Te targi mieszkaniowe powinny być bardzo ciekawe. W gorącym okresie na rynku nieruchomości - gdy rosną ceny zarówno mieszkań nowych, jak i używanych - swoją ofertę przedstawią działające we Wrocławiu firmy deweloperskie i biura nieruchomości.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Już wiadomo, że ten rok nie będzie rekordowy pod względem nowych mieszkań – w przeciwieństwie do roku 2017. Na dodatek osoby poszukujące wymarzonego „M” są pod presją, ponieważ od początku 2018 r. rosną ceny. To skutek m.in. coraz droższych materiałów budowlanych, wzrostu płac w branży budowlanej, drożejących działek – to wszystko ma bowiem wpływ na ostateczną cenę.

Targi 'Nowy dom, nowe mieszkanie' w 2016 roku
Targi 'Nowy dom, nowe mieszkanie' w 2016 roku  KORNELIA GŁOWACKA-WOLF

Targi mieszkaniowe „Nowy DOM Nowe MIESZKANIE” organizowane są w najbliższy weekend na Stadionie Wrocław przez Murator Expo. To już ich ósma edycja.

100 wystawców na targach mieszkaniowych

– Pierwsze powakacyjne dni to ofensywa deweloperów z nową ofertą, jak i instytucji oferujących pomoc w finansowaniu zakupu nieruchomości – zapowiadają organizatorzy. – Największe targi mieszkaniowe we Wrocławiu skupią tym razem prawie 100 wystawców, w tym największe spółki deweloperskie, m.in.: Archicom, Arkop, Atal, Budotex, PCG, Quart, Rafin, Ronson, Temar, Vantage czy WPBM Mój Dom.

Ale osoby odwiedzające targi będą też mogły zapoznać się z ofertą z rynku wtórnego nieruchomości, kredytów i firm projektowych.

Nowe mieszkania na sprzedaż

– W gronie wystawców znajdą się także pośrednicy w obrocie nieruchomościami (DOSPON, Świat Nieruchomości), doradcy finansowi (np. Murator Finanse, PlatiniumEye, Doradza.pl) oraz firmy z branży wyposażenia wnętrz (Zdrowe Wnętrza, Ikea) – wyliczają przedstawiciele Murator Expo, organizatora targów. – Nie zabraknie niezależnych ekspertów, którzy doradzą i odpowiedzą na nurtujące pytania i pojawiające się wątpliwości. Dla odwiedzających nasze targi przygotowaliśmy konkurs z atrakcyjnymi nagrodami (armatura łazienkowa oraz narzędzia dla majsterkowiczów).

Na stoiskach deweloperów będzie można zapoznać się z ofertą nowych mieszkań (gotowych i dopiero budowanych), poznać szczegóły inwestycji i przekonać się, jak będą one wyglądały. A także dopytać o szczegóły, tj. ewentualne oferty wykończenia lokali (mogą być opłacalne, gdy teraz na rynku trudno o fachowców) czy też udogodnienia dla mieszkańców w samych budynkach (coraz częściej oferowane są przestrzenie wspólne, jak świetlice, sale zabaw dla dzieci czy ogólnodostępne tarasy) lub na terenie wokół obiektów (miejsce do wypoczynku, place zabaw).

Warto pytać także o promocje, bowiem często przygotowywane są przez deweloperów specjalnie na tego typu targi. Mogą to być upusty cenowe na samo mieszkanie lub remont czy miejsce garażowe.

Mieszkania i domy

Targi 'Nowy dom, nowe mieszkanie' w 2016 roku
Targi 'Nowy dom, nowe mieszkanie' w 2016 roku  KORNELIA GŁOWACKA-WOLF

Jeśli ktoś rozważa również zakup mieszkania lub domu z drugiej ręki albo działki pod budowę domu, powinien odwiedzić Centrum Rynku Wtórnego przygotowane specjalnie na te targi przez Dolnośląskie Stowarzyszenie Pośredników w Obrocie Nieruchomościami i Zarządców Nieruchomości. Swoją ofertę przedstawią tam cztery duże wrocławskie biura, w tym Jot-Be Nieruchomości i Świat Nieruchomości.

– Na pewno będą ładnie wykończone pod klucz apartamenty oraz duży wybór domów. Również tych, których nie znajdzie się w internecie, ponieważ nie wszyscy właściciele domów życzą sobie, by w ten sposób upubliczniać ich nieruchomości – opowiada Marlena Joks, prezes DOSPON. – Na poprzednich targach często zdarzało się, że zwiedzający najpierw oglądali ofertę mieszkań u deweloperów, a później przychodzili na nasze stoisko, by sprawdzić, jakie domy mogą kupić w podobnej cenie. A w domach rozrzut cenowy jest duży, od 280 tys. do nawet 11 mln zł. I na dodatek we Wrocławiu deweloperzy rzadko budują domy jednorodzinne.

Zwiedzający, gdy coś ich zainteresuje, pytają również o możliwość wyremontowania kupowanych domów i mieszkań. – Wtedy możemy polecić im współpracujące z nami firmy. To ważne zwłaszcza dzisiaj, gdy jest kłopot ze znalezieniem wykonawców takich prac – wyjaśnia Joks.

Pomogą i doradzą

Na godz. 12 w sobotę i niedzielę planowane są wykłady przedstawicieli DOSPON. – Ewa Klos-Rychter, radca prawny i pośrednik nieruchomości, opowie o bezpieczeństwie transakcji na rynku nieruchomości, w tym o umowach z deweloperami i kupowaniu dziury w ziemi – dodaje prezes DOSPON.

Ale porad będzie dużo więcej.

– Wszyscy zainteresowani własnym „M” kupią je na targach, bezpiecznie i w korzystnej cenie dzięki bogatemu programowi otwartych wykładów prowadzonych przez niezależnych specjalistów – deklarują organizatorzy. – Zaplanowane wykłady i prelekcje pomogą przebrnąć przez cały proces pozyskania nieruchomości: od wyboru dewelopera i inwestycji, przez finansowanie zakupu, odbiór mieszkania i wykończenia go zgodnie z potrzebami i gustem.

Zaś dla osób, które mają wolną gotówkę, przygotowano na sobotę warsztaty pod hasłem „Jak inwestować pieniądze w nieruchomości”.

– Szczególnie polecamy praktyczne porady: na co zwracać uwagę przy wyborze mieszkania czy jak wybrać i urządzić nowe mieszkanie, by pasowało idealnie – zapowiadają przedstawiciele Murator Expo.

Gdy wypełnisz ankietę

Porady i konsultacje specjalistów, a także udział w seminariach i wykładach jest bezpłatny, podobnie jak wstęp na targi i parking.

Jak deklarują organizatorzy, wszyscy odwiedzający targi po wypełnieniu krótkiej ankiety dostaną „bezpłatne czasopisma o tematyce wnętrzarskiej, budowlanej oraz mapy inwestycji mieszkaniowych w aglomeracji, katalog targowy z obszernym działem prezentującym inwestycje mieszkaniowe na terenie Wrocławia i okolic, dokładne informacje o lokalizacji, cenie, metrażu, terminie zakończenia budowy, kontakt do biura sprzedaży i wizualizację budynku”.

Targi „Nowy DOM Nowe MIESZKANIE” planowane są w sobotę i niedzielę w godz. od 10 do 17. Dzieci będzie można zostawić pod opieką pracowników Agencji Projekcja.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  biura nieruchomosci i developerzy to chyba dwa ostatnie podmioty których porad nt. bezpieczenstwa zakupu nalezy sluchac.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0