Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Konferencje Ekopraktycznych, organizowane pod hasłem Eko Wyzwania, poruszają rozmaite zagadnienia, zazwyczaj te najbardziej aktualne, które dotyczą nie tylko ekologii, ale i zarządzania, gospodarki, funkcjonowania samorządów. Eko Wyzwania to swego rodzaju platforma wymiany opinii, doświadczeń, ale i wątpliwości z perspektywy biznesu czy samorządu. Wspólnym mianownikiem jest ekologia, zrównoważony rozwój. Na VII Eko Wyzwaniach skoncentrowaliśmy się na gospodarce odpadami oraz Facility Management (FM), które łączy więcej, niż na pozór wydaje się nam – wyjaśnia Aldona Ziółkowska-Bielewicz, prezeska Hornet4, który był organizatorem konferencji.

Dr Bartłomiej Dessoulavy-Śliwiński, specjalista w dziedzinie FM, podkreślał, że aby w pełni rozumieć istotę Facility Management, trzeba zdawać sobie sprawę, że korzyści powinny być analizowane na najwyższym poziomie zarządzania firm-klientów, którzy wykorzystują budynki czy inną infrastrukturę. – Największe oszczędności finansowe można uzyskać nie na zużyciu energii czy wysokości czynszu, ale na wydajności pracy – mówił.

Argument o wydajności odniesiono do poprzednich konferencji, gdzie m.in. przedstawiono statystyki frekwencji pracowników, których biura mieściły się w budynkach pasywnych – absencja z powodu przeziębień, grypy w zasadzie się nie zdarzała.

Kolejne zagadnienia związane z FM przede wszystkim oscylowały wokół gospodarki odpadami w przedsiębiorstwach, tematem, który był poruszony na drugiej części konferencji. Firmy, na przykład takiej jak 3M, zbliżają się dużymi krokami do gospodarki obiegu zamkniętego, m.in. korzystając z usług firm z branży FM, co w efekcie końcowym opłaca się samym firmom, a zarazem sprzyja środowisku naturalnemu.

Chociaż Dolny Śląsk jest regionem Polski, w którym w porównaniu z innymi częściami kraju dobrze radzimy sobie z odzyskiwaniem surowców wtórnych, to jednak jest jeszcze wiele do zrobienia. Andrzej Sobolak, prezes Stowarzyszenia Biorecykling, podkreślił, że segregację odpadów na serio traktuje niewielki procent społeczeństwa. Są to pasjonaci, którym bliska – albo chociaż znana – jest idea zero waste. – Aby dotrzeć do największej grupy pragmatyków, należy w lokalnych społecznościach wprowadzać programy pilotażowe. W ten sposób, zachęcając stosunkowo niewielką grupę, dobry przykład będzie skuteczniejszy niż niejedna kampania edukacyjna. Tu podał przykład Brzegu w Opolskiem, gdzie program dotyczył segregacji bioodpadów – mówił Sobolak.

– Niezależnie od naszych starań, kampanii edukacyjnych, jakichkolwiek działań, jakie podejmiemy, nie osiągniemy zadowalających efektów segregacji odpadów, jeśli nadal przeciętny Kowalski będzie mógł wybierać między deklaracją o segregacji lub rezygnacji z niej – zaznaczył w dyskusji panelowej Paweł Karpiński, zastępca dyrektora Wydziału Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Głos ten podzielili wszyscy paneliści, jednak Katarzyna Wolny-Tomczyk – prawniczka, która na bieżąco śledzi plany zmian legislacyjnych – oceniła, że na taką zmianę prawa w najbliższym czasie nie mamy co liczyć.

W trzeciej części konferencji uczestnicy wzięli udział w warsztatach. Jedne dotyczyły stosowania aplikacji wykorzystywanej w FM, a drugie – prowadzone przez Ekosystem Sp. z o.o. – gospodarki odpadami

Jesienią, a dokładnie 24 września ponownie we Wrocławiu będzie można wziąć udział w kolejnych Eko Wyzwaniach. Temat ich jest szeroki: Ekologia a jakość życia. Więcej informacji na ten temat na portalu organizatora.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.