Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

We Wrocławiu mamy dziś 2312 nazw ulic, placów, skwerów, bulwarów i parków. Zaledwie 39 z nich odnosi się do kobiet, z czego dziewięć upamiętnia święte. Setna rocznica nadania kobietom praw wyborczych to dobra okazja, aby zacząć nadrabiać te zaległości.

Z inicjatywą honorowania kobiet ulicznymi tabliczkami we Wrocławiu wystąpiło Stowarzyszenie Dolnośląski Kongres Kobiet, podobne pomysły są już realizowane w innych miastach.

Czekamy na wasze propozycje, może je zgłaszać każdy – mieszkańcy, stowarzyszenia, rady osiedli itp. Nadesłane pomysły będą na bieżąco weryfikowane, po akceptacji wszystkie propozycje trafią do tzw. rejestru nazw ulic. To pula, z której samorząd czerpie przy nadawaniu nazw. Gdy trafią do nich nowe kandydatki na patronki, będzie można skorzystać z nich w kolejnych latach. A już w tym roku miasto postara się, aby na wrocławskich ulicach, skwerach, parkach, placach czy rondach pojawiło się przynajmniej pięć tabliczek z nazwiskami nowych patronek.

Zasady akcji

**propozycje nazw ulic wraz z uzasadnieniem wysyłajcie na adres e-mail: ulicedlakobiet@wroclaw.agora.pl; na zgłoszenia czekamy do 20 kwietnia

**propozycje powinny dotyczyć kobiet urodzonych lub mieszkających bądź pracujących we Wrocławiu, niezależnie od epoki historycznej, od śmierci których minęło przynajmniej 5 lat

**wszystkie zgłoszone propozycje zostaną zweryfikowane przez komisję złożoną z miejskich urzędników oraz przedstawicieli „Gazety Wyborczej Wrocław” (odrzucone zostaną już istniejące nazwy ulic upamiętniające kobiety; wyszukiwarkę nazw wrocławskich ulic można znaleźć na stronie geoportal.wroclaw.pl)

**wszystkie pozytywnie zweryfikowane propozycje zostaną wpisane do rejestru nazw ulic

**pozytywnie zweryfikowane propozycje poddamy pod otwarte głosowanie – o jego terminie będziemy informować na łamach „Gazety Wyborczej Wrocław” oraz portalu wroclaw.wyborcza.pl i naszym FB

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.