Ślusarz-spawacz oraz lakiernik - osób na takie stanowiska poszukuje wrocławska fabryka autobusów Volvo. Zatrudnia obecnie blisko dwa tysiące osób i równie duży nacisk kładzie na umiejętności zawodowe, jak filozofię pracy.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Ciężarówki, autobusy, maszyny budowlane, napędy do łodzi motorowych i urządzeń przemysłowych – w tym prym wiedzie Grupa Volvo, jedna z najbardziej znanych marek związanych z przemysłem motoryzacyjnym. Zakład przy ulicy Mydlanej we Wrocławiu to jedna z największych fabryk autobusów Volvo na świecie. Produkuje pojazdy turystyczne, międzymiastowe i innowacyjne, zelektryfikowane autobusy miejskie – hybrydowe, hybrydowo-elektryczne i w pełni elektryczne. Trafiają do miast w całej Europie.

Biznes to też filozofia

Zakład został w ostatnich latach zmodernizowany, wprowadzono nowoczesne metody zarządzania. Jedna z nich to Volvo Production System (VPS) – zwiększa efektywność produkcji, podnosi jakość produktów i doskonali pracę w obszarze produkcyjnym i w biurach. System bazuje m.in. na 5S, narzędziu służącym stworzeniu i utrzymaniu zorganizowanego, bezpiecznego stanowiska pracy w połączeniu z większą produktywnością.

Produkcja autobusów we wrocławskich zakładach Volvo
Produkcja autobusów we wrocławskich zakładach Volvo  TOMASZ PIETRZYK

Nie mniej ważną rzeczą jest Kaizen, mająca korzenie w Japonii filozofia biznesowa ustawicznego polepszania, poprawiania procesu zarządzania i produkcji. Stosowanie jej zasad skraca procesy, poprawia jakość, dostosowuje elementy systemu, tworzy kryteria oceny i nagradzania, redukuje koszty.

Inny element nowoczesnego zarządzania to Total Productive Maintenance (TPM), czyli całkowite produktywne utrzymanie ruchu maszyn (maksymalne wykorzystanie maszyny). Kryje się pod tym m.in. konserwacja urządzeń realizowana przez operatorów i personel utrzymania ruchu.

Tomasz Stankiewicz, dyrektor do spraw personalnych w Volvo Polska Centrum Przemysłowe: – Dobrze, by aplikujący do nas wiedzieli, czym są 5S, TPM i Kaizen. Z kolei VPS trzeba przyswoić po rozpoczęciu pracy, jest tak samo ważny jak umiejętności zawodowe.

Poszukiwani fachowcy

Spawanie konstrukcji stalowych autobusu zgodnie z dokumentacją, przygotowanie materiału i komponentów do spawania, cięcie profili, obsługa narzędzi pomiarowych, szlifowanie, konserwowanie i prace montażowe przy budowie autobusu – to zakres obowiązków osoby pracującej jako ślusarz-spawacz.

Wrocławska fabryka Volvo Buses
Wrocławska fabryka Volvo Buses  KORNELIA GŁOWACKA-WOLF

Kandydaci powinni mieć wykształcenie zawodowe i aktualne uprawnienia MAG (ponadpodstawowe), doświadczenie w pracy na tym stanowisku i w montażu pojazdów lub konstrukcji stalowych oraz znać obsługę narzędzi warsztatowych. Wymagane są dobra znajomość rysunku technicznego i umiejętność montażu na podstawie rysunków konstrukcyjnych. Nie bez znaczenia są sumienność, dokładność, umiejętność pracy w grupie i dyspozycyjność, bo zakład działa w systemie trzyzmianowym.

Z kolei lakiernicy mają za zadanie przygotować i zabezpieczyć autobus w procesie lakierniczym i dbać o stan techniczny sprzętu. Wszystko oczywiście ma się odbywać zgodnie z obowiązującymi procedurami i instrukcjami. Wymagane od takich osób są wykształcenie zawodowe techniczne (minimum), doświadczenie w zawodzie lakiernika samochodowego, zdolności manualne i brak przeciwwskazań do pracy z materiałami chemicznymi. Mile widziane są umiejętność pracy pod presją czasu i w zespole, zorganizowanie i gotowość do pracy w systemie zmianowym.

W pracy na jednym i drugim stanowisku ważne są utrzymanie jakości i standardów 5S, wykonywanie prac zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz wsparcie innych osób w realizacji zadań w zakresie własnych kompetencji.

Szkolenia, awanse, benefity

Zatrudnienie na umowę o pracę na pełen etat i wdrożenie przez szkolenia wewnętrzne – m.in. to firma gwarantuje nowym pracownikom. Zapewnia też podnoszenie kwalifikacji, uczy na przykład operatorów programowania obsługiwanych przez nich maszyn. Po zdobyciu doświadczenia i kursach można zmienić stanowisko. – Wiąże się to z większą stawką zaszeregowania – mówi Tomasz Stankiewicz.

Firma nie tylko umożliwia dokształcanie się, ale stwarza także możliwość awansu na stanowiska liderów poszczególnych zespołów. Stankiewicz: – Są w załodze osoby na stanowiskach dyrektorskich i kierowniczych, które zaczynały pracę jako monterzy.

Pracownicy otrzymują też dodatkowe benefity, w tym odnawianie uprawnień zawodowych, premię miesięczną uzależnioną od wyników firmy, prywatną opiekę zdrowotną i opcję korzystania z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Na terenie zakładu są do dyspozycji stołówka z posiłkami dofinansowanymi przez pracodawcę, bezpłatne parkingi, tereny rekreacyjne i przychodnia, we współpracy z którą firma realizuje programy profilaktyki zdrowotnej dla pracowników.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem