W swoich dwóch Centrach Logistyki E-Commerce w Bielanach Wrocławskich Amazon na umowę o pracę zatrudnia już łącznie 4 tys. osób. Firma chce stać się pracodawcą pierwszego wyboru w regionie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Kim jest pracodawca pierwszego wyboru?

- To ten, który jako pierwszy przychodzi nam na myśl w momencie, w którym ktoś nas zapyta, gdzie chcielibyśmy pracować. Chcąc być właśnie takim pracodawcą, dbamy o to, aby nasza oferta zawsze była konkurencyjna, i to na wszystkich stanowiskach – mówi Marzena Więckowska, Senior PR Manager Amazon na region Europy Środkowo-Wschodniej.

„Get on board and pack for Amazon” - zachęcają na swojej stronie internetowej, gdzie na bieżąco publikowane są informacje o wolnych stanowiskach. To na przykład pracownik magazynowy (stawka 16 zł brutto za godzinę, wymagana gotowość do pracy w trybie zmianowym, w tym także w niedzielę, brak przeciwwskazań do dłuższego stania lub chodzenia), a także operator wózka widłowego (stawka 16 zł brutto za godzinę, praca zmianowa, brak przeciwwskazań do stania/chodzenia przez 10-12 godzin, preferowane doświadczenie w pracy z komputerem i nietuzinkowe myślenie). Wszystkie osoby, które rozpoczynają pracę w Amazon, mają zapewnione szkolenia.

Marzena Więckowska: - Pracownikom poziomu początkowego proponujemy atrakcyjne wynagrodzenie oraz pakiet benefitów: m.in. bonus nawet do 15 proc. wynagrodzenia [za frekwencję i produktywność – red.], prywatną opiekę medyczną, ubezpieczenie na życie, darmowy transport do i z pracy, a także program „Postaw na Swój Rozwój”. W jego ramach osoby z ponad rocznym stażem pracy otrzymają od nas nawet 26 tys. złotych w ciągu czterech lat na opłacenie kursów i zakup podręczników.

Obecnie na Dolnym Śląsku firma rekrutuje też na stanowiska kierownicze specjalistów od logistyki. Pathways Operations Manager, czyli kierownik operacyjny, to osoba zarządzająca centrum realizacji zamówień, która może zarządzać zespołem liczącym nawet do 150 pracowników. Powinna „posiadać mnóstwo pozytywnej energii i potrafić motywować innych”, jak czytamy w opisie stanowiska.

Firma korzysta czasem z niestandardowych form rekrutacji, głównie w okresie przedświątecznym.

Zakład pracy (zdjęcie ilustracyjne)
Zakład pracy (zdjęcie ilustracyjne)  TOMASZ PIETRZYK

- Wdrożyliśmy m.in. program poleceń pracowniczych. Jego efekty przerosły nasze najśmielsze oczekiwania. Tylko w zeszłym roku, w zaledwie 7 miesięcy, z polecenia zgłosiło się do nas ponad 3,3 tys. osób. Dużej części z nich zaproponowaliśmy pracę – mówi Marzena Więckowska.

Dodaje, że osoby, z których polecenia firma zatrudniła nowych pracowników, otrzymały bonus w wysokości 1,6 tys. zł brutto. Rekordzista przyczynił się do zatrudnienia ponad 80 osób.

Kto obecnie pracuje w Amazonie?

– Nasze środowisko pracy wyróżnia różnorodność, z której jesteśmy dumni. Do Amazon dołączają wszyscy ci, których ciekawi praca z nowoczesnymi technologiami i, pomimo że są one nowoczesne, chcą je nieustannie ulepszać – mówi Marzena Więckowska.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem