Klementyna Suchanow, aktywistka społeczna i pisarka, po starciach z policją podczas manifestacji pod pałacem prezydenckim trafiła do szpitala, gdzie przeszła operację kręgosłupa. Trwa zbiórka pieniędzy na jej rehabilitację.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Klementyna Suchanow od miesięcy jest twarzą obywatelskich protestów pod Sejmem i pałacem prezydenckim. W swoim oporze jest nieugięta, choć wiele razy spotkała się z agresją policjantów. W grudniu ubiegłego roku, po tym, jak z grupą innych aktywistów obrzuciła jajkami rządowe limuzyny, została przez funkcjonariuszy powalona na ziemię i skuta kajdankami. 18 lipca, kiedy próbowała na ścianie Sejmu napisać „Czas na sąd ostateczny”, znów skuto ją, unieruchamiając ręce z tyłu.

„Mam poharatane nogi” – pisała wtedy na swoim facebookowym profilu. Jednak pomijając otarcia i ból nadgarstków, udało jej się wyjść z tamtej akcji bez szwanku.

Ból utrudniał Suchanow poruszanie się

Jednak to, co wydarzyło się 26 lipca, miało poważniejsze konsekwencje. – To był ten dzień, kiedy użyto gazu wobec protestujących – opowiada „Wyborczej” Klementyna Suchanow. – Moja znajoma wraz z grupą innych osób znalazła się pod płotem pałacu prezydenckiego otoczona przez kordon policji. Policjanci zaczęli ostro pacyfikować ludzi, więc zaniepokojona wdarłam się między nich, gdyż parę dni wcześniej kilku naszych kolegów zostało pobitych. Wtedy funkcjonariusze zaczęli mnie siłą odciągać od grupy. 

Po tej interwencji policjantów kobieta źle się poczuła. – Nie poszłam jednak na obdukcję, bo ból nie był szczególnie ostry. Jednak stopniowo coraz bardziej utrudniał mi poruszanie się – przyznaje. 

Stan jej zdrowia się pogarszał, a ból nasilał. W sobotę wieczorem nie była już w stanie ustać na nogach.

Suchanow: – Jednej nogi praktycznie nie czułam, tak jakbym straciła nad nią kontrolę. Nie byłam w stanie wyczuć podłoża, potykałam się. Dlatego wezwaliśmy pogotowie.

Co się stało Klementynie Suchanow?

W niedzielę nad ranem trafiła do jednego z warszawskich szpitali. Tam zrobiono rezonans i natychmiast podjęto decyzję o operacji, którą przeprowadzono w niedzielę wieczorem. Przyczyną dolegliwości było wypadnięcie dysku z kręgosłupa.

– Biorąc pod uwagę okoliczności, czuję się nie najgorzej – mówiła nam w poniedziałek Klementyna Suchanow. – W najbliższych dniach powinnam zostać wypisana do domu, a tydzień później rozpocznę rehabilitację. 

I właśnie rehabilitacja jest teraz największym wyzwaniem. Na jej rozpoczęcie w ramach NFZ pacjent musi czekać w Warszawie nawet 200 dni. Żeby odbyła się szybko i była możliwie najskuteczniejsza, potrzebne są prywatne środki. Dlatego Komitet Pomocowy „Parasolki”, przedsięwzięcie Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, zajmujący się zbieraniem środków na pomoc osobom doznającym represji ze strony władzy, ogłosił publiczną zbiórkę środków na powrót Suchanow do sprawności.

Klementyna Suchanow, jedna z najbardziej aktywnych postaci opozycji ulicznej, wskutek agresji policjantów podczas tłumienia protestu pod pałacem prezydenckim doznała urazu kręgosłupa. Dolegliwości niestety nie przeszły. Uraz okazał się poważny. (...) Czeka ją wielomiesięczna, kosztowna rehabilitacja. Klem jest zawsze na pierwszej linii, narażając się za nas. Teraz potrzebuje pomocy. Okażmy solidarność” – czytamy na stronie zrzutka.pl.

Wpłat można dokonywać pod adresem: zrzutka.pl .

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Protestowała niestrudzenie w naszym imieniu i w słusznej sprawie. Oczywiście, że się dorzucimy.

Pobili ją tak, żeby przez dłuższy czas nie mogła już protestować. Brawo panowie policjanci, uzbrojeni silni mężczyźni. Bądźcie z siebie dumni, damscy bokserzy... tfu...
@legeh
Nikt jej nie pobił. Dysk jej wypadł.
już oceniałe(a)ś
1
13
@Janusz_z_Podkarpacia
Sam, tak jak potykali się i obijali zatrzymywani przez SB, w ustroju słusznie minionym, acz obecnie odgrzewanym.

Swoją drogą - znowu podkarpacie, to zaczyna być wręcz stereotypowe...
już oceniałe(a)ś
4
1
@Janusz_z_Podkarpacia
Spadaj głupi i ogłupiały januszu z grażynami - ciemnoto pisowska... Zawsze, bez czytania waszych bzdetów - KOSZ!
już oceniałe(a)ś
4
1
@sweety2017
Nie, nie sam. Wypadł, bo się pani Klementynie wydawało, że jest w jej mocy rozrzucanie siłą policjantów. Oczywiście to nierealne i organizm odmówił jej posłuszeństwa, bo go nadwyrężyła. Jak komuś wypada dysk lub robi się przepuklina od próby przeniesienia ciężkiej szafy, to przecież nie szafa go pobiła, tylko on przeliczył się z siłami. Podobnie pani Suchanow.
już oceniałe(a)ś
0
1
A kulsony chcą podwyżkę.
już oceniałe(a)ś
56
1
CHWDP
wczoraj ZOMO, Dzisiaj Kur...
Emeryturkę już możecie pożegnać
Nie darujemy
@Bad_to_the_bone
CHWDPiS
już oceniałe(a)ś
2
1
Dwója dla rządu PIS -u z historii i literatury. Należy się zacząć bać gdy ludzie zamiast płakać i złorzeczyć zaczynają się śmiać i bawić.
już oceniałe(a)ś
36
1
taka polska Politkowska
@t0021
Rozumiem że to trolling. Jak w ogóle można porównywać dziennikarkę, która została zastrzelona na klatce schodowej swego domu , bo rzuciła wyzwanie Putinowi, z egzaltowaną paniusią, która  chodzi na demonstracje ,
już oceniałe(a)ś
0
3
Dorzucę się.
już oceniałe(a)ś
12
1
oddać do sądu tych morderców,zapisać nazwiska aby dopłacali jeszcze a nie otrzymywali w przyszłości emerytury,policja pisowska niech kulawy im płaci
już oceniałe(a)ś
11
1
Kulsony obiecują bicie ala Katowice. Trzeba wpłacić więcej,bo to początek.
już oceniałe(a)ś
9
1