O godz. 18 pod pręgierzem rozpocznie się spontaniczna manifestacja wyrażającą wsparcie dla strajkujących w Sejmie. Organizują ją m.in. rodzice dzieci z niepełnosprawnościami. - Też będą kiedyś dorosłe, wymagające stałej opieki, a w dodatku niemające na tę opiekę środków - mówi Agata Jach, mama 14-letniego Maćka.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- Nie zostawmy ich samych! Oni w Sejmie, my tutaj - pokażmy, że wspieramy tych, którzy najbardziej wsparcia potrzebują! - zachęca Laryssa Kowalczyk, jedna z organizatorek piątkowej spontanicznej manifestacji we wrocławskim Rynku. 

Rodzice osób z niepełnosprawnościami prowadzą w Sejmie strajk okupacyjny od ubiegłej środy. Weszli do środka na zaproszenie posłanki Nowoczesnej Joanny Scheuring-Wielgus i podkreślają, że to nie nowy protest, a ciąg dalszy starego - protestowali już, gdy rządziła koalicja PO-PSL, ale problemy nie zniknęły.

Strajkujących wspierają stojący przed gmachem Sejmu demonstrujący. Do wsparcia zachęca m.in. Ogólnopolski Strajk Kobiet i Warszawski Strajk Kobiet.

Rodzice, opiekunowie, oraz osoby z niepełnosprawnościami i ci, którzy chcą ich wesprzeć, będą tam dzisiaj od godz. 12. Punkt kulminacyjny zaplanowano na godz. 18.

Ósmy dzień protestu rodziców dorosłych dzieci niepełnosprawnych w Sejmie. Warszawa, 23 kwietnia 2018
Ósmy dzień protestu rodziców dorosłych dzieci niepełnosprawnych w Sejmie. Warszawa, 23 kwietnia 2018  Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Nie zostawimy ich samych

O tej samej godzinie w rynku pod pręgierzem we Wrocławiu będzie miała miejsce spontaniczna manifestacja pod hasłem "Wrocław razem z Rodzicami Osób z Niepełnosprawnościami". Będzie wyrazem poparcia protestu w Sejmie.

- Nie wszyscy mogą pojechać do Warszawy i protestować w Sejmie, ale w związku z tym, co tam się dzieje, postanowiliśmy dać wyraz naszej solidarności z tamtymi rodzicami. My też mamy niepełnosprawne dzieci, które kiedyś będą dorosłe. Niezdolne do samodzielnej egzystencji, wymagające stałej opieki, a w dodatku niemające na tę opiekę środków - mówi Agata Jach, mama 14-letniego Maćka. - Jak mamy się czuć, kiedy wiemy, że posłowie właśnie zaczynają majówkę, a protestujący rodzice zostali sami z dziećmi w Sejmie?

Wrocławska manifestacja w piątek o godz. 18 pod pręgierzem w Rynku.

Postulaty rodziców

Oczekują wprowadzenia dodatku rehabilitacyjnego - 500 zł miesięcznie, kryterium dochodowego -  dla osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia bez kryterium dochodowego. I zrównania kwoty renty socjalnej z najniższą rentą ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (1029 zł brutto) i stopniowego podwyższania tej kwoty do równowartości minimum socjalnego obliczonego dla gospodarstwa domowego z osobą niepełnosprawną (dla osoby zdrowej samotnie gospodarującej wynosiło w 2017 r. 1134 zł).

Podkomisja stała ds. osób niepełnosprawnych w czwartek miała zająć się projektem Nowoczesnej z 2016 r. w sprawie świadczeń dla niepełnosprawnych i ich opiekunów.
Ministerstwo Rodziny uważa projekt Nowoczesnej za zbyt kosztowny.

PiS - po blisko godzinnym posiedzeniu - przegłosował przerwę w obradach do 17 maja.

Ósmy dzień protestu rodziców dorosłych dzieci niepełnosprawnych w Sejmie. Warszawa, 23 kwietnia 2018
Ósmy dzień protestu rodziców dorosłych dzieci niepełnosprawnych w Sejmie. Warszawa, 23 kwietnia 2018  Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Apel o solidarność

Mamy protestujące w Sejmie w środę zaapelowały o solidarność Polek i Polaków. Podczas konferencji prasowej odtworzyły na tablecie obietnice składane przez polityków PiS w trakcie kampanii wyborczej. Powtórzyły, że będą kontynuować protest. - Nie skończymy dopóki nie będziemy mieć ustawy w ręku.

Głos zabrały również ich niepełnosprawne dzieci: - Chcemy żyć w miarę godnie i mieć bezpieczny start - mówiły. - Naprawdę prosimy. Nie wiemy już jak mamy mówić. Niech się w końcu ktoś pochyli nad nami.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem