Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

"Unia Europejska, której Polska jest członkiem, posiada narzędzia do powstrzymania wycinki sędziów Sądu Najwyższego, takie jakich użyła zatrzymując wycinkę Puszczy Białowieskiej" - piszą organizatorzy manifestacji (m.in. dolnośląski KOD i Obywatele RP), która ma odbyć się pod Sądem Okręgowym we Wrocławiu w piątek, 8 czerwca, o godz. 20.

Będzie to pierwsza pikieta z wielu, do jakich szykują się obrońcy sądów w całej Polsce. Swoimi wystąpieniami chcą wezwać Komisję Europejską do skierowania ustawy o Sądzie Najwyższym do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. 

"Komisja Europejska (KE) może skierować do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) ustawę o Sądzie Najwyższym, zgodnie z art. 258 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. TSUE po otrzymaniu stosownego wniosku może zastosować środek zapobiegawczy, tj. nakazać Polsce zawiesić wykonywanie ustawy. Dokładnie takie same kroki zostały podjęte przez organa UE w sprawie bezprawnej wycinki Puszczy Białowieskie. Unia Europejska może powstrzymać wycinkę sędziów Sądu Najwyższego, o ile nie zwycięży polityczny realizm i koniunkturalizm." - informują organizatorzy i zachęcają do przyjścia.

"Stańmy w całej Polsce, pod instytucjami unijnymi, pod biurami europosłów, pod biurami partii i domagajmy się realizacji unijnego prawa. Europejskie sądy, to również nasze sądy!" - piszą.

Pikiety w całej Polsce mają się odbywać do końca czerwca.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.