Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jak podkreślał Robert Wagner z SLD, „właśnie w tym momencie komisja sprawiedliwości rozjeżdża konstytucję”. Z transparentami, na których widniały hasła „Veto”, "Obywatele RP" oraz „Precz z PiSokracją”, demonstranci przeszli z siedziby sądów przy Podwalu na pl. Wolności, obok Muzeum Teatru.

Prof. Ludwik Turko: - PiS-owski walec rozjeżdża właśnie Sąd Najwyższy, Krajową Radę Sądownictwa oraz wolne wybory. Nie łudźmy się, że ich zahamujemy. Musimy jednak tu być, żeby w przyszłości ich rozliczyć. Opozycja nie może spierać się, że my zrobimy to, a wy tamto. Musi mieć jedno hasło: rozliczenie rządów PiS. Precz z PiS-em!

Zebrany tłum skandował: „Precz z PiS-em” oraz „obronimy konstytucję”. - Jeszcze wczoraj było nas 60. Nie tylko PiS-owska machina się rozpędza, ale my też - podkreślał Maciej Murzyński z grupy „Wrocław dla demokracji”.

Czytaj też: Dolnośląscy biskupi walczą ze smogiem. Napisali list

- Musimy bronić rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara, ostatniego niezależnego organu w naszym państwie, którego PiS także chce usunąć - apelował Kamil Maćkowiak. Małgorzata Tracz z Zielonych i Ewa Trojanowska z Obywateli RP odczytały preambułę konstytucji, odśpiewano też hymn Polski.

KRZYSZTOF ĆWIK

Na demonstrację przyszła m.in. pani Inga Orłowska wraz z matką. - Protestowałyśmy w czasach "Solidarności", protestujemy i teraz. Mam nadzieję, że młodzi obudzą się znowu, jak to stało się w lecie. Musimy protestować, zanim coś złego stanie się z naszym krajem, zanim młodzi zaczną znowu emigrować - podkreślała Inga Orłowska.

- Nie zgadzam się na zawłaszczanie państwa przez PiS. Ktoś musi protestować, skoro tyle osób jest biernych - dodawała pani Jagoda, inna manifestantka.

Protestujący przeciwko zmianom w SN i KRS zbierają się także jutro, zaś wielką manifestację w obronie niezależności sądownictwa zaplanowano na piątek na godz. 19.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.