Lato się jeszcze nie skończyło, więc zapraszam w niedzielę na spacer po Oleśnicy. Zobaczymy m.in. bibliotekę łańcuchową, jedyną w naszej części Europy, i wspaniałą bazylikę kryjącą groby Podiebradów i Wirtembergów.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Tym razem nie jedziemy wspólnie z Wrocławia (Oleśnica jest blisko, łatwo dotrzeć zarówno pociągiem, jak i samochodem), ale zbieramy się o godz. 12 przed Domem Spotkań z Historią przy ul. Bocianiej, koło oleśnickiej bazyliki. Nie trzeba się wcześniej zapisywać, chyba się pomieścimy.

Na pewno zajrzymy do zamku książąt oleśnickich (i opowiemy sobie o paru pikantnych skandalach, które tam miały miejsce). Nie mam wątpliwości, że należy on do najpiękniejszych zamków Dolnego Śląska, jego wewnętrzny dziedziniec okolony renesansowymi krużgankami mógłby konkurować z wawelskim. Zajmuje parcelę o powierzchni prawie trzech hektarów. To skomplikowana budowla złożona z czteroskrzydłowego zamku właściwego (z potężną wieżą), pałacu z główną bramą wjazdową i barbakanu. Na pewno was zachwyci.

Ale ciekawe są też Dom Wdów, wielki rynek i XIX-wieczna zabudowa miasta, na które padał cień Wrocławia. Przyjedźcie, to trzeba zobaczyć na własne oczy.

Spacer jest elementem projektu Fundacji Ważka oraz Biblioteki i Forum Kultury w Oleśnicy „Oleśnickie Memory”, dofinansowanego w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla Dziedzictwa przy udziale środków miasta Oleśnica.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem