Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Akcję Ulice dla Kobiet prowadzimy w setną rocznicę nadania praw wyborczych kobietom. Z inicjatywą honorowania ważnych dla miasta wrocławianek wcześniej wystąpiło także Stowarzyszenie Dolnośląski Kongres Kobiet. Propozycje może nadesłać każdy – mieszkańcy, stowarzyszenia i fundacje, rady osiedli itp. Ważne jest, aby zgłaszać nazwiska kobiet związanych z Wrocławiem (tu urodzonych bądź mieszkających lub pracujących), od których śmierci minęło nie mniej niż 5 lat.

Mamy już trzy kandydatki na patronki, są to:

  • prof. Bogusława Jeżowska-Trzebiatowska, po wojnie założycielka Instytutu Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego, w roku 1935 pierwsza kobieta z tytułem doktora na Politechnice Lwowskiej
  • Ewa Szumańska, pisarka, reportażystka, scenarzystka filmowa, autorka słuchowisk radiowych, którą słuchacze pamiętają z cyklu satyrycznych skeczy pt. „Z pamiętnika młodej lekarki”
  • Wanda Gołkowska, polska artystka współczesna, profesor ASP we Wrocławiu, jedna z prekursorek polskiego konceptualizmu.

Wszystkie nadesłane pomysły będą na bieżąco weryfikowane, po akceptacji trafią do tzw. rejestru nazw ulic. To pula, z której samorząd czerpie przy nadawaniu nazw. Gdy trafią do nich nowe kandydatki na patronki, będzie można skorzystać z nich w kolejnych latach. A już w tym roku miasto postara się, aby na wrocławskich ulicach, skwerach, parkach, placach czy rondach pojawiło się przynajmniej pięć tabliczek z nazwiskami nowych patronek.

Zasady akcji

  • propozycje nazw ulic wraz z uzasadnieniem wysyłajcie na adres e-mail: ulicedlakobiet@wroclaw.agora.pl; na zgłoszenia czekamy do 20 kwietnia
  • propozycje powinny dotyczyć kobiet urodzonych lub mieszkających bądź pracujących we Wrocławiu, niezależnie od epoki historycznej, od których śmierci minęło przynajmniej 5 lat
  • wszystkie zgłoszone propozycje zostaną zweryfikowane przez komisję złożoną z miejskich urzędników oraz przedstawicieli „Gazety Wyborczej Wrocław” (odrzucone zostaną np. już istniejące nazwy ulic upamiętniające kobiety; wyszukiwarkę nazw wrocławskich ulic można znaleźć na stronie geoportal.wroclaw.pl)
  • wszystkie pozytywnie zweryfikowane propozycje zostaną wpisane do rejestru nazw ulic
  • pozytywnie zweryfikowane propozycje poddamy pod otwarte głosowanie – o jego terminie będziemy informować na łamach „Gazety Wyborczej Wrocław” oraz portalu wroclaw.wyborcza.pl i naszym FB
  • pięć propozycji, które w głosowaniu zbiorą największą liczbę głosów, jeszcze w tym roku ma szansę trafić na uliczne tabliczki.

ZOBACZ REGULAMIN PLEBISCYTU ULICE DLA KOBIET

Ulice dla Kobiet - plebiscytUlice dla Kobiet - plebiscyt 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.