Blisko 35 km dróg wojewódzkich zostanie naprawionych jeszcze w tym roku. Dzięki nowej technologii jednowarstwowej nawierzchni asfaltowej remonty drogowe mają być tańsze, prace krótsze, a jazda bezpieczniejsza i bardziej komfortowa.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Nowa koncepcja powstała z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz burmistrzów i wójtów gmin. Wytypowali oni odcinki dróg wojewódzkich, których stan techniczny nie wymaga całkowitej przebudowy i można zastosować tzw. nakładkę w postaci jednowarstwowej nawierzchni asfaltowej.

MATERIAŁY UMWD

Technologia ta polega na wbudowaniu jednej warstwy o grubości od 4 do 10 cm z mieszanki mineralno-asfaltowej, która zastępuje dwie stosowane do tej pory – wiążącą oraz ścieralną, łącząc w sobie obie te funkcje.

– Dzięki temu znacznie zmniejsza się zakres prac, więc naprawa nawierzchni jest tańsza w porównaniu z tradycyjną konstrukcją. Nową mieszankę łatwiej się także układa i zagęszcza. Cały proces jej produkcji i wbudowania zajmuje więc tylko jeden dzień roboczy – podkreśla Jerzy Michalak, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Remonty drogowe będą kosztować 31,5 mln zł. Inwestycja została podzielona na cztery zadania.

Pierwsze polega na wyremontowaniu części dróg wojewódzkich na terenie powiatu milickiego, o łącznej długości prawie 5,5 km. Już trwają prace na odcinkach DW-439: od Sułowa do Miłosławic, w Świętoszynie i w Miliczu.

Drugie zadanie to remonty dróg wojewódzkich na terenie gmin Prusice i Żmigród o łącznej długości ok. 9 km. Prace zakończyły się już na odcinku DW-339 od DK-5 do ronda w Żmigrodzie, na DW-439 od końca nowej nawierzchni za miejscowością Nowe Domy do nowej nawierzchni w kierunku Radziądza oraz na DW-342 od Brzeźna do miejscowości Borówek. Wkrótce rozpoczną się kolejne remonty DW-339: na odcinku w Żmigrodzie (ul. Wrocławska) do węzła S5, od węzła S5 do Kliszkowic, a także od Piotrowic do miejscowości Strupina.

Na terenie gminy Wołów zostanie wyremontowane 4,5 km dróg. Odnawiany jest odcinek DW-340 od Wołowa (rondo Buchholz) do Lipnicy i DW-339 w Wołowie, od cmentarza do ronda na ul. Garwolińskiej.

Aż 15 km odnowionych dróg zyska gmina Oborniki Śląskie. Już jest gotowy kilometrowy fragment DW-341 od portu w Urazie do centrum tej miejscowości. Robotnicy pracują obecnie na odcinkach DW-340 od Rościsławic do Obornik Śląskich (skrzyżowanie z DW-342) oraz od ronda Natalii Świat w Obornikach Śląskich do skrzyżowania z ul. Trzebnicką. A także na DW 342 od Obornik Śląskich do Wielkiej Lipy.

W najbliższym czasie powinny rozpocząć się prace na DW-340 w Rościsławicach, DW-342 od ul. Przemysłowej w kierunku Oborniki Śląskie do początku terenu zabudowanego w Obornikach Śląskich, DW-340 od skrzyżowania z ul. Trzebicką do Wilczyna oraz od Wilczyna do Borkowic, a także na odcinku DW-342 od Wielkiej Lipy do Osolina.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem