Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jednak zarówno badawcza, jaki i edukacyjna działalność tego muzeum wymaga dodatkowego wsparcia. Dlatego list intencyjny w tej sprawie podpisali prof. Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury, Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego, oraz Tadeusz Samborski, członek zarządu województwa.

Potem zostanie jeszcze zawarta umowa o współdziałaniu, która zacznie obowiązywać 1 stycznia 2019 r. Instytucja ma działać pod nową nazwą „Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945)”.

Podpisanie listu intencyjnego w sprawie wspólnego prowadzenia Muzeum Gross-Rosen: Tadeusz Samborski z zarządu województwa, wicepremier Piotr Gliński i marszałek dolnośląski Cezary PrzybylskiPodpisanie listu intencyjnego w sprawie wspólnego prowadzenia Muzeum Gross-Rosen: Tadeusz Samborski z zarządu województwa, wicepremier Piotr Gliński i marszałek dolnośląski Cezary Przybylski Fot. Materiały prasowe

– Zależy nam, by to jedno z ważniejszych w regionie miejsc pamięci, świadczące o nazistowskim terrorze z czasów II wojny światowej, było godnie upamiętniane. Porozumienie z Ministerstwem Kultury pozwoli muzeum jeszcze lepiej realizować misję ważną dla nas wszystkich, a szczególnie dla przyszłych pokoleń – tłumaczy marszałek Przybylski.

Tego samego zdania jest prof. Piotr Gliński. Podczas spotkania wicepremier podkreślał, że państwo polskie powinno zwiększać obszar odpowiedzialności za instytucje kultury i dziedzictwa narodowego, a miejsca zagłady – takie jak Muzeum Gross-Rosen – muszą zostać otoczone szczególną opieką.

Gross-Rosen było miejscem kaźni i cierpienia ponad 125 tysięcy ludzi z 23 krajów Europy uwięzionych przez Niemców w czasie II wojny światowej. Wśród zsyłanych do Gross-Rosen najwięcej było Polaków, Żydów i obywateli byłego Związku Radzieckiego. Obóz funkcjonował od sierpnia 1940 r. do ostatnich dni II wojny światowej. Szacuje się, że zamordowano w nim około 40 tysięcy ludzi.

Od 1999 r. to samorząd województwa dbał, by w Gross-Rosen z szacunkiem upamiętniane były wszystkie ofiary niewolniczej pracy w kamieniołomach i nazistowskich zbrodni. Obecnie głównym zadaniem działającego na terenie obozu muzeum jest gromadzenie materiałów o historii kompleksu KL Gross-Rosen, prowadzenie badań naukowych i upowszechnianie wiedzy historycznej. A także zabezpieczanie pozostałości urządzeń poobozowych i udostępnianie ich zwiedzającym.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.