Szkolenia, szkolenia i jeszcze raz szkolenia - to droga do zostania pracownikiem IT. Nie jest łatwo bez wiedzy i doświadczenia stać się od razu programistą, ale branża pilnie poszukuje choćby testerów. Wiele firm IT prowadzi własne akademie w tym zakresie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Do pracy w IT wiele osób przyciąga chęć kontaktu z nowoczesnymi technologiami i wysokie zarobki, ale też i przyjazna atmosfera w firmach czy elastyczny czas pracy. We Wrocławiu jedną z popularniejszych szkół programowania jest CodersLab. Przykładowo, kurs na testera manualnego kosztuje 4100 zł, ale aby przejść szkolenie.NET developer: Web, trzeba zapłacić 11500 zł (32 zł/h).

– Na kursie udało mi się poznać większość języków i technologii, które są potrzebne na samym początku. Pracy zacząłem szukać na półtora miesiąca przed końcem kursu weekendowego. Aplikowałem w kilkunastu miejscach. Po dwóch tygodniach poszukiwań i odbyciu trzech rozmów udało mi się znaleźć pierwszą pracę – opowiada Michał, absolwent tego kursu, a obecnie junior PHP developer w Velocity.

Kolejną znaną szkołą jest CodeSkills, gdzie 240-godzinny kurs programowania kosztuje 4990 zł. Szkolenia we Wrocławiu oferuje m.in. także Codilla, Software Development Academy czy Craftin Code. Ofert szkół programowania jest bardzo wiele, można się uczyć w trybie stacjonarnym, wieczorowym czy weekendowym, czasami też z wykorzystaniem e-learningu.

Zmień zawód już teraz

Wrocławskie biura firmy Infor
Wrocławskie biura firmy Infor  KORNELIA GŁOWACKA-WOLF

Artur Sawicki, dyrektor Center of Excellence Infor przekonuje, że to idealny moment na ewentualne przekwalifikowanie się. Powód jest prosty. Aktualnie jest sporo pracy dostępnej w sektorach IT i profesjonalnych usług biznesowych: – Jest ona ciekawa i daje interesujące perspektywy na wiele lat, więc warto spróbować. Na pewno największe szanse na zmianę branży mają osoby znające języki obce, szczególnie niemiecki. Dużo międzynarodowych firm działających we Wrocławiu pracuje bezpośrednio z klientami niemieckojęzycznymi.

W przypadku Infora osoby takie przez pierwszych kilka miesięcy w ramach programu Infor Campus mają dużo szkoleń przygotowujących ich do pracy. Poznają wtedy tworzone przez Infor systemy klasy ERP i dokładnie uczą się procesów biznesowych wspieranych przez system (logistyka, finanse, produkcja) oraz funkcji, które system posiada.

– Uczymy również naszych wewnętrznych narzędzi, za pomocą których komunikujemy się z klientami. Po odbyciu szkoleń nowi pracownicy zaczynają realizować samodzielnie pierwsze zadania z pomocą mentora, czyli doświadczonej osoby, która pomaga im w trudniejszych albo nietypowych sytuacjach – opowiada Sawicki.

Infor zatrudnia osoby, które zdecydowały się na takie przekwalifikowanie. Najczęściej te, które wcześniej pracowały w branży produkcyjnej oraz filologów znających języki obce. Przykładem może być osoba, która przez wiele lat pracowała w zakładach produkcyjnych w branży motoryzacyjnej jako inżynier procesu i technolog. W pewnym momencie zdecydowała, że chce pracować w sektorze IT jako programista. Zrezygnowała z pracy i przeszła intensywne szkolenie w zewnętrznej szkole programowania.

– Postanowiliśmy dać jej szansę. Dla nas znajomość procesów biznesowych i umiejętność programowania nawet na podstawowym poziomie to pożądany mix. Niebawem wspólnie z „Gazetą Wyborczą” w ramach akcji „Grasz o staż” będziemy proponować staże skierowane właśnie do takich osób – mówi dyrektor Infora.

Akademia dla testerów

Tester oprogramowania to zawód, który zrobił się niezwykle popularny w ostatnich latach. To pracownik, który sprawdza jakość testowanej aplikacji – czy dany system działa zgodnie z założeniami, czy nie ma w nim błędów, czy można się nim łatwo posługiwać lub czy działa wystarczająco szybko.

Praca ta wymaga dużej skrupulatności, spostrzegawczości i wytrwałości, bo wiąże się z powtarzaniem tych samych kroków, z taką samą dokładnością na różnych etapach testowania. Przyda się również umiejętność analitycznego myślenia, wnikliwego czytania dokumentacji oraz zdolność wejścia w rolę użytkownika systemu tak, by zaplanować właściwe przypadki do testów.

Volvo Group IT poszukują doświadczonych testerów, ale i osób, które chciałyby się przekwalifikować. Z inicjatywy pracowników Volvo Group IT powstała Akademia Początkującego Testera.

– Otrzymaliśmy możliwość przeprowadzenia cyklu warsztatów we wrocławskiej siedzibie Volvo, a także wsparcie firmy (przede wszystkim naszych przełożonych) przy organizacji wydarzenia – mówi Katarzyna, inicjatorka Akademii Początkującego Testera w Volvo.

Volvo Group IT zdecydowało się na kontynuację programu akademii na kolejnym szczeblu: opracowania programu zatrudnienia i szkolenia dla uczestników warsztatów tak, by mogli oni dołączyć do zespołów projektowych w firmie jako testerzy.

– Podzieliliśmy potrzebną wiedzę na mniejsze partie materiału, co pozwoliło zaangażować większą grupę pracowników z Volvo Group IT w tę inicjatywę – mówi współorganizatorka programu. – Każda osoba dostała jeden lub kilka tematów do opracowania i przeprowadzenia treningu dla nowo zatrudnionych testerów. Przyniosło to wiele korzyści. Nasi koledzy mieli okazję już w pierwszych dniach pracy poznać różnych testerów i dowiedzieć się o ich zadaniach w pracy. Natomiast nasi doświadczeni pracownicy mogli podzielić się swoją wiedzą i pomóc początkującym w stawianiu pierwszych kroków w IT.

Dodatkowo każdy z nowo zatrudnionych pracowników dostał swojego mentora, czyli osobę, która przez pierwsze pół roku pomaga wdrożyć się w codzienne zadania.

Jak oceniają program nowi pracownicy po dwóch miesiącach pracy w Volvo?

– Zmiana branży wydaje się trudnym i wymagającym procesem. Jednak wsparcie, jakie otrzymałam od mentorów i kolegów z zespołu w Volvo Group IT, pozwoliło mi szybko odnaleźć się w nowej roli – mówi Ewa, która wcześniej pracowała jako magister farmacji.

Szansę pracy dostał też m.in. Marcin, który z wykształcenia jest inżynierem budownictwa: – Branża IT i rozwój oprogramowania mogą na początku odstraszyć ogromem informacji. Akademia Początkującego Testera w Volvo Group IT pozwoliła mi spojrzeć na to przyjaźniej. Otrzymałem wiedzę, motywację do rozwoju i w rezultacie swoją pierwszą pracę jako tester oprogramowania.

Inwestycja w edukację

Pracownicy firmy Atos GDC Polska we Wrocławiu (zdjęcie ilustracyjne)
Pracownicy firmy Atos GDC Polska we Wrocławiu (zdjęcie ilustracyjne)  TOMASZ PIETRZYK

Marta Myślicka-Piwko, HR business partner w Atos GDC Polska zwraca uwagę, że zapotrzebowanie na rynku informatycznym jest bardzo wysokie, dlatego sami również inwestują w edukację osób zainteresowanych karierą w IT, organizując w ramach programu „Atos Academy” bezpłatne szkolenia prowadzone przez doświadczonych specjalistów: – Kursy skierowane są do osób z podstawową wiedzą informatyczną, studentów oraz absolwentów, którzy chcą dołączyć do Atos. Szkolenia dotyczą najpopularniejszych technologii, w których Atos prowadzi projekty związane z systemami Java,.Net czy SAP.

Są to półroczne kursy stacjonarne w formie zajęć praktycznych prowadzone m.in. we Wrocławiu i Opolu, gdzie firma Atos współpracuje z uczelniami wyższymi. Po kompleksowym szkoleniu uczestnik kursu jest przygotowany do pracy na juniorskim stanowisku specjalisty w firmie Atos i może dołączyć do organizacji.

Anna Packiewicz, consultant SAP FI CO karierę w Atos rozpoczęła w zespole contract administration w 2008 r., zajmując się finansami i controllingiem: – Po 8 latach, szukając zmiany, zainteresowałam się możliwością przejścia do działu SAP w ramach procesu wewnętrznej rekrutacji. Wcześniej pracowałam tylko jako użytkownik systemu SAP, a dzięki serii szkoleń wewnętrznych zostałam pełnoprawną konsultantką SAP FI CO.

Dodaje, że jej poprzednie doświadczenie z finansów jest bardzo pomocne na nowym stanowisku.

Patrycja Warmuz, iOS developer swoją przygodę z Atos GDC Polska rozpoczęła w 2012 r. na stanowisku test analyst: – Bardzo miło wspominam ten czas, bo właśnie wtedy poznałam wielu nowych i pełnych pasji ludzi. Wiedziałam jednak, że to dopiero początek mojej prawdziwej przygody w świecie IT.

W ciągu kilku kolejnych lat firma wspierała jej rozwój osobisty i techniczny, zapewniając certyfikowane szkolenia oraz finansując studia podyplomowe z programowania.

– Pozwoliło mi to na spełnienie moich wewnętrznych aspiracji o staniu się programistką. Dziś jestem iOS deweloperką, sama prowadzę szkolenia z programowania i nadal pracuję w firmie, która odkryła mój prawdziwy potencjał – opowiada.

Strzał w dziesiątkę

W akcji honorowego krwiodawstwa, zorganizowanej przez Unit4 wraz z RCKiK we Wrocławiu wzięło udział 24 wolontariuszy z firmy
W akcji honorowego krwiodawstwa, zorganizowanej przez Unit4 wraz z RCKiK we Wrocławiu wzięło udział 24 wolontariuszy z firmy  Fot. Mat. Unit4

W Unit4 każdy nowo przyjmowany pracownik, nawet zupełnie bez doświadczenia w IT, od początku otoczony jest opieką, która pozwoli w miarę bezstresowo wdrożyć się w nowe obowiązki.

– Wewnętrzny program szkoleń mamy rozbity na trzy pakiety – opowiada Maciej Zasada, engineering manager. – Pierwsze z nich to tzw. szkolenia onboardingowe wprowadzające pracownika w świat IT, historię firmy, kulturę pracy i metodyki, w których pracujemy. W ramach drugiego pakietu zapewniamy szkolenia specyficzne dla danej roli, inne dla testerów, analityków czy programistów. Dają one możliwość uzyskania certyfikatów potwierdzających zdobyte umiejętności. W ramach trzeciego pakietu noszącego nazwę „YouChoose” dajemy pracownikom możliwość samodzielnego wybrania szkoleń na interesujące ich tematy.

Standardowo do każdego pracownika przez pierwsze tygodnie zostaje przydzielony mentor, który pomaga w zmaganiach z czasem trudną materią IT.

Marta Adamska, która teraz pracuje na stanowisku junior test analyst, do Unit4 trafiła w połowie 2017 r. Poprzednie kilkanaście lat zajmowała stanowiska administracyjno-biurowe w małych, prywatnych firmach, a z wykształcenia jest magistrem wychowania fizycznego.

– Od dawna chciałam zmienić środowisko pracy, ale pytanie „na jakie” pozostawało bez jednoznacznej odpowiedzi – wspomina.

Do zmiany branży na IT namówiła ją przyjaciółka, która jest testerką oprogramowania. Pani Marta postanowiła spróbować i udało się: – Po zatrudnieniu w Unit4 dostałam pełen pakiet szkoleń: od wprowadzających, czyli jak działa firma, przez pracę z przydzielonym mentorem, który uczył pracy testera, szkolenia techniczne, a następnie, po kilku miesiącach, świetnie przeprowadzone szkolenie przygotowujące do egzaminu na certyfikat testerski ISTQB.

Jak podkreśla, dzięki polityce firmy ma mnóstwo możliwości na rozwój zawodowy. Dodatkowym plusem jest komfort miejsca pracy i warunki zatrudnienia: – Decyzja o przekwalifikowaniu była strzałem w dziesiątkę.

Rozwinąć skrzydła w nowym zawodzie

Dla osób, które stawiają pierwsze kroki w branży IT, stworzono Akademię Hicron, która przygotowuje do pracy na stanowiskach technicznych i konsultingowych. Oferta skierowana jest do studentów ostatnich lat studiów magisterskich oraz absolwentów wyższych uczelni, którzy chcieliby poznać i rozwinąć swoje kompetencje zawodowe w środowisku systemów ERP.

– Celem akademii jest uzupełnienie wiedzy akademickiej o praktyczne aspekty pracy – tłumaczy Joanna Snopek, HR manager w Hicron. – Dzięki naszym specjalistom teorię zamieniamy w konkretne umiejętności cenione na rynku pracy. Wierzymy, że poprzez codzienną praktykę najszybciej można rozwinąć skrzydła w nowym zawodzie, dlatego dbamy o to, aby uczestnicy akademii realizowali realne zadania projektowe.

Dzieje się to pod okiem doświadczonego mentora, który w przystępny sposób wyjaśnia wątpliwości, podpowiada i pomaga w pierwszych miesiącach pracy. W zależności od specyfiki zespołu wdrożenie uzupełniane jest przez internetowe kursy i tutoriale czy analizę konkretnych case studies. Na koniec weryfikowana jest wiedza zdobyta przez uczestników akademii.

– Cenimy sobie praktyczne umiejętności, dlatego egzamin czy test zastępujemy rozmową o dokonaniach i sukcesach oraz oceną wykonanej pracy – dodaje Snopek.

Możliwość rozwoju jest też oferowana doświadczonym osobom. Pracownicy zmieniają poziom zaszeregowania w strukturze firmy, realizując dodatkowe zadania dotyczące rozwoju biznesu, mentoringu czy zarządzania zespołem. W ramach pracy w Hicron jest też możliwość certyfikowania się czy uczestniczenia w szkoleniach zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Firma jest również obecna na konferencjach i spotkaniach branżowych.

Praca na realnych problemach

Praca w firmie Objectivity
Praca w firmie Objectivity  MIECZYSŁAW MICHALAK

Firma Objectivity bardzo ceni sobie naukę przez doświadczenie.

– I chociaż udział w szkoleniach i konferencjach jest ważny, to w przypadku osób, które chcą zmienić swoją ścieżkę zawodową na IT, nasze doświadczenia pokazują, że nic nie sprawdza się tak dobrze, jak praca w projekcie, na realnych problemach. To wrzucenie na głęboką wodę, które uczy szybko i efektywnie – mówi Paulina Roszczak-Śliwa, head of HR w Objectivity.

W tej firmie jest wiele przykładów osób z różnych działów, które zdecydowały się na rozpoczęcie pracy w IT. Jedną z nich jest Marta Ścieglińska-Sztaba, która zaczynała w dziale komunikacji.

Po wspólnym omówieniu z HR business partnerem dotychczasowego doświadczenia, mocnych stron i zainteresowań Marta zdecydowała się zostać analityczką biznesową. Wzięła udział w development center, gdzie miała okazję zmierzyć się z codziennymi zadaniami analityka i otrzymała szereg wskazówek dotyczących swojego rozwoju w tej roli. Po zaledwie dwóch miesiącach przy wsparciu doświadczonego menedżera zaczęła pracę w projekcie jako analityczka.

Takich przykładów w Objectivity jest więcej: Paweł z administracji, który został specjalistą w dziale IT, Monika z działu jakości, która jest project managerem IT, Agnieszka, asystentka odnosząca teraz sukcesy w PMO (biurze zarządzania projektami), Agata, która wspierała zespół sprzedaży, została analityczką biznesową, Ania z zespołu komunikacji i Justyna, asystentka, które zostały testerkami, specjaliści RPA (robotycznej automatyzacji procesów) Ewa i Wojtek, którzy wcześniej pracowali w działach planowania zasobów i jakości.

– Każdy z tych przykładów ma wspólny mianownik, którym jest zaangażowanie i ciężka praca osoby, która zdecydowała się zmienić ścieżkę zawodową – mówi Roszczak-Śliwa.

Wewnętrzna mobilność

W OVH wychodzą naprzeciw oczekiwaniom studentów. Firma oferuje trzymiesięczne programy stażowe z elastycznymi godzinami pracy, co umożliwia pogodzenie zadań z zajęciami na uczelni. Każdy stażysta zostaje przydzielony do danego zespołu projektowego, stając się jego częścią. Pod okiem lidera pracuje nad zagadnieniami bezpośrednio związanymi z projektem. W praktyce oznacza to, że ma możliwość realnego wpływu na usługi oferowane klientom OVH na całym świecie.

– Naszą intencją nie jest zatrudnienie wielu stażystów, lecz wyłuskanie talentów – mówi Agnieszka Bublis, talent acquisition specialist w OVH. – Umożliwiamy studentom sprawdzenie swoich sił w OVH, poznanie naszej firmy, zapewniając pełne wsparcie ze strony doświadczonego zespołu. Cieszy nas, że większość stażystów kontynuuje karierę w OVH. Wielu z nich uczestniczy później w międzynarodowych konferencjach, współtworzy meetupy, reprezentuje firmę na targach pracy i podczas branżowych wydarzeń oraz szkoleń.

Firma ułatwia także wewnętrzną mobilność. W ten sposób zainteresowane osoby na przykład z działu wsparcia klientów mogą się rozwijać w kierunku pracy DevOps. Ciekawe staże w OVH doceniane są nie tylko na lokalnym rynku.

– Mieliśmy okazję przygotowywać 6-miesięczne praktyki dla studentów z Francji, którzy następnie byli zatrudnieni w oddziałach firmy we Francji oraz w Kanadzie – dodaje.

Krzysztof Tomaszewski, architekt public cloud w OVH oraz kierownik zespołu R&D podkreśla, że w jego firmie świetnie sprawdza się filozofia „on-the-job-training”, czyli praktyki w miejscu pracy: – Osoba na stażu nie wykonuje „wirtualnych” czynności, ale bierze aktywny udział w rozwoju konkretnego projektu. Oczywiście zadania w ramach takiego projektu nie dotykają rdzenia systemu, niemniej są zawsze zadaniami niezbędnymi do wykonania, aby projekt sfinalizować.

Stażysta pracuje w prawdziwym środowisku projektowym, ma m.in. zapewniony dostęp do wiedzy, wsparcie zespołu, a także uczestniczy we wszystkich spotkaniach dotyczących projektu. Najczęściej staż w OVH przy danym projekcie kończy się podpisaniem umowy o pracę i współpraca jest kontynuowana.

Jakub Słociński, R&D network solutions engineer i team leader zaznacza, że istnieje możliwość rozpoczęcia kariery w OVH dla osób z mniejszym doświadczeniem – na stanowiskach pomocy technicznej. Wraz z rozwojem kompetencji i zainteresowań proponowana jest migracja wewnętrzna na stanowiska bardziej techniczne.

– Wśród osób, które z zespołu wsparcia przeszły do działów R&D, jest jedna będąca obecnie w światowej czołówce pod kątem rozwoju platformy OpenStack. Wśród innych talentów, które nam się udało w ten sposób pozyskać, jest uczeń szkoły średniej. Ten chłopak, zaczynając od stażu we Wrocławiu w zespole R&D, pogłębiał swoje zainteresowania, przygotowując materiały szkoleniowe z zakresu bezpieczeństwa. Obecnie działa jako ewangelizator technologii związanych z R&D, aktywnie wspierając działania OVH – opowiada Słociński.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem