Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

„24 lipca pod obrady Senatu trafił projekt ustawy o prokuraturze, który ma na celu ostateczne wykluczenie m.in. Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzaty Gersdorf. Walka o Sąd Najwyższy i o nasze prawo do niezawisłego sądu wciąż się toczy, dlatego nie odpuszczamy, idziemy dalej!” – piszą organizatorzy manifestacji (m.in. dolnośląski KOD i Obywatele RP), która ma odbyć się pod Pręgierzem we Wrocławiu w czwartek 26 lipca o godz. 21.

Przytaczają też najnowszy sondaż przeprowadzony na 1066 pytanych na Ogólnopolskim Panelu Badawczym Ariadna w czerwcu 2018. Wynika z niego, że 44 proc. Polaków uważa, że reformy PiS raczej lub zdecydowanie zwiększają wpływ polityków na sądy. Tylko nieco ponad 14 proc. uważa, że takiego wpływu nie mają. 38,5 proc. jest zdania, że wprowadzane reformy raczej lub zdecydowanie pogarszają działanie sądów (inaczej twierdzi jedynie 18,7 proc. Polaków).

Organizatorzy wrocławskiego protestu zapowiadają, że protest rozpocznie się odśpiewaniem hymnu Polski i „Ody do Radości”, a na koniec zapłoną znicze.

„Pokażmy nasze przywiązanie do państwa prawa i europejskich wartości! Obywatelu, Obywatelko, Twoje prawa w Twoich rękach! Przed nami ostatnia prosta w tym długim spacerze - a zatem do dzieła!” – piszą przedstawiciele Wrocławia dla Demokracji.

„Gazeta Suwerena” dla Ciebie

W trakcie protestu - tak jak wczoraj - będziemy rozdawać szczególne wydanie „Wyborczej”, czyli „Gazetę Suwerena”. W numerze m.in. analiza Pawła Wrońskiego nt. zachowania Andrzeja Dudy, rozmowa z Adamem Bodnarem, rzecznikiem praw obywatelskich, apel prof. Jerzego Zajadły, artykuł Daniela Balsona z Amnesty International, a także poradnik dotyczący tego, jak się zachować w wypadku zatrzymania przez policję.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.