Trzeba być w życiu odważnym i chcieć doświadczać nowych rzeczy - przekonuje Ewa Kaucz, prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej. Takiej rady udzieliła młodym uczestnikom konferencji "Wrocław Miasto Karier", zorganizowanej przez wrocławską "Gazetę Wyborczą".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wtorkowe spotkanie adresowane było głównie do studentów i absolwentów wyższych uczelni. Jest ono częścią naszej akcji „Wrocław Miasto Karier", podczas której opisujemy, jak się pracuje w centrach usług dla biznesu. Zatrudniają one we Wrocławiu już ponad 40 tys. osób i wciąż się rozwijają. Podczas konferencji można było porozmawiać z przedstawicielami firm oraz ekspertami od rekrutacji.

Tu znajdziesz więcej informacji o pracy w centrach usług dla biznesu

Na początku Sylwia Magdziak, dyrektor HR w Work Service, opowiedziała m.in., jak powinno wyglądać dobre CV i w jaki sposób należy przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej.

– Każdy z nas posiada jakieś talenty. Zachęcam więc, by na siłę nie szukać czegoś niezgodnego z naszymi zainteresowaniami. Trzeba sobie uświadomić, jakie posiadamy kompetencje, i iść w tym kierunku – przekonywała.

Potem wysłuchaliśmy dwóch debat prowadzonych przez Annę Rakoczy, właścicielkę marki targów pracy Career Expo, oraz Mateusza Kokoszkiewicza, dziennikarza wrocławskiej redakcji „Gazety Wyborczej".

Pierwsza debata: Anna Walter (Key Solutions i Kämmerer), Ewa Kaucz (ARAW) i Dominika Buczkowska (Biuro Karier UWr)
Pierwsza debata: Anna Walter (Key Solutions i Kämmerer), Ewa Kaucz (ARAW) i Dominika Buczkowska (Biuro Karier UWr)   TOMASZ PIETRZYK

– Studenci są coraz bardziej świadomi swoich umiejętności i mają coraz większe doświadczenie, ale nie zawsze potrafią to przekazać pracodawcy – mówiła Dominika Buczkowska, kierownik Biura Karier Uniwersytetu Wrocławskiego. – Tymczasem podczas rekrutacji trzeba opowiedzieć, w czym jest się dobrym, co wcześniej się robiło i za co było odpowiedzialnym. Dobrze jest prowadzić takie robocze CV, w którym na bieżąco będzie się spisywało zdobyte certyfikaty i zebrane doświadczenia, bo potem o nich nie zapomnieć.

Zachęcała też do kontaktu z uczelnianymi biurami karier: – Pomagamy odkryć mocne strony, a nawet jesteśmy w stanie przeprowadzić symulację rozmowy rekrutacyjnej.

Prezes Kaucz współpracuje z firmami już działającymi we Wrocławiu i zachęca do inwestowania u nas kolejne przedsiębiorstwa. Podczas naszej konferencji opowiadała, że we Wrocławiu przeważają centra usług dla biznesu z branży IT i księgowe: – Firmy szukają pracowników ze zdolnościami numerycznymi (praca w Excelu), znających business english, potrafiących pracować w grupie i rozwiązywać problemy.

CZYTAJ TAKŻE: Jak dostać dobrą pracę we Wrocławiu. Tam liczy się znajomość języków obcych

Anna Walter, prezes i założyciel Key Solutions (reprezentowała również Kämmerer Polska), zachęcała do nauki języka niemieckiego oraz do angażowania się w różne inicjatywy studenckie, takie jak Racing Team przy Politechnice Wrocławskiej. – To pomaga w staraniach o lepsze stanowisko pracy – tłumaczyła.

Uczestnicy drugiej debaty: Mateusz Kokoszkiewicz ('Gazeta Wyborcza'), Grzegorz Tymiński (Intive), Piotr Poprawski (Capgemini), Łukasz Wierzchowski (R&D Unit4), Anna Sudnik (MPWiK) i Małgorzata Pastuszka (Biuro Karier PWr)
Uczestnicy drugiej debaty: Mateusz Kokoszkiewicz ('Gazeta Wyborcza'), Grzegorz Tymiński (Intive), Piotr Poprawski (Capgemini), Łukasz Wierzchowski (R&D Unit4), Anna Sudnik (MPWiK) i Małgorzata Pastuszka (Biuro Karier PWr)   TOMASZ PIETRZYK

Zachęcała również do kontaktu z pracodawcami przez media społecznościowe: – U nas na Facebooku cały czas dyżuruje osoba z działu rekrutacji, z którą można porozmawiać.

Nasi goście przyznali, że w pracy bardzo ważną motywacją jest płaca, ale nie jedyną. Duże znaczenie ma również szansa na dalszy rozwój (szkolenia, wyjazdy zagraniczne, możliwość zmiany stanowiska), a także dobre warunki pracy i wypoczynku. Wiele firm – jak np. Intive czy Capgemini – oferuje elastyczny czas pracy.

– Nasze firmy zmieniają rzeczywistość. Tworzą programy, które ułatwiają pracę – wyjaśniał Łukasz Wierzchowski, dyrektor R&D Unit4. – Ważna jest więc otwartość na wyzwania, co wymaga zdobywania nowej wiedzy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Masaż podczas pracy? W tych firmach dogadzają pracownikom

– Płaca jest istotna, ale ważniejsza jest możliwość rozwoju, podejmowania nowych wyzwań, które działają motywująco – mówił Grzegorz Tymiński, project manager w Intive. – Poza tym nasi pracownicy mają wiele możliwości na chwilową odskocznię od pracy. Jest nawet worek treningowy, jeśli ktoś akurat potrzebuje się wyładować.

– Magnesem dla młodych ludzi są ciekawe projekty, które realizujemy, i nowe technologie, jak rozszerzona rzeczywistość – opowiadał Piotr Poprawski, dyrektor Capgemini Software Solutions Center.

– My stawiamy na umożliwienie pracownikom rozwoju, dzięki współpracy nie tylko z innymi pracownikami, ale także z podobnymi firmami – opowiadała Anna Sudnik, menedżer zarządzający obszarem HR i Usług Wsparcia MPWiK we Wrocławiu.

Małgorzata Pastuszka z Biura Karier Politechniki Wrocławskiej podkreślała, że dla młodych ludzi, gdy szukają pracy, bardzo ważne są też opinie ich kolegów, którzy mieli praktyki w różnych firmach: – Dopytują ich, jak one wyglądały, co im dały, czy realizowali jakieś ambitne projekty itp.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem