Credit Suisse jest jedną z największych globalnych instytucji świadczących usługi finansowe. We Wrocławiu działa drugie największe biuro banku w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. Funkcjonuje od dekady, zatrudnia blisko 4,5 tys. osób.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Przedsiębiorstwo Credit Suisse Group AG to drugi pod względem wielkości bank szwajcarski. Został założony w roku 1856. Oferuje doświadczenie z bankowości prywatnej, inwestycyjnej i zarządzania aktywami, świadczy usługi doradcze, dostarcza kompleksowe rozwiązania finansowe i innowacyjne produkty dla firm, klientów instytucjonalnych i osób zamożnych. Działa w ponad pięćdziesięciu krajach, zatrudnia około 48 100 osób.

Od 24 do ponad 5 tysięcy

Początek Credit Suisse Poland to rok 2007, gdy we Wrocławiu zaczął pracę dwudziestoczteroosobowy zespół wspierający operacje realizowane w Zurychu. Siedzibę mieli w Kameleonie, rok potem wynajęli Grunwaldzki Center. W 2013 zajęli budynek Green Day, dziś ich biura to Grunwaldzki Center, Green Day i Silver Forum, rok temu otwarto biuro w Warszawie. Na rozwój centrum w Polsce wpłynęły dostęp do wykształconej kadry, szybkie podróżowanie, możliwość wymiany wiedzy z krajami Europy i Azji i dostępność powierzchni biurowej.

Praca w Credit Suisse
Praca w Credit Suisse  Fot. Mat. Credit Suisse

Dziś polski Credit Suisse to ponad pięć tysięcy osób (około dziesięć procent pracowników na świecie), z tego blisko cztery i pół tysiąca jest we Wrocławiu. To drugie największe biuro banku w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. Świadczy kluczowe usługi dla globalnej działalności firmy, wspiera procesy biznesowe banku w Szwajcarii, regionie EMEA, Azji i Pacyfiku, obu Amerykach. Zapewnia wsparcie m.in. bankowości inwestycyjnej i prywatnej, zarządzania operacjami i ryzykiem, księgowości i controllingu, usług prawnych i zarządzania zgodnością oraz rozwojem infrastruktury i technologii IT. Jest też największym pracodawcą w stolicy Dolnego Śląska wśród absolwentów wyższych uczelni i specjalistów z sektora finansów, biznesu i IT.

Specjalizacja Wrocławia

Kompetencje biura w Polsce są często unikalne w skali całego Credit Suisse. Przykładem jest Departament Ryzyka specjalizujący się w raportowaniu ryzyk rynkowych i kredytowych, rozwojem scenariuszy do testów wrażliwości, kontrolą limitów kredytowych i zaawansowaną matematyką finansową (Quantitative Finance).

Praca i wypoczynek w Credit Suisse
Praca i wypoczynek w Credit Suisse  Fot. Mat. Credit Suisse

We Wrocławiu pracuje w nim ponad dwustu specjalistów, mają oni umiejętności matematyczne i wiedzę z rachunkowości, ekonomii, rynków finansowych, bankowości i IT. O wadze departamentu świadczy szeroki zakres obowiązków, ale też to, że przeprowadzają się tu kadry ze świata. – Na polskim rynku liczba ról typu middle-office risk management w bankowości inwestycyjnej jest znikoma, jesteśmy prekursorami – mówi Maciej Borkowski, szef ryzyka Credit Suisse na Polskę.

– Chcemy skupić się na specjalizacji naszych usług i dalszym rozwoju kompetencji pracowników, szczególnie w obszarach bankowości prywatnej i inwestycyjnej – mówi o planach wrocławskiego biura Katarzyna Józefowicz, od marca 2017 roku dyrektor zarządzająca tego centrum. – Są u nas osoby, które wróciły z Europy Zachodniej, żeby rozwijać się w Polsce. Credit Suisse chętnie korzysta z innowacji, dlatego będziemy pracować nad tym, by szerzej wykorzystać rozwiązania robotyczne i automatyzować oraz optymalizować procesy, by lepiej wykorzystać efekt skali.

Z ludźmi i dla ludzi

Firma wspiera rozwój kobiet: grupa Poland Women’s Network promuje równouprawnienie, organizując panele, spotkania z kobietami sukcesu i szkolenia, a w obszarze IT rekrutację i rozwój utalentowanych kobiet wspiera IT Women Council. Elastyczne godziny pracy ułatwiają łączenie jej z życiem rodzinnym. Działają grupy promujące różnorodność kulturową, organizujące spotkania i warsztaty poświęcone rodzinie i promujące zdrowy styl życia. Są też te skupione wokół LGBT: Credit Suisse jako pierwsza wrocławska firma wzięła w 2016 i 2017 roku udział w Marszu Równości.

Pracownicy mogą wykorzystać cztery pełnopłatne dni w roku na wolontariat. Pomagają m.in. we Wrocławskim Hospicjum dla Dzieci, Miejskim Centrum Wolontariatu, Wrocławskim Centrum Opieki i Wychowania, z fundacją Habitat for Humanity remontują domy dla potrzebujących. Ponad połowa pracowników w Polsce angażuje się w działania wolontariackie, a liczba ta rośnie. Dbają też o zieleń we Wrocławiu: sprzątali m.in. Wyspę Opatowicką i nabrzeża Odry.

W ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 Credit Suisse sponsorował Program Sztuk Wizualnych, w tym m.in. konkurs dla młodych polskich artystów i towarzyszącą mu wystawę sztuki współczesnej.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem