Piątek (15 czerwca) był kolejnym dniem demonstracji w obronie sądów. Ponad sto osób zgromadziło się na Podwalu pod hasłem "Europo, nie odpuszczaj! EU, save Poland!".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Nie później, nie zaraz i nie za miesiąc: teraz wspólnie przychodzi nam apelować do Komisji Europejskiej o odesłanie do Trybunału Sprawiedliwości UE ustawy o Sądzie Najwyższym, wraz z uruchomieniem środka zapobiegawczego w postaci wstrzymania jej obowiązywania. Tak jak w przypadku Puszczy Białowieskiej, tak i w przypadku Sądu Najwyższego, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma narzędzia, aby zablokować tę niszczącą polski wymiar sprawiedliwości ustawę - mówił Marcin Murzyński ze stowarzyszenia „Wrocław dla demokracji”. 

- Sięgamy po przedostatnią deskę ratunku, a więc Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Jest to także nasz trybunał i jedyna instancja, która może zablokować postępującą dewastację Sądu Najwyższego - powiedział prof. Ludwik Turko.

- Od trzech lat mamy do czynienia ze zdradą polskiej demokracji. To oni zdradzili polską demokrację! Prezydent Andrzej Duda, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, Prawo i Sprawiedliwość. Służby, policja, są wykorzystywane do walki politycznej - powiedział Józef Pinior, legenda "Solidarności". - Jesteśmy na pl. Wolności i chcemy pokazać Europie, że Polacy nigdy nie pogodzą się z utratą wolności, z tym, że trybunał przestaje być trybunałem, Sejm Sejmem, parlament, parlamentem. Nie pozwolimy na to! - dodał. I zaapelował do Komisji Europejskiej, by przyjrzała się sprawie i pomogła Polsce.

- Nikt nie zabrania polskiemu rządowi reformować wymiaru sprawiedliwości. Ale to skomplikowany system, jak zegarek, którego nie wolno naprawiać łopatą, krótko mówiąc. Wymiar sprawiedliwości, jego niezawisłość, niezależność, to warunek sukcesu polskiej gospodarki. To świadectwo wiarygodności - powiedział eurodeputowany PO, Bogdan Zdrojewski. Później mówił również o dewastacji systemu edukacji dzieci i młodzieży, oraz dewastacji szkolnictwa wyższego. 

- Kiedyś PiS przegra wybory i trzeba będzie odbudować praworządność. Od dwóch lat wychodzimy na ulice. Nie mamy już TK. Teraz trybunałem dla Polski jest ETS. Potrzebne jest nam obywatelskie, demokratyczne, pluralistyczne społeczeństwo - stwierdził Paweł Kasprzak, lider Obywateli RP.

Manifestacja w obronie Sądu Najwyższego
Manifestacja w obronie Sądu Najwyższego  EW

Wydarzenie zorganizowały: „Wrocław dla demokracji”, „OK Wrocław”, Młodzi.Nowocześni, Nowoczesna, Obywatele RP, Dolnośląski Kongres Kobiet, SLD Wrocław, Strajk Obywatelski, Młodzi Demokraci, Inicjatywa Polska, Platforma Obywatelska, Zieloni, Inicjatywa Demokratyczna. 

– Przed protestami w lipcu ubiegłego roku wiele mieszkanek i mieszkańców Wrocławia również nie wierzyło, że nasze protesty zmienią cokolwiek. Czas i upór pokazał jednak, jak ponadczasowa jest u Polaków wartość słowa solidarność.To ludzie mogą coś zmienić, a ich upór i zwykła, ludzka solidarność potrafi wiele – zachęcał Murzyński.
 

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Bartosz T. Wieliński poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem