Chcesz trafić na staż do renomowanej firmy IT? Rozwiąż zadania i prześlij do naszych partnerów.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

„Grasz o staż” to najstarszy konkurs stażowy – powstał w 1996 roku jako inicjatywa świadczącej usługi doradcze firmy PwC oraz „Gazety Wyborczej”. Do tej pory wzięło w nim udział łącznie ponad 500 polskich i międzynarodowych pracodawców (w tym kilkudziesięciu wielokrotnie) z niemal wszystkich branż. Jest przeznaczony dla studentów i uczniów.

Aby zagrać, trzeba przesłać zgłoszenie i rozwiązanie zadań. Więcej informacji i zadania znajdziesz na wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/0,156604.html .

Infor

Oferuje dla dwóch osób 12-tygodniowy bezpłatny staż (preferowany śródroczny) w siedzibie firmy. Jest bezpłatny, ale wyróżniający się stażysta będzie mógł przejść na płatne praktyki.

Uczestnicy wezmą udział w szkoleniach z obsługi klienta, procesów biznesowych, architektury systemów ERP i baz danych SQL. Będą także m.in. pomagać w pracy operacyjnej zespołu wsparcia aplikacji pod egidą mentora, przeszukiwać bazy zgłoszeń w systemie zarządzania zgłoszeń, przeszukiwać m.in. bazy wiedzy pod kątem zgłoszonych incydentów i kreować artykuły bazy wiedzy z rozwiązanych zgłoszeń.

To oferta przede wszystkich dla studentów ostatniego roku oraz absolwentów studiów lingwistycznych (germanistyka) oraz biznesowo-ekonomicznych (np. logistyka, transport, zarządzanie łańcuchem dostaw) z Dolnego Śląska.

Biuro firmy Infor
Biuro firmy Infor  KORNELIA GŁOWACKA-WOLF

Fragment zadania:

„Dział Logistyki przedsiębiorstwa musi wydać z magazynu konwencjonalnego produkty, aby połączyć z innymi w procesie produkcji. Niestety, podczas wyksięgowania oznaczonych produktów z magazynu aplikacja obsługująca proces nie wykazuje tych produktów, przez co de facto – mimo fizycznej obecności produktu w magazynie nie można go efektywnie z niego wyksięgować i przekazać do Działu Produkcji.

W konsekwencji brak zgodności stanów magazynowych z rzeczywistością i manualne doksięgowywanie jest ryzykowne dla procesu produkcji – mogą wystąpić opóźnienia. W przeszłości podobny problem pojawił się już u tego klienta i został zgłoszony do Działu Wsparcia dostawcy oprogramowania.

Równolegle do szefa Działu dochodzą niepokojące informacje, że Operator nie może wydrukować listów przewozowych, aby odpowiednio wydać gotowe produkty do czekających już przy rampie ciężarówek dostawczych, które przewiozą produkty do partnerów-odbiorców. Bez listów przewozowych zawierających konkretne dane i odpowiedni format wysyłka będzie niemożliwa.

Produkty czekają gotowe. Każde 15 minut opóźnienia w dostawie produktów do partnera-odbiorcy wiąże się z wysokimi karami umownymi i w rezultacie stratami finansowymi i reputacyjnymi przedsiębiorstwa.

Szef działu IT, na prośbę swoich Key Userów, decyduje się zgłosić opisane problemy do dostawcy aplikacji w trybie pilnym.

Jesteś analitykiem Działu Wsparcia Aplikacji u dostawcy oprogramowania, z którym przedsiębiorstwo łączy umowa utrzymaniowa, która przewiduje konkretne czasy reakcji i zapewnienia rozwiązania zgłoszonych usterek (...)”.

Tu znajdziesz całe zadanie

Rozwiązane zadania należy wysłać na adres: Agata.Wolosz@infor.com

Unit4

Ta firma poszukuje studentów III, IV i V roku kierunków informatycznych lub pokrewnych. Osób kreatywnych, komunikatywnych, zaangażowanych, znających bardzo dobrze język angielski i dyspozycyjnych – najchętniej w miesiącach wakacyjnych (jest możliwość współpracy również po zakończeniu praktyk).

Uczestnicy praktyk poznają metodologię pracy, czyli SCRUM, a także – w zależności od posiadanego doświadczenia i umiejętności – będą wykonywać zadania związane z programowaniem w oparciu na językach programowania wyższego poziomu (m.in. C#, C++, exJS), pisaniem testów jednostkowych, testów GUI, testów automatycznych, projektowaniem scenariuszy testowych oraz testowaniem manualnym.

KRZYSZTOF ĆWIK

Przykładowe zadania:

* Czy dopuściłbyś sytuację, w której ktoś stawia Ci kryterium jakości „wystarczająco dobry”? I dlaczego?

* Kiedy powinnaś/powinieneś skończyć testowanie?

* Podaj, z jakich frameworków programistycznych korzystałeś, w kolejności od tego, który znasz najlepiej, do tego, który znasz najmniej.

* Piszesz programy na zlecenie. Otrzymujesz zapotrzebowanie od klienta, który pisze tak: „Potrzebna mi aplikacja wsadowa, która będzie wysyłać maile. Chcę ją wykorzystać do szybkiego wysyłania maili, nie potrzebuję żadnego graficznego interfejsu. Chcę tylko podać do tej aplikacji z linii komend parametr adresata, temat i treść maila – a program ma go tylko wysłać. Na kiedy może to być zrobione i ile będzie kosztować?”. Jakie kluczowe pytania zadałbyś klientowi? Co musisz z nim ustalić, aby móc zacząć realizować zlecenie?

* W jakich warstwach możemy tworzyć usługi w chmurze Microsoft Azure? (zaznacz wszystkie poprawne odpowiedzi):

a. Infrastructure as a Code

b. Platform as a Service

c. On-Promises

d. Infrastructure as a Service

e. Cloud Services

* Czy Windows Server 2012R2 ma wsparcie do wirtualizacji? (zaznacz jedną poprawną odpowiedź):

a. Nie ma

b. Za pomocą Vmware

c. Za pomocą Hyper-V

d. Za pomocą VirtualBox

e. Za pomocą Xen

Tu znajdziesz wszystkie zadania

Rozwiązane zadania należy wysłać na adres: Grzegorz.Pac@unit4.com

Volvo Group IT

Tu nie trzeba rozwiązywać zadań, lecz zgłosić się na praktyki bezpośrednio do Volvo (poprzez stronę volvogroup.pl/kariera ).

Firma od 2005 roku organizuje je latem (lipiec–wrzesień) we wrocławskim zespole Volvo Group IT, ale można je zacząć w czerwcu lub przedłużyć. Program przeznaczony jest dla studentów III, IV, V roku kierunków informatycznych lub pokrewnych, dobrze znających język angielski. Studenci rozpoczynają od szkoleń wprowadzających, zarówno do organizacji, jak i do wybranej technologii. Pod kierunkiem mentora mają możliwość rozwijać się w obszarach: Artificial Intelligence, UX/UI Design, Big Data oraz między innymi SAP. Studenci mogą także rozwijać umiejętności programowania w technologiach Microsoft.Net, Java, iSeries oraz Android i Apple Swift.

Rekrutacja rozpoczyna się w kwietniu i co roku wpływa ponad 500 podań od kandydatów. Po rozmowach z działem rekrutacji, testach technicznych i spotkaniach z ekspertami do programu praktyk zostaje zakwalifikowanych ok. 60-70 osób.

W zależności od stanowiska praktykanci zajmują się głównie pracami programistycznymi zgodnie z przekazanymi wymaganiami, pisaniem testów automatycznych lub wsparciem kluczowych aplikacji Volvo Group IT.

Praktyki trwają ok. 40 godz. w tygodniu. Dzień pracy rozpoczyna się elastycznie między godz. 7 a 9.

Firma oferuje wynagrodzenie i prywatną opiekę medyczną na okres praktyk. Istnieje też możliwość ich przedłużenia.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem