Nowe ścieżki rowerowe, mała infrastruktura turystyczna oraz obiekty rekreacyjne - trwa realizacja transgranicznego projektu "Przygoda z Nysą". Jego głównym celem jest poprawa wizerunku terenów przygranicznych oraz podwyższenie standardu bazy turystyki wodnej i pieszo-rowerowej.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Nysa Łużycka, jeszcze do niedawna stanowiła jedynie granicę. Dziś dzięki polsko-niemieckim projektom staje się synonimem dobrej zabawy, aktywnego trybu życia oraz doskonałym przykładem wykorzystania atutów terenu przygranicznego w ofercie turystycznej regionu.

Powstające znaki szlaku wodnego na Nysie, miejsca odpoczynku dla turystów z ławeczkami, stojakami na rowery i zadaszeniami czy szlak rowerowy i spójna informacja turystyczna – to najlepszy przykład dobrej współpracy i wykorzystania funduszy unijnych.

– Projekty „Przygoda z Nysą” są modelowym przykładem wykorzystania atutów polsko-saksońskiego terenu przygranicznego w ofercie turystycznej naszego regionu, a także świetnej współpracy samorządów lokalnych z województwa dolnośląskiego i lubuskiego z Saksonią – mówi Cezary Przybylski, marszałek dolnośląski.

Projekty dotyczą wspólnego zagospodarowania turystycznego terenów przy Nysie Łużyckiej pomiędzy Görlitz, Zgorzelcem, Łęknicą i Bad Muskau głównie w celu przystosowania ich do turystyki wodnej, pieszej i rowerowej. Dzięki temu powstały m.in. wejścia i wyjścia dla kajakarzy w formie pomostów lub schodów wzdłuż Nysy Łużyckiej, umożliwiające spływ na całej długości rzeki.

– Marka „Przygoda z Nysą” dała nowe impulsy dla rozwoju turystyki transgranicznej w regionie przy wykorzystaniu rzeki granicznej, tworząc atrakcyjne warunki dla aktywnych form wypoczynku po obu stronach granicy – tłumaczą urzędnicy.

Czwarty etap projektu „Przygoda z Nysą” realizowany jest w ramach Programu Współpracy Interreg Polska – Saksonia na lata 2014-2020. Jest kontynuacją inwestycji realizowanych ze środków Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska – Saksonia z lat 2007-2013.

Tym razem powstają ścieżki rowerowe, nowe trakty rowerowo-piesze, mała infrastruktura turystyczna, obiekty rekreacyjne. Duży nacisk położono także na promocję licznych wydarzeń organizowanych w ramach projektu takich jak rajdy po szlakach, konkursy wspinaczkowe, warsztaty w wieży Camera Obscura itp.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem