- Nie zostawmy ich samych! Oni w Sejmie, my tutaj - pokażmy, że wspieramy tych, którzy najbardziej wsparcia potrzebują! - zachęca Laryssa Kowalczyk, jedna z organizatorek piątkowej spontanicznej manifestacji we wrocławskim Rynku.
Rodzice osób z niepełnosprawnościami prowadzą w Sejmie strajk okupacyjny od ubiegłej środy. Weszli do środka na zaproszenie posłanki Nowoczesnej Joanny Scheuring-Wielgus i podkreślają, że to nie nowy protest, a ciąg dalszy starego - protestowali już, gdy rządziła koalicja PO-PSL, ale problemy nie zniknęły.
Strajkujących wspierają stojący przed gmachem Sejmu demonstrujący. Do wsparcia zachęca m.in. Ogólnopolski Strajk Kobiet i Warszawski Strajk Kobiet.
Rodzice, opiekunowie, oraz osoby z niepełnosprawnościami i ci, którzy chcą ich wesprzeć, będą tam dzisiaj od godz. 12. Punkt kulminacyjny zaplanowano na godz. 18.
Nie zostawimy ich samych
O tej samej godzinie w rynku pod pręgierzem we Wrocławiu będzie miała miejsce spontaniczna manifestacja pod hasłem "Wrocław razem z Rodzicami Osób z Niepełnosprawnościami". Będzie wyrazem poparcia protestu w Sejmie.
- Nie wszyscy mogą pojechać do Warszawy i protestować w Sejmie, ale w związku z tym, co tam się dzieje, postanowiliśmy dać wyraz naszej solidarności z tamtymi rodzicami. My też mamy niepełnosprawne dzieci, które kiedyś będą dorosłe. Niezdolne do samodzielnej egzystencji, wymagające stałej opieki, a w dodatku niemające na tę opiekę środków - mówi Agata Jach, mama 14-letniego Maćka. - Jak mamy się czuć, kiedy wiemy, że posłowie właśnie zaczynają majówkę, a protestujący rodzice zostali sami z dziećmi w Sejmie?
Wrocławska manifestacja w piątek o godz. 18 pod pręgierzem w Rynku.
Postulaty rodziców
Oczekują wprowadzenia dodatku rehabilitacyjnego - 500 zł miesięcznie, kryterium dochodowego - dla osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia bez kryterium dochodowego. I zrównania kwoty renty socjalnej z najniższą rentą ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (1029 zł brutto) i stopniowego podwyższania tej kwoty do równowartości minimum socjalnego obliczonego dla gospodarstwa domowego z osobą niepełnosprawną (dla osoby zdrowej samotnie gospodarującej wynosiło w 2017 r. 1134 zł).
Podkomisja stała ds. osób niepełnosprawnych w czwartek miała zająć się projektem Nowoczesnej z 2016 r. w sprawie świadczeń dla niepełnosprawnych i ich opiekunów.
Ministerstwo Rodziny uważa projekt Nowoczesnej za zbyt kosztowny.
PiS - po blisko godzinnym posiedzeniu - przegłosował przerwę w obradach do 17 maja.
Apel o solidarność
Mamy protestujące w Sejmie w środę zaapelowały o solidarność Polek i Polaków. Podczas konferencji prasowej odtworzyły na tablecie obietnice składane przez polityków PiS w trakcie kampanii wyborczej. Powtórzyły, że będą kontynuować protest. - Nie skończymy dopóki nie będziemy mieć ustawy w ręku.
Głos zabrały również ich niepełnosprawne dzieci: - Chcemy żyć w miarę godnie i mieć bezpieczny start - mówiły. - Naprawdę prosimy. Nie wiemy już jak mamy mówić. Niech się w końcu ktoś pochyli nad nami.
Wszystkie komentarze