Zapraszamy na "Przystanek Kariera" - w piątek na pl. Solnym oraz w Kinie Nowe Horyzonty przygotowaliśmy dla was wiele atrakcji i inspirujących spotkań.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Pracodawcy i pasjonaci, technika i szkoły branżowe, eksperci z Centrum Kształcenia Praktycznego, „Strefy Młodzieży” i Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy – takich targów pracy we Wrocławiu jeszcze nie było.

W dużym białym namiocie na pl. Solnym w piątek w godz. 12.30-18 zaprezentują się pracodawcy z różnych sektorów gospodarki oraz wrocławskie szkoły zawodowe. Warto przyjść, by osobiście przekonać się, jak bardzo zmienia się rynek pracy, jak pracuje się w nowoczesnych zakładach oraz jak ciekawie i perspektywicznie zaplanować swoją ścieżkę kariery.

Organizatorem targów jest „Gazeta Wyborcza Wrocław”, a partnerami: Kaufland, CShark, Nestle, MPK Wrocław, Miasto Wrocław, UTC Aerospace Systems, Mondelez International, GlobalLogic, Leroy Merlin, Dolby, Credit Agricole, IT Kontrakt, Uniwersytet SWPS Wrocław, Exact Systems, Faurecia, Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy i UBS.

W programie imprezy znajdą się także interesujące warsztaty i szkolenia, podczas których dowiecie się m.in., jak uczyć się twórczo i efektywnie, jak radzić sobie z tremą i stresem, a także jak osiągać swoje cele w różnych dziedzinach życia. Specjaliści doradzą wam, jak prawidłowo skonstruować CV, a pasjonaci, którym w życiu udało się pogodzić pracę z pasją, opowiedzą o tym, co można zrobić, by praca dawała szczęście. Przed wejściem do namiotu stanie fotobudka, w której będzie można zrobić sobie zdjęcie w strojach i z akcesoriami związanymi z różnymi zawodami.

Bądź na fali

Gościem specjalnym Przystanku Kariera będzie Aleksander Doba, słynny podróżnik, który jako pierwszy człowiek w historii przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z jednego kontynentu na drugi. Sam zaczął pływać dość późno, w wieku 34 lat, a swoje największe marzenie zrealizował, gdy miał 64 lata (potem jeszcze dwukrotnie powtórzył ten wyczyn).

Przystanek Kariera
Przystanek Kariera  ROMAN ROGALSKI

Co radzi osobom, które dopiero planują zawodową ścieżkę, lub tym, które chciałyby coś w swoim życiu zawodowym zmienić? Spotkanie z Aleksandrem Dobą rozpocznie się o godz. 11 w Kinie Nowe Horyzonty.

Zaraz po nim o swojej pasji opowie Justyna Lenz – dziewczyna, która pokochała… spawanie. Podczas prezentacji w Kinie Nowe Horyzonty wystąpi też Julia Utig, która dzięki unijnym funduszom dla młodych (program PO WER) otworzyła firmę Just Move, szkołę tańca i sklep z akcesoriami dla tancerzy.

Następnie wystąpią przedstawiciele firm, wśród nich m.in. GlobalLogic, lider w sektorze usług inżynierii oprogramowania i digitalizacji produktu, oraz Dolby, światowa marka w dziedzinie jakości dźwięku, transmisji telewizyjnych i kinowych. Opowiedzą, jak się pracuje w ich firmach i czym można się u nich zajmować.

Dolby Laboratories będzie reprezentować dr inż. Maksymilian Górski, który zajmuje się obiektowym audio w zastosowaniach konsumenckich, np. wirtualnej rzeczywistości. Obecnie jest menedżerem zespołu programistów. O swoim doświadczeniu zawodowym opowie Piotr Krzysztofik, VP, Country Head Poland and Croatia w GlobalLogic, który wcześniej pracował też w firmach Siemens oraz Atos.

Marcin Ciasnocha, absolwent Wydziału Mechaniki i Budowy Maszyn Politechniki Wrocławskiej, opowie o swoich doświadczeniach i o tym, jak związał się z branżą lotniczą i został dyrektorem Działu Technologii i Digitalizacji UTC Aerospace Systems. Firmę IT Kontrakt ma reprezentować Bartosz Strożek, dyrektor ds. rozwoju biznesu, a prywatnie instruktor tanga argentyńskiego i zagorzały biegacz maratończyk.

Jeśli szukasz pracy

Mondelez International
Mondelez International  Mondelez International

– Zapraszamy na pl. Solny do stoiska firmy Mondelez. Bielańskie produkty Mondelez International reprezentują najbardziej znane marki na całym świecie, m.in. Milka, Cote d’Or, organiczny Green & Blacks oraz Cadbury. Podczas spotkania będzie można nie tylko spróbować naszych wyrobów, ale również spotkać się z pracownikami – zachęca Magdalena Kulikowska, specjalista ds. logistyki w Mondelez International. – Krzysztof i Joanna, znani z billboardów reklamujących naszą fabrykę, chętnie opowiedzą o pasji do czekolady i o pracy w naszej słodkiej rodzinie, do której wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy. Wspólnie opowiemy również o prowadzonych rekrutacjach i możliwościach rozwoju w naszej firmie.

Targi w namiocie na pl. Solnym, które wystartują o godz. 12.30, będą mieć niekonwencjonalną, piknikową formułę. Choć nie zabraknie tradycyjnych stoisk, to z przedstawicielami firm będzie można porozmawiać na miękkich fotelach i sofach, w otoczeniu zieleni.

Autko sterowane myślami, gadżety i konkurs

To dobra okazja, by poznać bliżej m.in. pracowników, przedstawicieli działu rekrutacji oraz inżynierów oprogramowania GlobalLogic. Firma wykorzystuje najnowsze technologie w obszarze przemysłu 4.0 (Industry 4.0), rozszerzonej rzeczywistości (AR – Augmented Reality) oraz internetu rzeczy (Internet of Things).

To m.in. dzięki rozwiązaniom wrocławskiego oddziału firmy GlobalLogic możliwa jest komunikacja między maszynami w fabrykach, urządzeniami codziennego użytku oraz pojazdami i urządzeniami mobilnymi.

– Na tle innych firm IT we Wrocławiu wyróżniamy się przede wszystkim zarówno różnorodnością domen, technologii, jak i języków programowania przy zachowaniu otwartej komunikacji, przyjaznej atmosfery i elastycznych godzin pracy. To doskonała możliwość, aby poznać naszą firmę, kulturę, dowiedzieć się, czym zajmujemy się na co dzień, i o realizowanych projektach m.in. z branży motoryzacyjnej. I okazja, by uzyskać informacje dotyczące procesu rekrutacji oraz dostępnych ofert pracy. Oczywiście na odwiedzających nasze stoisko czekać będą fajne gadżety oraz atrakcje, jak autko sterowane myślami zaprogramowane przez naszych inżynierów – mówi dr Natalia Szozda, Consultant & Senior Marketing Manager w GlobalLogic.

W trakcie targów planowany konkurs „#PrzystanekGlobalLogic”. Szczegóły zostaną ogłoszone w czwartek na facebookowym profilu firmy.

Czy można jednocześnie uczyć się i pracować? Jakie możliwości oferują pracodawcy? Opowiedzą o tym przedstawiciele działu HR oraz technologii i digitalizacji w firmie UTC Aerospace System. Wyjaśnią też, jak przebiega w ich firmie proces rekrutacji, jakie są wymagania na poszczególne stanowiska.

Targi pracy i dni otwarte w UTC
Targi pracy i dni otwarte w UTC  MAT. UTC

– To, co wyróżnia UTC na tle konkurencji, to przede wszystkim materia, którą się zajmuje, a więc produkcja inteligentnych rozwiązań dla przemysłu lotniczego i wojskowego – mówi Agnieszka Rozmus, Senior HR Coordinator. – UTC Aerospace Systems Wrocław dynamicznie rozwija swoją działalność od 2010 r. Mieści się na terenie ponad 11 ha i zatrudnia 1 tys. pracowników w 16 działach. Zakład tworzy nowe generacje inteligentnych i godnych zaufania rozwiązań, które poprawiają bezpieczeństwo i wydajność samolotów.

Fabryka potrzebuje dziś m.in. operatorów montażu i operatorów CNC, kontrolerów jakości, inżynierów projektów oraz inżynierów ds. obliczeń i analiz.

Szkolenia i warsztaty

Patronem merytorycznym „Przystanku Kariera” jest Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy, którego eksperci będą czekać na odwiedzających w CV point – Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej. Z kolei na stoisku sieci EURES będzie można poznać zagraniczne oferty pracy. A przy okazji dowiedzieć się wszystkiego o rozliczaniu podatków za granicą i świadczeniach socjalnych.

W sali konferencyjnej „Gazety Wyborczej” we Wrocławiu na pl. Solnym w godzinach popołudniowych planowane są warsztaty m.in. z autoprezentacji i wystąpień publicznych. Chętni dowiedzą się też m.in. tego, jak uniknąć słomianego zapału, jak podtrzymać w sobie motywację i w jaki sposób wykorzystać wyobraźnię w drodze do sukcesu.

W programie jest także trening twórczości i kreatywnego myślenia. Warsztaty poprowadzi Piotr Grzelak z wrocławskiej Filii Uniwersytetu SWPS, który od czterech lat prowadzi spotkania z młodzieżą w szkołach średnich w ramach projektu „Strefa Młodzieży”. To pasjonat psychologii społecznej i certyfikowany coach International Coach Federation.

O godz. 16 rozpocznie się szkolenie „CV wizytówką na Rynku Pracy”, które poprowadzą Agnieszka Kuberacka oraz Ewa Godlewska, doradca zawodowy z Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej DWUP we Wrocławiu. Liczba miejsc na warsztatach jest ograniczona, obowiązują zapisy.

Job Symulator i targi w wirtualnym świecie

Uczestnicy targów przygotowali dla odwiedzających wiele dodatkowych atrakcji. Centrum Kształcenia Praktycznego, prowadzące projekty „Zawodowy Wrocław” i „Weź kurs na staż”, współfinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego, wystawi m.in. stanowisko 3D z aplikacjami typu job symulator, dzięki którym osoby zainteresowane będą mogły wejść w rolę pracownika określonej specjalności, np. mechanika, kucharza, chirurga czy drwala. Przed wejściem do namiotu CKP umieści wspomnianą już fotobudkę, gdzie będzie można sfotografować się w przebraniu i z akcesoriami związanymi z wybranym zawodem.

Zajęcia w Centrum Kształcenia Praktycznego
Zajęcia w Centrum Kształcenia Praktycznego  TOMASZ PIETRZYK

„Przystanek Kariera” będzie miał również odsłonę w przestrzeni wirtualnej. Wystarczy kliknąć link na stronie naszego wydarzenia, aby przeglądać setki ofert, rozmawiać z wystawcami na czacie, oglądać prezentacje i aplikować. A to wszystko bez wychodzenia z domu.

Drzwi do kariery

Najważniejszym celem targów jest odczarowanie wizerunku szkół zawodowych i pracy w zawodach, które we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku są obecnie najbardziej perspektywiczne, a pracodawcy oferują ciekawe możliwości rozwoju, całkiem niezłe wynagrodzenia i liczne benefity. Warto też przyjść i przekonać się, jak rozwój technologii zmienia pracę w firmach w różnych sektorach gospodarki i jak w związku z tym zmieniają się też wrocławskie szkoły zawodowe oraz ich oferta.

Jarosław Delewski, dyrektor departamentu edukacji w urzędzie miejskim we Wrocławiu
Jarosław Delewski, dyrektor departamentu edukacji w urzędzie miejskim we Wrocławiu  KORNELIA GŁOWACKA-WOLF

– Mają świetnie wyposażone pracownie zawodowe, tworzą warunki zbliżone do rzeczywistego środowiska pracy, dopasowują swoją ofertę edukacyjną do potrzeb rynku pracy i stale współpracują z pracodawcami i doradcami zawodowymi. Biorą udział w projektach unijnych w kraju i za granicą. Stale podnoszą jakość kształcenia dzięki doskonaleniu umiejętności nauczycieli i dopasowują program nauczania do potrzeb środowiska pracy – wylicza Jarosław Delewski, dyrektor miejskiego departamentu edukacji.

Zaznacza, że w ostatnich latach obserwujemy pozytywne zmiany na polskim rynku pracy oraz poprawę wizerunku szkolnictwa zawodowego. Wprawdzie nadal przeważa przekonanie, że warunkiem osiągnięcia sukcesu zawodowego jest posiadanie wyższego wykształcenia, jednak zmieniają się modele planowanych ścieżek kariery.

 Wzrost zapotrzebowania na pracowników z wykształceniem zawodowym sprawia, że coraz łatwiej znaleźć atrakcyjną pracę.

– Ukończenie szkoły zawodowej daje szansę na szybkie usamodzielnienie się zarówno w kraju, jak i za granicą – mówi Delewski. – Uczniowie technikum mają możliwość udziału w praktykach zawodowych i stażach poza granicami kraju.

Do świadectwa potwierdzającego kwalifikacje zawodowe dołączony jest Suplement Europass. Znajdują się w nim informacje uzupełniające dla pracodawców i instytucji zagranicznych. – Jednym z najważniejszych efektów nauczania jest jednak przygotowanie absolwentów do stałego podnoszenia kwalifikacji, zwłaszcza teraz, gdy wciąż tworzą się nowe zawody – podkreśla dyrektor Delewski.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem