu nowej technologii ma się zmniejszyć śmiertelność pacjentów, zostanie ograniczone do niezbędnego minimum stosowanie antybiotyków w leczeniu ludzi i zwierząt, a także obniżą się koszty terapii.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem