Tysiące osób zatrudnionych we wrocławskich firmach IT tworzy wiele innowacyjnych rozwiązań dla takich firm i instytucji jak Ferrari, Boeing czy Parlament Europejski. Wciąż można do nich dołączyć.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wrocław, obok Warszawy i Krakowa, jest największym w Polsce centrum IT. W blisko 200 dolnośląskich firmach z tej branży pracuje łącznie ponad 20 tys. osób. Wiele z tych przedsiębiorstw nadal się rozwija i prowadzi rekrutację – to szansa nie tylko dla doświadczonych specjalistów, ale i osób dopiero rozpoczynających karierę.

Olimpiady i Parlament Europejski

We Wrocławiu mieści się główna siedziba dywizji Atos Business & Platform Solutions Poland, jednego z dwóch oficjalnych światowych centrów dostarczania usług IT grupy Atos. Realizowane są tutaj projekty dla międzynarodowych klientów z branży samochodowej, energetycznej, telekomunikacyjnej czy sektora finansowego. Atos od wielu lat jest też jedynym oficjalnym światowym partnerem IT Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich. Z rozwiązań firmy korzysta również np. administracja publiczna.

Firma Atos
Firma Atos  KORNELIA GŁOWACKA-WOLF

Jako Atos GDC Poland, w ramach konsorcjum z Atosem Belgia, w 2016 roku ruszyli z projektem wdrożenia informatycznego zintegrowanego systemu zarządzania SAP S/4HANA w Parlamencie Europejskim. – Jest jednym z istotniejszych przedsięwzięć, w których bierzemy udział dla instytucji europejskich. Obecnie ponad połowa z 35-osobowego zespołu wdrażającego pochodzi z Wrocławia – mówi Rafał Klesta, SAP Project Manager z firmy Atos Global Delivery Center Polska.

Wrocławski Atos Business & Platform Solutions Polska zatrudnia ponad 800 osób, z czego 600 w samej stolicy Dolnego Śląska. Firma ma też ambitne plany rozwojowe. Na przestrzeni tego roku zakłada rozrost tej części organizacji do ponad 1000 zatrudnionych. Szuka więc pracowników do takich obszarów jak JAVA, front-end,.Net, Microsoft, SAP czy Business Intelligence. Pracę znajdą tutaj również testerzy oprogramowania oraz konsultanci biznesowi.

Ale są także obszary, w których to język obcy – w szczególności angielski i niemiecki – odgrywa kluczową rolę, a zaawansowana wiedza z zakresu IT nie jest wymagana. To np. Project Management czy Project Excellence Office. Firma poszukuje kandydatów do biur we Wrocławiu i Opolu, ale oferuje także możliwość pracy zdalnej.

Firma inwestuje w rozwój pracowników, zapewnia im przyjazne środowisko pracy, stabilność finansową i pakiet świadczeń socjalnych.

Migracje danych

Hicron we wszystkich swoich oddziałach zatrudnia ponad 250 osób – większość (60 proc.) we Wrocławiu, a pozostałe w Warszawie i Poznaniu. Firma zajmuje się rozwijaniem oprogramowania firmy SAP, czyli systemów informatycznych wspierających m.in. zarządzanie firmami.

TOMASZ PIETRZYK

Jednym z ich ostatnich projektów jest Migration Cockpit 2.0. To narzędzie służące do migrowania danych klientów pomiędzy środowiskami pracy. W 2017 r., przeprowadzono za jego pomocą największe wdrożenie u klienta z branży motoryzacyjnej.

Tuż przed startem produkcji okazało się, że ta firma motoryzacyjna nie jest w stanie przenieść danych w wyznaczonym czasie. – Podczas rozmowy powiedziałem, że zrobię to w tydzień, podczas kiedy oni wyliczyli, że zajmie to 1,5 miesiąca. W końcu chodziło o około miliona samochodów – mówi Filip Stankowski, lider zespołu Automotive. – Dwa tygodnie później leciałem już do Arabii Saudyjskiej. W międzyczasie w Polsce nad procesem migracji pracowali już programiści.

Projekt zakończył się sukcesem. Dzięki temu klient nie tylko postanowił kupić samo narzędzie, ale i zainwestować środki w zespół specjalistów Hicron.

Kto ma szansę na zatrudnienie w tej firmie? – Wierzymy, że ambitny junior, który ma szansę pracować przy inspirujących zadaniach w różnorodnych środowiskach, szybciej osiągnie poziom samodzielności – mówi Joanna Snopek, HR Manager, Hicron. – Dziś poszukujemy programistów Javy, którzy dobrze czują się w rozwiązaniach chmurowych, programistów Hybris czy konsultantów pracujących z rozwiązaniem SAP S/4HANA. To nowoczesne technologie, które pozwalają nam oferować klientom produkty i usługi na najwyższym poziomie.

Firma już zatrudnia programistów ABAP, JAVA i .NET, specjalistów wielu dziedzin SAP, konsultantów (osoby niekoniecznie związane z IT, ale rozumiejące procesy biznesowe), Project Managerów i pracowników wsparcia klienta.

Dla klubu NBA

Infor tworzy oprogramowanie m.in. dla tak znanych marek jak Ferrari czy Boeing. Przykładem może być Infor Retail, oprogramowanie wspierające zaawansowaną logistykę sieci handlowych.

– Nasi wrocławscy pracownicy wspierali także projekt dla klubu NBA Brooklyn Nets. Celem było wykorzystanie inżynierii danych i zaawansowanej analityki do wizualizacji danych przydatnych zawodnikom podczas treningu, trenerom przy tworzeniu strategii gry oraz w kibicom w czasie meczów w hali sportowej – mówi Artur Sawicki, dyrektor Center of Excellence Infor.

Infor dba, by atmosfera w pracy była podobna do rodzinnej
Infor dba, by atmosfera w pracy była podobna do rodzinnej  KORNELIA GŁOWACKA-WOLF

Wrocławski oddział zarządza także wszystkimi projektami wewnętrznymi IT w firmie Infor. To inicjatywy mające na celu zwiększanie efektywności i komfortu pracy 17 tys. osób na całym świecie. Koordynowane z Wrocławia projekty warte są kilkadziesiąt milionów dolarów.

Firma zatrudnia ponad 200 osób. I poszukuje dwóch grup kandydatów: z kilkuletnim doświadczeniem, np. programistów czy administratorów cloud, ale także z mniejszym doświadczeniem, choć ze znajomością niemieckiego.

– Te osoby najczęściej zaczynają pracę w naszej firmie w działach wsparcia klienta lub wsparcia administracyjnego wewnętrznych procesów Infor. W tej grupie bardzo często znajdują się osoby, dla których praca w Infor jest możliwością rozpoczęcia kariery w bardzo dziś popularnej branży IT – mówią przedstawiciele Infor.

Infor, obok SpaceX, został uznany przez analityków giełdy NASDAQ za jeden z pięciu najciekawszych start-upów technologicznych z siedzibą poza Doliną Krzemową.

Aplikacja w cztery dni

Objectivity powstała w Wielkiej Brytanii, ale we Wrocławiu ma swoje centrum operacyjne, w którym zatrudnia ponad 600 osób. – Realizujemy zarówno krótkie projekty, w których eksperymentujemy z nowinkami technologicznymi, jak i długofalowe i wysokobudżetowe projekty dla międzynarodowych korporacji – mówi Michał Puterman, Head of Innovation Objectivity.

Objectivity
Objectivity  mat. prasowe

Na przykład dla Polpharma Biologics zrealizowali projekt weryfikując zasadność wykorzystania Internet of Things (IoT, czyli internetu rzeczy – przyp. red.) oraz opracowali metody przechowywania danych z eksperymentów będących częścią procesu produkcji leków generycznych.

Istotą IoT są dane – gromadzone dzięki czujnikom, w które wyposażone są urządzenia, a następnie wysyłane przez te urządzenia dzięki ich dostępowi do internetu. W tym innowacyjnym projekcie IoT wykorzystano do monitorowania temperatury lodówek laboratoryjnych przy produkcji leków.

Ważnym elementem projektu było znalezienie metody na wskazanie konkretnych dat próbkowania, wyników, urządzeń, na których przeprowadzone były pomiary, oraz osób wykonujących pomiar.

W tej chwili Objectivity ma otwartych ponad 30 procesów rekrutacyjnych na stanowiska menedżerskie i specjalistyczne i szuka kilkudziesięciu ekspertów.

– Rekrutacja na takie stanowiska jak kierownik projektu, analityk biznesowy, architekt, programista czy też tester w zasadzie się nie kończy, bo ciągle potrzebujemy ludzi do nowo tworzonych zespołów – mówi Anna Lisowska, Attract Lead, Objectivity. – Coraz większe zapotrzebowanie w firmie jest także na specjalistów RPA oraz takich, którzy doskonale znają technologie Mendix czy Hybris. Nasze zespoły mogą pochwalić się udziałem w tworzeniu systemu zarządzania łańcuchem dostaw w sieci sklepów Primark, popularnego w Niemczech serwisu nieruchomości ImmobilienScout24, platformy inwestycyjnej działającej na rynku brytyjskim, a nawet systemu do zamawiania leków ratujących życie.

Ciekawą inicjatywą jest hackaton IDEAapp_. To konkurs dla pracowników, którego celem jest wymyślenie, zaprojektowanie oraz zaprogramowanie aplikacji w interdyscyplinarnych zespołach w ciągu zaledwie czterech dni. Uczestnicy sami tworzą ten konkurs – decydują o składzie i nazwie zespołu, technologiach, które wykorzystają, a nawet o nagrodzie, którą chcą wygrać. Na koniec prezentują aplikację przed jury oraz całą firmą. A pracownicy przyznają nagrodę publiczności.

350 mln użytkowników

Opera Software jest skandynawską firmą, która od 1994 roku zajmuje się tworzeniem przeglądarek internetowych. Ma biura na całym świecie, ale jedno z najważniejszych mieści się we Wrocławiu.

– Jesteśmy szczególnie dumni z tego, że w zeszłym roku udało nam się zmienić sposób, w jaki świat myśli o przeglądarkach internetowych – opowiada Maciej Kocemba, manager produktu w firmie Opera. – To wtedy zaprezentowaliśmy światu naszą przeglądarkę koncepcyjną Operę Neon. Odzew mediów branżowych i użytkowników był bardzo pozytywny. Kolejny powód do dumy jest taki, że te innowacyjne rozwiązania udało nam się później wdrożyć do naszego głównego produktu. Dzięki temu podwoiliśmy naszą liczbę użytkowników w Europie.

Wrocławskie biuro firmy Opera Software okazało się najlepsze na świecie. Poznańskie studio mode:lina za jego projekt zdobyło międzynarodową nagrodę Finest Interior Award 2016 w kategorii Best Office Interior. Wystrój tej sali nawiązuje do Dworca Głównego we Wrocławiu, którego zdjęcia widać na ścianie
Wrocławskie biuro firmy Opera Software okazało się najlepsze na świecie. Poznańskie studio mode:lina za jego projekt zdobyło międzynarodową nagrodę Finest Interior Award 2016 w kategorii Best Office Interior. Wystrój tej sali nawiązuje do Dworca Głównego we Wrocławiu, którego zdjęcia widać na ścianie  KORNELIA GLOWACKA-WOLF

To we Wrocławiu tworzona jest przeglądarka internetowa, z której korzysta ponad 350 milionów użytkowników na całym świecie. Pracuje tu ponad 180 osób.

Poszukiwana jest m.in. osoba na stanowisko Openstack Virtualization Specialist, ale również deweloperzy Python i Golang oraz inżynier bezpieczeństwa. – Dla utalentowanych specjalistów zawsze znajdzie się u nas miejsce – zapewnia Patrycja Galik-Lisowiec, specjalistka do spraw administracyjnych.

Firma oferuje m.in. dodatkowe ubezpieczenie na życie Generali, prywatną opiekę medyczną Medicover, karty MultiSport, szkolenia i programy rozwojowe, naukę języków obcych, dodatek relokacyjny, dofinansowanie parkingów, bonus za polecenie pracownika, masaże karku i pleców, wyjazdy integracyjne i wiele innych.

Filozofia IT

OVH jest globalnym dostawcą usług chmurowych, operującym na czterech kontynentach i z oddziałami w 18 państwach. Wrocławskie biuro zostało otwarte w 2004 r., a w 2016 powstało centrum danych pod Warszawą, w którym są gromadzone i przetwarzane dane klientów z całego świata. W obu miejscach firma zatrudnia 79 osób.

We wrocławskim dziale R&D OVH powstają zaawansowane rozwiązania, jak projekt wysokowydajnej zautomatyzowanej platformy do przesyłania pakietów w sieci, nad którym pracuje Jakub Słociński, R&D Network Solutions Engineer. Z kolei zespół, którym kieruje Krzysztof Tomaszewski, architekt Public Cloud, jest zaangażowany w tworzenie chmury publicznej OVH, opartej o platformę OpenStack.

Zatrudnienie w OVH znajdą doświadczeni specjaliści, jak i osoby rozpoczynające zawodową karierę. Obecnie poszukiwani są m.in. analityk danych, test developer i digital marketing officer.

– Warto dodać, że od początku istnienia firmy priorytetem OVH, weryfikowanym na etapie rekrutacji, jest sprawdzenie cech kandydata pod kątem OVH Spirit. To nasza filozofia, która obejmuje te kompetencje miękkie, które sprawiają, że dobrze się wszystkim pracuje – wyjaśnia Agnieszka Bublis, Talent Acquisition Specialist, OVH. – Nasza praca jest zespołowa i projektowa, często jej wynik jest uzależniony od zaangażowania innych. Wzajemnie się wspieramy, wychodząc z założenia, że współdziałając osiąga się więcej i szybciej, a bez gotowości do współpracy trudno o dobrą atmosferę i wymierne efekty.

OVH oferuje pracę nad innowacyjnymi projektami we współpracy z doświadczonymi ekspertami z całego świata. Pracownicy mogą liczyć m.in. na atrakcyjne i motywujące wynagrodzenie, udział w branżowych szkoleniach i ciekawych konferencjach organizowanych na całym świecie, wspieranie pasji i zainteresowań pracowników, np. autorskie meetupy, możliwość testowania i wdrażania autorskich pomysłów i rozwiązań w obszarze IT, także w skali globalnej, oraz szeroki pakiet socjalny.

Wanda pomoże pracownikom

Firma Unit4 może pochwalić się innowacyjnym projektem Wanda. – To inteligentny wirtualny asystent, który za pomocą języka naturalnego może komunikować się z pracownikami danej firmy. Przykładowo, gdy dana osoba wylatuje za granicę, Wanda np. poprzez aplikację Messenger skontaktuje się z nią w celu zarejestrowania delegacji. Zapyta pracownika o dodatkowe wydatki, poprosi o przesłanie zdjęć rachunków za hotel czy taksówkę – mówi Łukasz Wierzchowski, Dyrektor Badań i Rozwoju Unit4 Polska.

Unit4
Unit4  Mat. prasowe

Wanda może być także pomocna na kampusach akademickich zarówno dla administracji, wykładowców, jak i osób uczących się. Wirtualny asystent skontaktuje się ze studentem i podpowie mu, że w danym budynku, obok którego właśnie przechodzi, jego wykładowca właśnie daje wpisy zaliczeniowe z danego przedmiotu. Poinformuje go również o zmianie planu zajęć, gdy profesor zachoruje. Trwają właśnie rozmowy z pierwszymi klientami.

W Unit4 Polska pracuje ponad 550 osób, ale wciąż prowadzona jest rekrutacja. W tym roku firma zamierza zatrudnić 150 nowych pracowników. Poszukiwani są m.in. programiści i deweloperzy do centrum operacji w chmurze.

– Zależy nam także na analitykach i testerach, którzy niekoniecznie muszą mieć wykształcenie stricte informatyczne. Każdy z naszych pracowników przechodzi przez standardowy zestaw szkoleń. Poza tym w naszej firmie oferujemy wiele dodatkowych ścieżek rozwoju, dzięki którym pracownicy mogą podnosić swoje kwalifikacje – opowiada Wierzchowski.

Unit4 oferuje pracę przy nowoczesnych technologiach z zastosowaniem podejścia scrum. Płaska struktura zarządzania oznacza większy wpływ poszczególnych pracowników na realizowane projekty. Program Unit4Move pozwala natomiast na korzystanie z zajęć sportowych w miejscu pracy. To m.in. ćwiczenia z trenerem jogi lub stretching. Firma sponsoruje także karty Multisport i drużynę piłkarską złożoną z pracowników.

Nie tylko autobusy

Volvo Group IT we Wrocławiu jest jednym z dwóch (obok Bangalore w Indiach) Globalnych Centrów IT w Grupie Volvo i odpowiada za tworzenie, rozwój i utrzymanie rozwiązań informatycznych dla koncernu Volvo. Jego ważną częścią jest dział metod i narzędzi, który opracowuje metodyki i modele stosowane w usługach dostarczanych w oparciu o światowe standardy, np. Devops, ITIL, Agile, Lean oraz o rozwiązania takie jak Software Defect Prediction, które wyróżnia Volvo na rynku IT.

Praca przy produkcji autobusów we wrocławskich zakładach Volvo
Praca przy produkcji autobusów we wrocławskich zakładach Volvo  KORNELIA GŁOWACKA-WOLF

Parę lat temu Volvo Group rozpoczęła współpracę z Politechniką Wrocławską przy wykorzystaniu algorytmów opartych na sztucznej inteligencji do optymalizacji procesu wytwarzania i testowania oprogramowania. System wykorzystujący mechanizmy AI analizuje na bieżąco tworzony kod, wskazując programistom obszary, w których wystąpienie błędów jest najbardziej prawdopodobne, co umożliwia natychmiastową korektę.

– Przewidywanie potencjalnych defektów na tak wczesnym etapie znacząco ułatwia zapewnienie wysokiej jakości, jak i obniżenie kosztów tworzenia niezawodnego oprogramowania. Dysponując sporym doświadczeniem w tym zakresie rozpoczęliśmy wdrażanie podobnego rozwiązania przy analizowaniu potencjalnych defektów w procesie produkcji autobusów Volvo. I także w tym przypadku zaimplementowany mechanizm AI pozwali znacznie przyśpieszyć korekty defektów w autobusie oraz usprawnianie procesu produkcji – mówi Joanna Senderowicz, dyrektor Działu Analiz Biznesowych.

Dla Volvo Group IT we Wrocławiu pracuje ponad 1000 specjalistów IT. Poszukiwani są m.in. specjaliści ds. sztucznej inteligencji, UX/UI lub Big Data, analitycy biznesowi, programiści, architekci IT czy konsultanci SAP.

Volvo podkreśla, że w firmie panuje równowaga między pracą, a życiem prywatnym. Zapewniana jest prywatna opieka medyczna dla pracownika i jego bliskich. Firma zachęca też swoich pracowników do wspólnego aktywnego spędzania wolnego czasu na terenach rekreacyjnych Volvo, gdzie znajdują się m.in. korty tenisowe, boisko do piłki nożnej i miejsca do grillowania ze znajomymi.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem