W 14. edycji naszej akcji charytatywnej zebraliśmy 200 tys. zł. Przeznaczymy je na wyposażenie ośrodka Bonitum oraz mikołajkowe paczki dla uczniów wrocławskich szkół, z którymi jutro spotkamy się w Kinie Nowe Horyzonty.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Środowiskowy Dom Samopomocy „Bonitum” przy ul. Komuny Paryskiej zacznie działać od stycznia. Obecnie w siedzibie trwa remont. Będzie w nim prowadzona rehabilitacja dla niepełnosprawnych intelektualnie osób powyżej 16. roku życia. Fabryka św. Mikołaja pracowała w tym roku na rzecz Bonitum, bo w mieście działają tylko dwa miejsca z terapią dla niepełnosprawnych intelektualnie dorosłych. Zapewniają opiekę 65 osobom, w kolejce trzeba czekać nawet kilka lat. Specjaliści podkreślają, że jeśli wchodzące w dorosłość dzieci przerywają rehabilitację, stopniowo tracą zdobyte w młodszym wieku umiejętności.

Bonitum zapewni miejsce dla 30 osób. Do ich dyspozycji będzie sześć pracowni do rehabilitacji i terapii oraz uczenia się, a także gabinety psychologa, logopedy i muzykoterapeuty. Przy ul. Komuny Paryskiej powstanie też sala przeznaczona do pracy z autykami (ze sprzętem do komunikacji alternatywnej i terapii behawioralnej) oraz do terapii sensorycznej (wyposażona m.in. w interaktywną kurtynę światłowodową, tunel przestrzenny czy świetlne klocki), a do tego także pracownie komputerowa i gospodarstwa domowego (do nauki codziennych czynności, np. gotowania, prania, sprzątania).

Wioletta Piętal-Pyrek, kierowniczka Bonitum: – Zależy nam, by stworzyć tu rodzinną atmosferę oraz podtrzymywać i rozszerzać kompetencje, które niepełnosprawni zdobyli w szkołach. W placówce będziemy pracować z osobami z różnymi rodzajami niepełnosprawności – od autystycznych poprzez te z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, znacznym i głębokim. To będzie wyróżniać Bonitum wśród innych tego typu ośrodków we Wrocławiu.

Pieniądze, które Fabryka zebrała dzięki hojności sponsorów, przeznaczymy na wyposażenie Bonitum, ale także na paczki mikołajkowe dla najmłodszych, najbardziej potrzebujących uczniów wrocławski szkół. Z nimi spotkamy się już jutro, podczas tradycyjnego finału naszej akcji w Kinie Nowe Horyzonty. Dzieci spotkają się ze św. Mikołajem i zobaczą film familijny „Paddington”.

Fabryka św. Mikołaja to akcja charytatywna, którą od 14 lat prowadzą wspólnie „Gazeta Wyborcza Wrocław”, Fundacja „Agora” i Kino Nowe Horyzonty. Od lat na rzecz Fabryki pracują wrocławskie firmy, które przekazują pieniądze na cel naszych kolejnych zbiórek. W imieniu obdarowanych bardzo za to dziękujemy.

Sponsorzy Fabryki św. Mikołaja

** Profit Development SA (Złoty Sponsor i Partner naszej akcji, przekazał 100 tys. zł); ** Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich „Kogeneracja” SA (Złoty Sponsor, przekazał 40 tys. zł); ** Volvo Polska; ** Temar Deweloper; ** Kancelaria Prawna Schampera, Dubis, Zając i Wspólnicy Sp. k.; ** Dom Aukcyjny „Dawro”; ** Kaufland Polska; ** Titanum Sp. z o.o.; ** Rudy Consulting Sp. z o.o.; ** Cargill Poland Sp. z o.o.; ** Dolnośląskie Stowarzyszenie Pośredników w Obrocie Nieruchomościami; ** Artcom Systemy Radiokomunikacyjne; ** Kancelaria Adwokacka adw. Agnieszka Kluszczyńska; ** Hotel „Willa Odkrywców”; ** Multi Grupa; ** Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu; ** Osiński i Syn Sp. j.; ** Mondelez International; ** „Maćków” Pracownia Projektowa.

Dziękujemy firmie Titanum Sp. z o.o. za ufundowanie tysiąca zestawów artykułów szkolnych do paczek mikołajkowych dla dzieci oraz za zapakowanie i dostarczenie prezentów do Kina Nowe Horyzonty.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem