W 14. edycji Fabryki Świętego Mikołaja zbieraliśmy środki na sprzęt w Środowiskowym Domu Samopomocy "Bonitum".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

To akcja charytatywna „Gazety Wyborczej Wrocław”, fundacji Agora i kina Nowe Horyzonty. W tym roku, wraz z grupą 19 hojnych sponsorów, udało nam się zebrać 200 tys. zł. Część pieniędzy tradycyjnie przeznaczyliśmy na paczki mikołajkowe dla tysiąca wrocławskich dzieci. Pozostałe 116 tys. zł przekazaliśmy wczoraj Aleksandrze Ciechanowicz, prezes Stowarzyszenia „Bonitum”.

– Trzy lata temu dzięki zaprzyjaźnionym rodzicom niepełnosprawnych dzieci udało nam się założyć stowarzyszenie i wziąć udział w projekcie unijnym. Nie chcieliśmy budować typowego ośrodka pomocy społecznej, ale prawdziwy dom, rodzinny i wesoły, w którym znajdzie się również dużo fachowego sprzętu dla naszych podopiecznych – opowiada Aleksandra Ciechanowicz. – Dzięki wsparciu Fabryki jego członkowie będą mogli korzystać z profesjonalnego sprzętu terapii sensorycznej.

Bonitum przy ul. Komuny Paryskiej to miejsce dla niepełnosprawnych intelektualnie dorosłych, którzy zakończyli już obowiązek edukacyjny. Przyjmuje osoby z różnymi niepełnosprawnościami, od autystycznych poprzez tych z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, znacznym i głębokim. Od lutego na terapię i rehabilitację przychodzi tam 17 podopiecznych.

Ośrodek przez ostatnich kilka miesięcy przechodził gruntowny remont – ściany pomalowano na pastelowe kolory, a meble i sprzęty (wciąż każdego dnia dostarczane są kolejne) już teraz służą do profesjonalnej rehabilitacji i terapii niepełnosprawnych. Podopieczni Bonitum w swoim nowym domu mają szatnię, salę komputerową i świetlicę, w której wkrótce stanie pokaźnych rozmiarów telewizor.

KRZYSZTOF ĆWIK

Jest też kuchnia, a w niej pojawią się piekarnik, robot kuchenny czy ekspres do kawy – sprzęty, które posłużą do nauki gotowania i prac domowych. Oprócz tego do dyspozycji członków domu jest sala logopedyczna i do pracy z psychologiem oraz inne sale rehabilitacyjne, m.in. pracownia terapii ruchem. W tej zainstalowano profesjonalny sprzęt do terapii ruchem za pomocą gier i zabaw – obrazów wyświetlanych z projektora na podłodze.

Pieniądze zebrane przez Fabrykę św. Mikołaja są przeznaczone na zakup sprzętu do rehabilitacji i wyposażenia strefy doświadczania świata, czyli terapii integracji sensorycznej. Niedługo w Bonitum pojawią się sprzęty takie jak tuby świetlne i systemy wyciszające.

Dom przy ul. Komuny Paryskiej rozpoczął działalność na początku lutego. Na terapię i rehabilitację przychodzi już 17 członków, niepełnosprawnych intelektualnie dorosłych, od 16. roku życia, którzy spędzić w nim mogą nawet dziesięć godzin. – Podopieczni naszego domu nie muszą przychodzić codziennie. Chcemy, by w ten sposób nasze dzieci nauczyły się samodzielności, miały możliwość decydowania o sobie i potrafiły organizować sobie czas – tłumaczy prezes Ciechanowicz.

KRZYSZTOF ĆWIK

Wczoraj do Bonitum pojechali z nami sponsorzy: prezes Tomasz Stoga i Magdalena Konieczna z firmy Profit Development oraz Agnieszka Firman z Temar Developer.

– Każdego roku na hasło „Fabryka” wiemy już, że wydarzy się coś dobrego. Jestem dumny z tego, co wspólnie robimy. Porównując efekt końcowy z tym, co widziałem na samym początku, jestem pod wielkim wrażeniem, widać tu każdą wydaną złotówkę – mówi prezes Stoga. – Wrażenie robią także dalsze plany Stowarzyszenia, które chce, by w ośrodku powstało pośrednictwo pracy dla niepełnosprawnych i wspólne działania kooperacyjne ze społecznością lokalną.

Dodaje: – Mam nadzieję, że budynek wrośnie w społeczność i pejzaż miasta jako latarnia, która będzie funkcjonowała dla społeczności i przychodzących tu młodych ludzi.

We wspólnym oglądaniu efektów remontu i wykonanej pracy udział wziął także Jerzy Michalak, członek zarządu województwa, który obiecał wspomóc działalność Domu. Prezes Bonitum Aleksandra Ciechanowicz: – Rekrutacja do naszego ośrodka przez cały czas trwa. Zapraszamy rodziców oraz ich niepełnosprawne intelektualnie dzieci: przyjdźcie, zobaczcie, być może będzie to miejsce, gdzie wasze dzieci będą czuły się bezpiecznie i wszyscy razem będziemy mogli spełniać swoje marzenia.

Sponsorzy Fabryki św. Mikołaja

Profit Development SA – Złoty Sponsor i Partner naszej akcji, przekazał 100 tys. zł, Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja SA – Złoty Sponsor, przekazał 40 tys. zł, Volvo Polska, Temar Deweloper, Kancelaria Prawna Schampera, Dubis, Zając i Wspólnicy Sp. k., Dom Aukcyjny Dawro, Kaufland Polska, Titanum Sp. z o.o., Rudy Consulting Sp. z o.o., Cargill Poland Sp. z o.o., Dolnośląskie Stowarzyszenie Pośredników w Obrocie Nieruchomościami, Artcom Systemy Radiokomunikacyjne, Kancelaria Adwokacka adw. Agnieszka Kluszczyńska, Hotel „Willa Odkrywców”, Multi Grupa, Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu, Osiński i Syn Sp.J., Maćków Pracownia Projektowa, Mondelez International.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem