Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Już 20 marca 2018 r. na wrocławskim Stadionie Miejskim rozpocznie się Civil & Military Aeromixer. Wydarzenie bazuje na networkingu i nowatorskiej formule „szybkich randek” – dzięki temu uczestnicy imprezy mogą w krótkim czasie spotkać się z wieloma potencjalnymi kontrahentami. Wśród uczestników znalazły się m.in. przedsiębiorstwa z grona największych światowych producentów samolotów i sprzętu lotniczego. Są to m.in.: Leonardo Company, Airbus Group Poland, Pratt & Whitney Kalisz, UTC Aerospace Systems Wrocław, Avio Areo (GE Aviation Bussines), PZL Mielec Sikorsky (Lockheed Martin company), czy Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne (Polska Grupa Zbrojeniowa).

W imprezie udział wezmą również organizacje i jednostki administracji publicznej, agencje rządowe, przedstawiciele organizacji branżowych, specjalnych stref ekonomicznych, klastrów lotniczych i uczelni wyższych. Podczas spotkania odbędzie się szereg prelekcji, wykładów i paneli dyskusyjnych.

– Prawie w każdym samolocie pasażerskim jest przynajmniej jedna część wyprodukowana w Polsce – mówi Dariusz Śliwowski, wiceprezes Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, która jest współorganizatorem spotkania. – W kraju działa obecnie ponad 200 firm z sektora lotniczego, które zatrudniają około 30 tys. pracowników. Wartość ich rocznej sprzedaży wynosi 1,3 mld euro. Te liczby pokazują, że sektor lotniczy w Polsce ma się naprawdę dobrze. Dzięki współpracy firm z branży możliwe jest uzyskanie wysokiej jakości produktów w relatywnie krótkim czasie. Niemniej ważne są świetnie prosperujące działy B+R i bliska kooperacja przedsiębiorstw z uczelniami wyższymi.

Dolina Lotnicza na Dolnym Śląsku

Celem Aeromixer jest ułatwienie nawiązania strategicznych kontaktów biznesowych, dzięki którym możliwa będzie realizacja nowych projektów oraz wspólnych przedsięwzięć (np. nowych inwestycji w Polsce). Podczas imprezy przewidziano spotkania dwustronne pomiędzy zainteresowanymi współpracą organizacjami lub firmami, jak i spotkania przy tzw. stołach rotacyjnych, podczas których firmy będą mogły w większym gronie przedstawić swoją ofertę. Kontakty nawiązane wstępnie podczas takich spotkań będzie można następnie omawiać np. podczas sesji open networking.

Aeromixer to także ważne wydarzenie naukowe dla branży lotniczej. Myślą przewodnią będzie efektywność energetyczna w lotnictwie: budowa silników bardziej efektywnych pod względem zużycia paliwa i emisji dwutlenku węgla do atmosfery, zmniejszenie poziomu hałasu, stosowanie biopaliwa etc.

– Na Dolnym Śląsku, poza istniejącymi podmiotami działającymi w branży lotniczej, w ostatnich latach pojawiają się kolejne, jak np. XEOS Lufthansa. Wydarzenie Aeromixer może przybliżyć uczestnikom obecny potencjał przemysłu lotniczego w regionie dolnośląskim, co może być czynnikiem ułatwiającym powstawanie nowych miejsc pracy w tym obszarze, zwłaszcza w specjalnościach mechanicznych i informatycznych. Politechnika Wrocławska jest od niedawna właścicielem lotniska w Lubinie, gdzie zamierza rozwijać nowe projekty techniczne i eksploatacyjne – opowiada prof. Edward Chlebus, dyrektor Centrum Zaawansowanych Systemów Produkcyjnych Politechniki Wrocławskiej i jeden z uczestników wydarzenia.

Wśród prelegentów i uczestników znajdą się m.in. minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, Dariusz Śliwowski (wiceprezes zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu), Marco Lupo (wiceprezes firmy Leonardo Company) oraz Radosław Majda (dyrektor generalny UTC Aerospace Systems Wrocław oraz prezes Dolnośląskiego Klastra Lotniczego).

Szczegółowe informacje o Aeromixer 2018 można znaleźć TUTAJ

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.