Jaką trasę wybrać, na której stacji zatankować, jakich utrudnień się spodziewać i gdzie zaparkować, w których miejscach szczególnie zwrócić uwagę na prędkość? Na te i inne pytania każdemu kierowcy przyniosą odpowiedź mniej i bardziej znane aplikacje na smartfony. Które z nich wybrać, by bez problemów dojechać do celu?
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

O aplikacje warte uwagi pytamy osoby, które w pracy codziennie pokonują setki kilometrów.

Którędy pojechać? Google Maps

Wśród kierowców niewiele jest kwestii, co do których panuje niemal pełna zgodność. Jedna z nich to Google Maps – każdy zna i prawie każdy używa.

Łukasz Holchauzer jest przedstawicielem handlowym, prowadzi także serwis Opel24.com. Co sądzi o Google Maps?

– Oczywiście aplikacji oferujących pokrewne możliwości jest więcej. Ja cenię Google Maps dlatego, że jest prosta w obsłudze, aktualizowana w czasie rzeczywistym i darmowa. Jest to aplikacja, która pomoże wybrać optymalną trasę, pokaże alternatywne możliwości, pokaże czas, który w większości przypadków się sprawdza, a także wskaże miejsca, gdzie ruch odbywa się mniej płynnie – mówi.

Zawodowy kierowca Rafał Pijanowski, prowadzący blog Truckeronroad.com, również wskazuje Google Maps jako pierwszą aplikację w niezbędniku kierowcy. – Polecam jako nawigację, ale też do sprawdzenia hotelu czy restauracji. Co prawda do tego są też inne aplikacje, ale w Google Maps zdecydowanie więcej osób umieszcza komentarze i oceny – podkreśla.

W razie problemów z internetem kierowca poleca też inną aplikację. Sygic to bezpłatna nawigacja GPS, a także mapy dostępne w trybie offline – bez dostępu do sieci.

Co dzieje się na trasie? Yanosik

W dojechaniu do celu pomoże każdemu kierowcy „legalny antyradar”. Tak bywa nazywana kolejna aplikacja.

– Yanosika używam częściej od CB-radia. Np. w okolicy Wrocławia, na odcinku autostrady, gdzie nie ma pasa awaryjnego, uprzedzi, że na poboczu stoją auta, jest wypadek lub roboty drogowe. Od niedawna Yanosik wskazuje też fotoradary w całej Europie – mówi Pijanowski.

Wypadki na drogach ekspresowych
Wypadki na drogach ekspresowych  mat. prasowe

Dorota Poręba-Połomska, testerka oprogramowania i autorka strony Testerka.pl, do podobnych celów poleca aplikację Rysiek. To również darmowy antyradar, a także prędkościomierz i wideorejestrator. Do nagrywania filmów z drogi Rysiek nie potrzebuje żadnych dodatkowych urządzeń. Czy to się sprawdza, czy nie? Tu już zdania są podzielone. Np. Holchauzer nie używa nawet Yanosika.

– Z uwagi na to, że staram się poruszać po drodze zgodnie z przepisami oraz fakt, że auto, którym podróżuję, ma CB-radio, nie mam potrzeby używania jeszcze dodatkowej aplikacji. Część z moich znajomych używa też aplikacji będących wideorejestratorami jazdy. Ja do tego celu mam zamontowany tradycyjny wideorejestrator z ukrytym przewodem zasilania w podsufitce i automatyczną funkcją zapisu wideo na karcie sd podczas jazdy – mówi.

Gdzie zatankować? Fuelio

Autorem kolejnej z aplikacji pomocnych za kółkiem jest Polak. Fuelio: Paliwo i Koszty napisał Adrian Kajda. Bardzo popularna obecnie apka nie tylko pokazuje najpopularniejsze stacje w najbliższej okolicy i ceny paliwa, ale również pozwala śledzić wizyty na stacji benzynowej i optymalizować zużycie paliwa. Tankujący mogą też wystawić ocenę jakości paliwa.

Gdzie zaparkować? TransParking

Jeżeli nieustannie masz problem ze znalezieniem miejsca do parkowania, z pomocą także przyjdą aplikacje. Wybór jest duży.

– Mimo że oryginalnie przeznaczone dla ciężarówek, każdemu kierowcy przydadzą się Truck Parking i TransParking – mówi Pijanowski. – Korzysta z nich dużo kierowców z Polski. Informują o miejscach na parkingach, wi-fi, toaletach i restauracjach – można też wszystko oceniać – dodaje.

Kilka przydatnych dodatków

„Podłączymy do komputera i zobaczymy” – tak mówi mechanik…

Tymczasem wiele błędów można teraz wyłapać samodzielnie. Umożliwia to m.in. kolejna aplikacji z listy testerki oprogramowania – BD Auto Doctor. To program dla mechaników i osób, które same dokonują napraw, ale zorientować się w stanie własnych czterech kółek pozwoli każdemu. Aplikacja oferuje monitorowanie w czasie rzeczywistym wszystkich parametrów samochodu i odczytuje kody błędów DTC (Diagnostic Trouble Codes) zapisywane w pamięci komputera pokładowego, wskazując trzy rodzaje elementów – które uległy awarii i wymagają naprawy, powracające oraz takie, które działają nieprawidłowo od pewnego czasu. Program umożliwia też usuwanie błędów.

Aplikacja Torque Pro
Aplikacja Torque Pro  Fot. materiały prasowe

Jeszcze więcej możliwości diagnostycznych oferuje aplikacja Torque, również polecana przez Porębę-Połomską. Poza błędami można też dzięki temu oprogramowaniu sprawdzić wydajność samochodu i liczyć na głosowe alarmy, gdy coś osiągnie niepokojący poziom, np. temperatura płynów. Torque umożliwia obok tych funkcji wideorejestrację.

Zdrowy rozsądek

Osoby spędzające większość swego czasu za kółkiem do rekomendacji dobrych aplikacji dodają też parę dobrych rad.

– Najmłodsi kierowcy są zapatrzeni w nawigację. Nie ma nawigacji idealnej – to dla kierowcy zawsze powinien być element pomocniczy. Nawet na trasie z Warszawy do Berlina, Bordeaux czy Madrytu nawigacja potrafi mi czasem zasugerować dziwny manewr – mówi Rafał Pijanowski.

Ostrożności nigdy zbyt wiele – nie tylko w podejściu, ale pod każdym względem.

– Zdecydowanie większa część dostępnego na urządzenia mobilne oprogramowania wymaga uruchomienia i działania w trakcie podróży pojazdem, co może mieć istotny wpływ na odwrócenie uwagi kierowcy od sytuacji na drodze. Rozproszenia uwagi kierowcy przez telefon komórkowy w czasie jazdy samochodem to coraz częściej spotykany problem na naszych drogach, dlatego z dużym dystansem podchodzę do takich rzeczy i korzystam tylko z tych aplikacji, które realnie zapewnią mi pomoc na drodze – mówi Łukasz Holchauzer.

W podróży

Wyruszasz w nieznane? Na swoim blogu autor Truckeronroad.com rekomenduje kilka aplikacji, które okażą się szczególnie pomocne podczas urlopowych podróży.

* Aplikacja Łatwy Przelicznik waluty zawiera bieżące kursy wymiany dla ponad 180 walut z wykresami historycznych kursów. Dzięki ustawieniom ulubionych walut można np. szybko sprawdzić cenę podczas zagranicznych zakupów.

* Aplikacja Bankomaty z kolei pozwala zlokalizować ponad 18 tys. bankomatów w całej Polsce należących do banków oraz niezależnych operatorów. Działa również w trybie offline. Informację na temat bankomatów na świecie dostarcza aplikacja Lokalizacja bankomatów | ATM Finder.

* Parę słów w obcym języku to oczywiście też nie problem. Bardzo znana aplikacja Tłumacz Google umożliwia tłumaczenia kilkudziesięciu języków – również offline po pobraniu dowolnej ilości paczek językowych. Za pomocą Tłumacza można m.in. przełożyć mowę w czasie rzeczywistym, tłumaczyć konwersację oraz tekst ze zrobionych zdjęć.

* AccuWeather lokalna pogoda to jedna z najlepszych aplikacji z pogodą. Dostarcza prognozy charakteryzujące się najwyższą dokładnością (ang. Superior Accuracy™) w ponad 100 językach i dialektach – korzysta z niej dziennie około 1,5 mld ludzi na całym świecie.

* Wypadek? Oby nigdy nie była potrzebna, ale w razie groźnych zdarzeń przyda się aplikacja ICE – w nagłym wypadku. Przechowuje podstawowe informacje potrzebne ratownikom oraz ułatwia szybki kontakt z rodziną. Pozwala na zapisanie informacji dotyczących np. przyjmowanych leków, przebytych chorób i alergii. Specjalny przycisk alarmu w krytycznej sytuacji wysyła alarmowego SMS-a do osób zapisanych na liście kontaktów, zawierającego m.in. dane pobrane z GPS telefonu komórkowego.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem