Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jacek Skoczeń to podopieczny Fundacji „Słoneczko” i „Król i Smok”, który od sześciu lat zmaga się z nieprawidłowym napięciem mięśni i słabym dotlenieniem całego organizmu. Nieskładna mowa, zła koordynacja ruchowa, kłopoty z równowagą oraz różnego rodzaju fiksacje klasyfikują go do całościowych zaburzeń rozwojowych. Lata terapii składającej się m.in. z integracji sensorycznej, psychologicznej, behawioralnej, neurologopedycznej, wczesnego wspomagania rozwoju, fizjoterapii i biofeedbacku powoli dają efekty, ale aby odzyskać to, co zabrała choroba, konieczna jest kontynuacja leczenia. Turnusy rehabilitacyjne są jednak bardzo drogie.

– Koszt 10-dniowego turnusu to wydatek 4,5–6 tys. zł. Cena zależy od dobranych przez lekarza zabiegów. Nas interesuje konkretny turnus u dr. Witalija Wela, z którym współpracuje Fundacja „Król i Smok”. Rozpocznie się on 5 września, więc czasu na zgromadzenie pieniędzy jest naprawdę mało – mówi Monika Skoczeń, mama Jacka.

Leczenie Jacka polega na ciągłej rehabilitacji. Jest pod opieką psychologa i neurologa. Niedługo rozpoczyna trening uważności, który też ma mu pomóc zrozumieć otaczający go świat. Ale to też koszt 1,2 tys. zł.

Jacek czeka na pomocJacek czeka na pomoc archiwum prywatne

– Żałuję, że nie wszystko jestem w stanie mu zapewnić, ale serce matki chciałoby pomóc maksymalnie, stąd organizacja m.in. koncertu dla Jacka w styczniu tego roku, dzięki któremu udało się uzbierać na poprzedni turnus. Stąd bazarek, na którym licytowane są przedmioty na aukcjach dla Jacka i wiele innych przedsięwzięć. W przyszłym roku planujemy organizację biegu charytatywnego – dodaje.

Do tej pory udało się uzbierać 1416 zł. Pozostałą część można wpłacać bezpośrednio przez stronę Zrzutki [klik]. Mama Jacka będzie również wdzięczna za udostępnianie informacji o zbiórce na Facebooku.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.