Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Partnerem nagrody WARTO 2018 jest Archicom - deweloper wspierający młodych wrocławskich twórców

WARTO 2018. Lena Czerniawska

Lena CzerniawskaLena Czerniawska Fot. Mat. prasowe

Rocznik '89. Jest wrocławianką, tu skończyła grafikę w Akademii Sztuk Pięknych. I choć teraz przeniosła się do Berlina, to wciąż związana jest z Wrocławiem, choćby z działającą na Nadodrzu kawiarnio-księgarnio-galerią Macondo.

Zajmuje się projektowaniem, ale specjalnością, w której osiąga wybitne rezultaty, jest rysowanie na żywo, na oczach publiczności. Kreśli notatki nie tylko ołówkiem czy kredą, ale też wodą, papierem, wielkimi tkaninami, ciałami tancerzy. Improwizuje plastycznie sama, choćby tworząc na żywo rysunkowe komentarze do koncertów, dyskusji lub debat, włącza się także w działania zespołów przygotowujących multimedialne performance.

lenaczerniawska.weebly.com

Od 2016 roku na zaproszenie WRO przygotowuje – wspólnie z ornitolożką Hanną Sztwiertnią – spacery po wrocławskich parkach, które odbywają się pod hasłem „Subiektywny atlas ptaków”.

– Oczywiście podczas nich rysuje, ale przede wszystkim zachęca uczestników do rysowania. Do samodzielnego notowania w dowolnej rysunkowej formie tego, co wynika z wypatrywania ptaków na tle przyrody, słuchania opowieści o nich i odkrywania piękna natury. Nie mówi, jak należy rysować, tylko dzieli się swoją pasją do rysowania, opowiadania i ornitologii. Jej żywiołem jest przemyślana improwizacja, która zamienia rysowanie w przygodę – mówi Piotr Krajewski, dyrektor WRO, juror WARTO.

WARTO 2018. Jarosław Grulkowski

MIECZYSŁAW MICHALAK

Rocznik '83, absolwent grafiki we wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, w której obecnie pracuje.

Jest malarzem, ale przede wszystkim rysownikiem, mającym na koncie już sporą listę nagród i wyróżnień krajowych i zagranicznych, zarówno branżowych, czyli rysunkowych, ale także po prostu doceniających jego plastyczny talent.

jaroslawgrulkowski.com

– Mimo młodego wieku osiągnął w sztuce bardzo dużo – przekonuje Piotr Kielan, rektor wrocławskiej ASP, członek kapituły WARTO. – Niewielu startujących twórców może się pochwalić siedmioma instytucjonalnymi stypendiami, piętnastoma prestiżowymi nagrodami i wyróżnieniami. Jego artystyczne realizacje są wyjątkowe, przyciągają treścią i perfekcyjnym warsztatem.

Grulkowski od wielu lat konsekwentnie realizuje cykle tematyczne odwołujące się do, jak to nazywa, „fenomenów spotykanych w naturze, dynamiki procesów przyrody i multiplikacji najprostszych form budujących organizmy”. Jego rysunki i obrazy są formalnie perfekcyjne. Wystudiowane i mistrzowsko odwzorowane mają wręcz iluzjonistyczny charakter. – Rzędy punktów, kropek, kropli czy kul ułożone linearnie w układach dwójkowych lub trójkowych sugerują elementy jakiegoś kodu, kojarzą się z alfabetem Braille'a lub kartami perforowanymi. W swoisty sposób mówią o tajemnicy, czymś nieoznaczonym i zaskakującym, a przy tym melancholijnie pięknym – pisze dr Michał Haake w katalogu wystawy „Kości, chmury, molekuły” prezentowanej w Muzeum Współczesnym Wrocław.

WARTO 2018. Kasper Lecnim

Kacper LecnimKacper Lecnim Fot. Mat. prasowe

Rocznik '90, absolwent Wydziału Malarstwa i Rzeźby wrocławskiej ASP, syn słynnych artystów malarzy, który zdecydował się występować pod pseudonimem będącym anagramem ich nazwiska.

– Zaledwie cztery lata po dyplomie, ale już ze sporą listą osiągnięć – przekonuje Michał Bieniek, jeden z jurorów. – Krytycznie, ale też z dużym wyrafinowaniem przygląda się w swoich pracach rzeczywistości. Syntetyczny w myśleniu i precyzyjny w stawianiu diagnoz. Prowokuje do podważania rzeczy pozornie znanych i kwestionowania kodów, których – często nieświadomie i bezwiednie – używamy na co dzień. Lecnim pyta o to, dlaczego pewne otaczające nas sytuacje i zachowania uważamy za naturalne oraz co stałoby się, gdyby dokonać w nich pewnych przesunięć.

lecnim.com

I mimo że sam artysta twierdzi, że „intensywność, z jaką zmienia się aktualna rzeczywistość, jest na tyle duża, że przesadne definiowanie swojej artystycznej postawy grozi jej zbyt szybką dezaktualizacją”, to w swojej twórczości odnosi się do wydarzeń aktualnych. Tłumaczy to działaniem na zasadzie „akcja – reakcja”. – Cierpliwość wymarła, każdy jest tu i teraz, a więc i sztuka także – deklaruje.

Udowodnił to zarówno na 15. Survivalu w realizacji „Tęczowi patrioci”, podczas działania „Veto” na Festiwalu Sztuki Efemerycznej w Sokołowisku, jak i w ramach 8. Triennale Młodych w Orońsku.

WARTO 2018. Beata Rojek

KRZYSZTOF ĆWIK

Rocznik '85, wrocławianka, absolwentka wrocławskiej ASP. Malarka, rysowniczka, autorka animacji, laureatka nagrody dyrektora BWA Wrocław na Konkursie Gepperta w 2013 roku.

Maluje na płótnie, ścianach, papierze, ekranie monitora. Jej dzieła tętnią witalnością, żywiołowym kolorem, a drapieżna egzotyka współistnieje z delikatną poezją.

beatarojek.com

– W jej sztuce komiks łączy się z ikoną, wyobraźnia z intuicją – mówi juror Mariusz Jodko z Entropii, jednej z wielu galerii, w których w ostatnim czasie oglądać można obrazy i animacje Beaty Rojek. – Jest ona artystką niezwykle wszechstronną, poruszającą się swobodnie na obszarze wielu mediów – od malarstwa nawet po formy rzeźbiarskie. Realizuje murale, instalacje, artystyczne komiksy i filmy, kreuje sugestywne formy symboliczne.

– Malarstwo jest dla mnie procesem, a przy okazji najlepszym rozwiązaniem, bo pozwala mi wyrazić to, czego nie potrafię powiedzieć za pomocą słów – mówi młoda artystka. – Jest najbardziej mi odpowiadającym zapisem myśli i uczuć.

WARTO 2018. Galeria Wykwit

MIECZYSŁAW MICHALAK

Jej twórców nominujemy za wiarę w moc sztuki. Najpierw w piwnicach poniemieckiej willi przy ul. Kochanowskiego stworzyli niezależne miejsce prezentacji sztuki – galerię Wykwit. Później zaczęli działać w środowisku lokalnym, tworząc inicjatywę społeczną Warstwy.

Wykwit tworzą: Karolina Balcer, Janusz Czyżewicz, Michał Kamiński, Adam Martyniak, Michał Mejnartowicz, Martyna Muth, Krzysztof Rubach i Karolina Włodek, a Warstwy: Adam Martyniak, Michał Mejnartowicz i Karolina Włodek. To artyści wywodzący się z wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Mają na koncie nie tylko zbiorowe wystawy w samodzielnie odgruzowanych i przystosowanych do celów wystawienniczych pomieszczeniach, ale i prezentacje podczas wystaw i przeglądów.

wykwit.pl

– Wykwit to inicjatywa oddolna. Istniejemy dzięki własnemu zaangażowaniu oraz pomocy osób, które zechciały z nami współpracować. Właściciele domu obdarzyli nas zaufaniem i wspierają nasze aktywności. Wykwit jest przeciwieństwem galerii typu „white cube”. Projekty prezentowane u nas powinny uwzględniać potencjał miejsca, jego specyfikę oraz konteksty – mówią.

W 2017 roku przy galerii Wykwit powstała firma Wykwitex, odrębna, znakomicie prosperująca spółka, która planuje utworzenie globalnej korporacji zasięgiem obejmującą coraz to szersze segmenty rynku. Członkowie zarządu Wykwitexu to: Karolina Balcer, Janusz Czyżewicz, Jagoda Dobecka, Miłosz Flis, Martyna Muth, Iwona Ogrodzka, Anita Welter.

– Zespolił nas wspólny dom i praca w nim. Od drobnych napraw gospodarskich przez myślenie o domu jako miejscu pracy, własnych interwencji twórczych w budynek aż po włączanie ludzi z zewnątrz do współtworzenia i współstanowienia tego miejsca i kontekstu – mówią.

Laureaci WARTO otrzymają plakiety autorstwa Tymona WodnickiegoLaureaci WARTO otrzymają plakiety autorstwa Tymona Wodnickiego red

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.