Globalni gracze i drapieżne start-upy. Działające we Wrocławiu spółki technologiczne przyciągają najwyższej klasy ekspertów. W raportach dotyczących branży pozycja miasta jest coraz mocniejsza. A specjaliści doceniają też to, co w mieście można robić po pracy.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Rozwiązania dla inteligentnych domów, inteligentnego przemysłu czy największych banków na świecie. Aplikacje, z których korzystają codziennie miliony ludzi na całym globie. Czy IT to wrocławska specjalność?

Swoje centra mają tu Google, Nokia, IBM, Siemens, Opera, Atos, Dolby, Capgemini, Luxoft czy Tieto. Działają też światowi liderzy z branż takich jak motoryzacja, elektronika i AGD, BPO, inżynieria mechaniczna, chemia i farmaceutyka. To firmy, które mają mocno rozbudowane działy IT.

Ale w mieście intensywnie rozwijają się też rodzime firmy IT, podbijające europejskie i światowe rynki, jak m.in. Hicron czy Techland, i około 200 start-upów. Wiele spółek realizuje model „born global”, co oznacza, że od pierwszego dnia istnienia są w stanie działać globalnie i pracować dla międzynarodowych klientów.

Coraz mocniejszą pozycję Wrocławia pokazują różnego rodzaju raporty. Np. w ostatnim „Deloitte Technology Fast 50 Central Europe”, zestawieniu najszybciej rozwijających się spółek technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej, wrocławski software house Tooploox znalazł się na miejscu 4., a Droids on Roids – firma znana m.in. z tego, że z jej rozwiązań korzysta Facebook i WhatsApp – na 17. miejscu.

Według szacunków Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej w branży IT i pokrewnych w stolicy Dolnego Śląska pracuje już co najmniej 25 tys. osób, a ich liczba sukcesywnie rośnie. Z pewnością jest to jeden z tych sektorów, które w stolicy Dolnego Śląska rozwijają się najszybciej.

– Do wyboru są różne kultury organizacyjne. Taka różnorodność przekłada się również na projekty. Nie ma technologii i nie ma języków programowania, które nie byłyby we Wrocławiu dostępne – mówi Ewa Kaucz, prezes ARAW.

Wyzwania dla wyobraźni

– To, że Premier League jest nadawana z dźwiękiem Dolby Atmos, czy że platforma Netflix ma w ofercie filmy z Dolby Atmos, jest zasługą inżynierów z Wrocławia – opowiada dr inż. Maksymilian Górski, manager, CE Technology Wrocław w Dolby Poland, światowego lidera w dziedzinie rozwiązań audio i wideo dla kina czy telewizji.

Siedziba firmy Dolby Digital
Siedziba firmy Dolby Digital  MACIEJ ŚWIERCZYŃSKI

Z oprogramowaniem tworzonym we Wrocławiu zetknął się każdy posiadacz kina domowego czy Xboxa. – Dolby nie jest wielką korporacją, ale działa na całym świecie – dodaje Górski.

Dla wysokiej klasy specjalistów IT we Wrocławiu nie brakuje zawodowych wyzwań. Inny przykład to rozwiązania dla inteligentnych fabryk. Projekty związane z automatyzacją przemysłu, wkraczające w erę czwartej rewolucji przemysłowej, tworzy m.in. GlobalLogic.

– Jednym z najciekawszych i największych realizowanych we Wrocławiu jest rozwój oprogramowania w obszarze Industrial Internet of Things (IIoT). Tworzymy rozwiązania, które polegają na automatyzacji procesów wytwórczych, m.in. ciągłym monitorowaniu stanu maszyn, sensorów, czynników zewnętrznych i analizy tych danych w celu np. wyznaczenia prawdopodobieństwa wystąpienia problemów – mówi Roman Sorokiewicz, AVP, Country Delivery Head z GlobalLogic. Podkreśla, że w GlobalLogic specjaliści pracują nad projektami z bardzo różnych branż: motoryzacyjnej, telekomunikacji, bezpieczeństwa, internetu rzeczy i M2M, finansowej, systemów wbudowanych czy opieki zdrowotnej. Liczy się różnorodność wyzwań.

– Na każdym kroku, na drodze czy w sklepie, można natknąć się na produkty, dla których oprogramowanie tworzyli inżynierowie GlobalLogic – dodaje Roman Sorokiewicz.

Inżynierowie tej firmy pracują m.in. dla dostawców wielkich koncernów motoryzacyjnych i najlepszych marek niemieckich, włoskich i brytyjskich, współtworząc innowacje w obszarze systemów nawigacyjnych i multimedialnych, które w samochodach będą wprowadzone dopiero za ok. dwa lata. Inny przykład tego rodzaju intrygujących wyzwań to przyszłościowe rozwiązania dotyczące tzw. inteligentnych domów, wykorzystujące m.in. internet rzeczy. Do wyobraźni przemawia, że dzięki oprogramowaniu współtworzonemu przez GlobalLogic można zdalnie, z każdego miejsca na ziemi, sprawdzić zawartość lodówki oraz zarządzać innymi urządzeniami gospodarstwa domowego, w tym pralką, piekarnikiem, zmywarką, a nawet ogrzewaniem i klimatyzacją czy zabezpieczeniem domu.

Praca i wypoczynek w Credit Suisse
Praca i wypoczynek w Credit Suisse  Fot. Mat. Credit Suisse

W Credit Suisse zespół 2 tys. specjalistów z sektora IT pracuje nad projektami dla różnych obszarów banku – od frontendowych aplikacji wykorzystywanych w transakcjach handlowych, po systemy backendowe, z których korzystają specjaliści z obszaru finansów czy ryzyka.

– Są u nas zespoły, które zapewniają bieżące wsparcie IT, ale również wysoce wyspecjalizowane zespoły zajmujące się cyberbezpieczeństwem – mówi Stephanie Hoogenbergen, Head of IT Poland z Credit Suisse.

Bezpieczne lądowanie wśród łowców talentów

Zdaniem Ewy Kaucz, gdyby we Wrocławiu nagle wylądowało 3 tys. informatyków, wszyscy szybko znaleźliby pracę. Wynika to z faktu, że właściwie każda działająca we Wrocławiu firma IT ma plany dalszego rozwoju. Potrzebni są specjaliści z bardzo różnymi kwalifikacjami, a na wagę złota są zwłaszcza eksperci z doświadczeniem.

Firma Dolby zatrudnia we Wrocławiu programistów, praktycznie wszystkich popularnych języków programowania. – Ważna jest dla nas jakość naszych produktów. Dlatego szukamy też inżynierów QA (testerów), zwłaszcza zajmujących się automatyzacją testów i dzielących z nami zamiłowanie do dobrego dźwięku i obrazu. Oferujemy też duży wybór praktyk studenckich, które mogą być atrakcyjną przygodą w wakacje – mówi dr inż. Maksymilian Górski.

– Poszukujemy ekspertów w domenie stricte IT: programistów, architektów, testerów, konsultantów, project managerów, ale także analityków biznesowych, grafików, UX/UI Designerów – wylicza ITK.

GlobalLogic potrzebuje inżynierów o zróżnicowanym stopniu doświadczenia zawodowego. – Poszukujemy osób z wiedzą w konkretnej technologii lub domenie, w branżach motoryzacyjnej, telekomunikacyjnej, bezpieczeństwa, AGD oraz cloud-based solutions. Poszukujemy inżynierów na wszystkich poziomach zaawansowania, od liderów zespołów i architektów, po stażystów – mówi Marek Matysiak, Delivery Center Head z GlobalLogic.

Firma GlobalLogic
Firma GlobalLogic  Materiały prasowe

Podobnie jest w Credit Suisse. – We Wrocławiu poszukujemy utalentowanych specjalistów z obszaru IT na różnych etapach kariery, od studentów i specjalistów z kilkuletnim doświadczeniem zawodowym, aż po doświadczonych menedżerów. Szukamy osób, które chcą pracować w międzynarodowym środowisku, pasjonują się technologią i widzą siebie jako przyszłych liderów IT i innowacji w banku – mówi Stephanie Hoogenbergen z Credit Suisse.

Praca jak przygoda

Relaksacyjne masaże, strefy chilloutu, świeże owoce, regulowane elektrycznie biurka i ergonomiczne fotele to tylko kilka przykładów udogodnień, jakie wprowadziły już wrocławskie firmy z myślą o swoich pracownikach. Benefity takie jak prywatna opieka medyczna, karta Multisport, ubezpieczenia czy pakiet relokacyjny dziś są już właściwie standardem.

Firmy IT przyciągają pracowników również elastycznymi formami pracy. Np. w IT Kontrakt specjaliści mają możliwość wyboru projektów: w biurze lub zdalnie, dla korporacji lub przy start-upie, na rzecz projektu krajowego lub zagranicznego.

W Credit Suisse funkcjonuje system smart workingu. Jego idea polega na tym, by zapewnić pracownikom zróżnicowane przestrzenie do pracy i odpoczynku.

– Możemy pracować wspólnie z innymi członkami zespołu, a także poznać osoby z innych zespołów, które pracują obok nas. Jednego dnia możemy pracować w jasnej i energetycznej fioletowej strefie, a kolejnego w bardziej spokojnej i sprzyjającej skupieniu zielonej strefie business garden. Atmosfera pracy jest bardzo przyjazna – mówi Stephanie Hoogenbergen.

Dodaje, że dzięki programowi wewnętrznych rekrutacji pracownicy mogą rozwijać karierę w różnych obszarach działalności banku.

Firmy kuszą specjalistów przede wszystkim ciekawymi projektami, możliwością pracy z wykorzystaniem najnowszych technologii, w międzynarodowym środowisku, nieraz w bliskiej współpracy z klientami z całego świata – od Europy, przez USA czy Argentynę, po Australię i kraje azjatyckie.

– Realizujemy projekty, które dają możliwość wykorzystywania najnowszych trendów technologicznych. Zdecydowana większość z nich to projekty o zasięgu międzynarodowym, przede wszystkim dla klientów ze Skandynawii i rynku DACH, ale nie zamykamy się też na projekty realizowane dla Stanów Zjednoczonych – mówi Magdalena Brylska, Talent Acquisition Director w IT Kontrakt.

Wiele wrocławskich firm IT, nie tylko te mniejsze, podkreśla, że ma start-upową lub rodzinną atmosferę.

IT Kontrakt jest inicjatorem jedynego w Polsce biegu branży IT
IT Kontrakt jest inicjatorem jedynego w Polsce biegu branży IT   MAT. IT KONTRAKT

– IT Kontrakt działa profesjonalnie, jednak nie w ramach struktur korporacyjnych, co dla wielu pracowników i kandydatów ma znaczenie. W dobie milenijnego rynku pracy to ważne, ponieważ każdy pracownik i kandydat chce być traktowany w sposób indywidualny, znaczyć i mieć wpływ na kształtowanie rzeczywistości wokół. I chce niezależności w działaniu – mówi Magdalena Brylska, Talent Acquisition Director w IT Kontrakt.

Dr inż. Maksymilian Górski: – Dla inżynierów najważniejsze są ciekawe projekty. Dolby jest relatywnie małą firmą, więc każdy inżynier może mieć realny wpływ na to, co się dzieje na całym globie. Tworzymy własne produkty, które zmieniają świat rozrywki. Mamy nowoczesne laboratoria pozwalające na badanie rozwiązań audio i wideo. Staramy się podsycać iskrę innowacyjności, która drzemie w każdym z nas, stąd inżynierowie mają możliwość pracy nad własnymi projektami. Dzięki temu mamy wyjątkową atmosferę i zgrany zespół. Słyszymy to za każdym razem, gdy odwiedza nas ktoś spoza naszego oddziału. Widać to także w niskiej fluktuacji naszej kadry.

Krzysztof Kufel, TAG Head z GlobalLogic wylicza, że tym, co wyróżnia GlobalLogic jest różnorodność klientów, domen, języków programowania i ról w zespołach, a także proces zorientowany na kandydata pod kątem szybkości i komunikacji, jak również przyjazna atmosfera, otwarta kultura organizacyjna oraz rozbudowany pakiet benefitów. – Warto wspomnieć, że zespoły projektowe pracują w ścisłej współpracy z klientami. Prócz efektywniejszej komunikacji, integracja z zespołami klienta pozwala osiągać lepsze wyniki w projekcie, szybciej realizować cele, daje szansę na poznanie najlepszych marek na rynku i pracę nad innowacyjnymi, przyszłościowymi projektami, o których jeszcze nikt nie słyszał – dodaje Piotr Krzysztofik, VP, Country Head Poland and Croatia z GlobalLogic.

We Wrocławiu informatycy nie nudzą się też po pracy

– Oddział we Wrocławiu oferował ciekawe możliwości pracy. Po przeprowadzce się okazało, że miasto jest równie ciekawe – opowiada Alex del Giulio z Dolby, który wcześniej pracował w studio nagraniowym we Włoszech, a do Wrocławia przyjechał, by zająć dźwiękiem przestrzennym.

Klimat miasta jest kosmopolityczny. Fakt, że we Wrocławiu działa coraz więcej firm o globalnym zasięgu, sprawia, że do miasta przyjeżdżają pracownicy właściwie z całego świata, wśród nich są Ukraińcy, Hiszpanie, Włosi, Białorusini, Niemcy, Szwedzi, Finowie, Grecy, Rosjanie, Portugalczycy, Francuzi, Hindusi, Brazylijczycy czy Amerykanie. Przyjeżdżają też ludzie z innych części Polski.

– Na wyższych stanowiskach menedżerskich mamy osoby, które do Wrocławia przeprowadziły się z Krakowa, Warszawy i innych dużych miast. Wybierają Wrocław ze względu na możliwości, jakie oferuje samo miasto oraz firmy takie jak Credit Suisse – mówi Stephanie Hoogenbergen.

Wrocław jest też miastem dobrym dla rodzin z dziećmi. Nie brakuje tu dużych parków, nowoczesnych placów zabaw i przede wszystkim atrakcji takich jak zoo z afrykarium, aquapark, Wrocławski Teatr Lalek, małpi gaj na Wyspie Opatowickiej, parki trampolin, wypożyczalnie kajaków i rowerów wodnych, rejsy statkami po Odrze, Tor Wyścigów Konnych, malownicze nadodrzańskie ścieżki rowerowe i wiele innych.

Stolica Dolnego Śląska leży stosunkowo blisko granicy czeskiej i niemieckiej. Bez problemu można zaplanować wypad do Berlina, Drezna, Lipska, Pragi albo w Sudety – zarówno polskie, jak i czeskie. Zimą blisko stąd na narty lub na snowboard, a także do Jakuszyc – do polskiego centrum biegówek. Z wrocławskiego lotniska można wyskoczyć na weekend w najciekawsze miejsca Europy – do Barcelony, Lizbony, Mediolanu lub Paryża, ale też na Kretę, Majorkę, do gruzińskiej Kutaisi. A po powrocie z nową energią można wrócić do technologicznych wyzwań.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  czilałt, bieniefyty....czyli siedź w biurowcu 24h.... taki nowoczesny, ładnie opakowany system niewolniczo-folwarczny....
  @grrrrrrrrr
  Oj tam, oj tam, czelendżujesz dedlajny, asapujesz akszyn pointy i w ten sposób drajwujesz karierę ;)
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @grrrrrrrrr
  "A po powrocie z nową energią można wrócić do technologicznych wyzwań."
  - i o to chodzi, do roboty, do roboty, a nie odpoczywać. Odpoczniesz po śmierci.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0