Jeszcze trzy dni zostały, by wesprzeć festiwal poświęcony twórczości Krzysztofa Kieślowskiego. Nadal brakuje 40 tysięcy złotych.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Festiwal „Hommage a Kieślowski” to międzynarodowa impreza, która od ośmiu lat odbywa się w Sokołowsku na Dolnym Śląsku. Jednak w tym roku nie dostała dofinansowania od instytucji, które są powołane do wspierania kultury.

Dla Krzysztofa Kieślowskiego

– Zostaliśmy pozbawieni jakiegokolwiek wsparcia – mówi Zuzanna Fogt, współorganizatorka imprezy. – Do tej pory otrzymywaliśmy dotację na działalność z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej czy na przykład KGHM. W tym roku nie udało się.

Dlatego od kilku tygodni polscy artyści włączają się w zbiórkę na dolnośląski festiwal . Do wpłat datków na rzecz „Hommage a Kieślowski” zachęcali już między innymi Jerzy Stuhr, Krystyna Janda, Artur Barciś, Magdalena Łazarkiewicz czy Bogusław Linda.

Festiwal 'Hommage a Kieślowski'
Festiwal 'Hommage a Kieślowski'  Fot. Mat. organizatorów festiwalu

– Chciałabym państwa skłonić do poparcia finansowego bardzo szczególnego festiwalu ku czci Krzysztofa Kieślowskiego – mówi reżyserka Agnieszka Holland. – Duch Krzysztofa, który był moim przyjacielem i wielkim artystą, unosi się nad tym miejscem i inspiruje do analizy dzisiejszego stanu kina, wymiany poglądów, odniesienia się do dziedzictwa, które Krzysztof zostawił i które jest ciągle żywe. Sokołowsko jest miejscem, gdzie nie tylko się tę twórczość bada, pielęgnuje, ale uaktualnia ją i łączy z żywymi nurtami współczesnego kina.

Pomożesz?

Zbiórka kończy się 10 września. Z potrzebnych 60 tys. zł zebrano już ponad 20 tys., czyli blisko 40 proc. Do kupienia na platformie crowdfundingowej odpalprojekt.pl są plakaty, torby, vouchery, zdjęcia i fotosy.

Zachęcamy też do zakupu biletów na wydarzenia festiwalowe. Gościem specjalnym ósmej edycji, która w tym roku odbędzie się w dniach od 14 do 16 września, będzie Petr Zelenka, jeden z najpopularniejszych reżyserów czeskich i europejskich, mający w swoim dorobku takie filmy jak „Guzikowy”, „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie”, „Bracia Karamazow”, „Rok Diabła” czy „Zagubieni”.

Na festiwalu pokazane zostaną jego filmy, a sam reżyser spotka się z publicznością. Będzie również uczestnikiem spotkania z Krzysztofem Piesiewiczem „O wolności nie tylko w sztuce”.

Uroczyste otwarcie „Hommage a Kieślowski” przewidziano 14 września o godz. 18 w Starej Kopalni w Wałbrzychu. Patronat nad festiwalem objęła Maria Kieślowska, żona reżysera.

Uroczyste otwarcie „Hommage a Kieślowski” przewidziano 14 września o godz. 18 w Starej Kopalni w Wałbrzychu. Będzie mu towarzyszył wernisaż wystawy prac Piotra Jaxy, projekcja „Trzy kolory: Niebieski – making off” oraz film otwarcia festiwalu „Dzikie róże” w reżyserii Anny Jadowskiej. Patronat nad festiwalem objęła Maria Kieślowska, żona reżysera.

Szczegółowy program znajdziecie na www.hommageakieslowski.pl/2018/09/program-festiwalu-zaprasza-widzow-do-sokolowska-i-walbrzycha

Kieślowski. Zbliżenie. Zapraszamy na spotkanie!
27 września o godz. 19 kolejne spotkanie z Kieślowskim. Zapraszamy na nie do Centrum Premier Czerska 8/10 w Warszawie w związku z premierą biografii „Kieślowski. Zbliżenie”.
Bezpłatne zapisy na spotkanie - bilety.cojestgrane24.pl

Gospodarze wieczoru, Ewa Wieczorek i Michał Nogaś, porozmawiają z autorką biografii Katarzyną Surmiak-Domańską oraz gośćmi: Grażyną Szapołowską, Jerzym Stuhrem i Andrzejem Titkowem. Będzie możliwość zakupu książki w promocyjnej cenie!

Wydawcą biografii i partnerem spotkania jest Wydawnictwo Agora .  

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
a dokładnie na co te 40 tys? jest jakiś kosztorys?
już oceniałe(a)ś
1
1
A co, Kieślowski zza grobu też niebezpieczny i nieprawomyślny?
już oceniałe(a)ś
1
1
Brakuje 40 tys... Wybaczcie, ale skoro tacy ludzie jak Stuhr, czy Holland wspierają festiwal i nie są w stanie w swoim środowisku, bez robienia afery zebrać takiej kwoty, to cieżko mi to traktować inaczej, niż jako kolejnej okazji do napisania ?Gliński (cham) nie dał).
już oceniałe(a)ś
2
8