Firmy produkcyjne działające na Dolnym Śląsku dynamicznie się rozwijają i stale zwiększają zatrudnienie. Pracownikom oferują przede wszystkim stabilne warunki pracy, ale także możliwości rozwoju i coraz więcej dodatkowych korzyści.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Nowych pracowników potrzebują zarówno firmy duże, już zatrudniające tysiące osób, jak i te mniejsze, w tym rodzinne. Wiele z nich prowadzi rekrutację stałą, a część w związku ze swoimi planami rozwoju zamierza znacznie zwiększyć zatrudnienie. Dodatkowo ubiegły rok był rekordowy pod względem napływu nowych inwestycji przemysłowych.

Zatrudniają po praktykach

Dolny Śląsk to obecnie jeden z najbardziej uprzemysłowionych regionów w Polsce, a także jeden z najbardziej innowacyjnych. Działające tu firmy wykorzystują coraz bardziej zaawansowane technicznie maszyny i procesy produkcji, co przekłada się na rosnące zapotrzebowanie przede wszystkim na wykwalifikowanych pracowników, w tym z dużym stopniem samodzielności, elastyczności i kreatywności. Pracodawcy konkurują dziś o pracowników, dlatego osoby z doświadczeniem zawodowym, w tym przede wszystkim z poszukiwanymi kwalifikacjami, mogą dziś przebierać w ofertach pracy.

Warto jednak podkreślić, że nie brakuje też możliwości zatrudnienia dla osób dopiero rozpoczynających zawodową karierę. Pracodawcy są dziś bardzo otwarci na zatrudnienie osób młodych, które ukończyły zasadniczą szkołę zawodową i chciałyby dodatkowo się rozwijać i doszkalać. Bardzo często praktykanci są zatrudniani w miejscach, gdzie odbywali praktyki.

Co oferują pracodawcy

To przede wszystkim stabilne zatrudnienie, ale coraz większą rolę odgrywają również możliwości rozwoju.

Przede wszystkim pracownicy mogą liczyć na różnego rodzaju szkolenia umożliwiające podnoszenie kompetencji zawodowych. To bardzo istotne zwłaszcza z punktu widzenia młodych pracowników. W tej grupie osoby gotowe podnosić swoje kwalifikacje są zwykle najlepiej wynagradzane i, co też bardzo ważne, wzmacniają swoją pozycję na rynku pracy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Dobry fach otwiera drzwi do przyszłości. Jak go zdobyć?

Pracodawcy dbają też o wizerunek i atrakcyjną ofertę dla kandydatów. Podkreślają, że przywiązują wagę do atmosfery pracy i standardów bezpieczeństwa. Atutem są również nowoczesne obiekty i maszyny. W przyciąganiu nowych pracowników coraz większą rolę odgrywają też dodatkowe korzyści, jak na przykład możliwość bezpłatnego korzystania z opieki zdrowotnej czy dodatkowych świadczeń socjalnych. Firmy w coraz większym stopniu dbają też o ofertę sportową i rekreacyjną.

Warunki z certyfikatem

Volvo Polska Centrum Przemysłowe zatrudnia obecnie około 2 tys. osób. Wrocławska fabryka autobusów jest największym takim zakładem Volvo w Europie. Flagowymi autobusami produkowanymi we Wrocławiu są innowacyjne, zelektryfikowane pojazdy miejskie: hybrydowe, hybrydowo-elektryczne i w pełni elektryczne. Z wrocławskiej fabryki trafiają do miast w całej Europie.

Praca przy produkcji autobusów we wrocławskich zakładach Volvo
Praca przy produkcji autobusów we wrocławskich zakładach Volvo  KORNELIA GŁOWACKA-WOLF

Volvo Polska Centrum Przemysłowe poszukuje obecnie pracowników na stanowiska ślusarz-spawacz oraz lakiernik. Jak wygląda praca w firmie?

– Zapewniamy właściwą organizację procesu produkcji i poszczególnych stacji produkcyjnych w zakresie optymalnego czasu i sekwencji wykonywania czynności, metod pracy, potrzebnych narzędzi. Pracownicy pracują m.in. przy nowoczesnych maszynach CNC, mają też zapewnione regularne przerwy – mówi Tomasz Stankiewicz, dyrektor ds. personalnych.

Volvo Polska było już ośmiokrotnie wyróżnione tytułem Top Employer za najwyższe międzynarodowe standardy w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi i dobrą atmosferę pracy. Badanie certyfikacyjne obejmuje między innymi warunki pracy.

– Jeśli chodzi o warunki pracy w części produkcyjnej, to fabryka autobusów we Wrocławiu w ostatnich latach została gruntownie zmodernizowana. Wprowadziliśmy nowoczesne metody zarządzania produkcją i organizacją pracy, takie jak np. Volvo Production System (VPS). Jest to metoda oparta na zasadach Lean Manufacturing, stosowana w celu zwiększania efektywności produkcji i podnoszenia jakości produktów, a także dla doskonalenia sposobów pracy – wyjaśnia Stankiewicz.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zostań zawodowcem. Szkoły i dobra praca czekają na ciebie

Firma dużo uwagi poświęca też bezpieczeństwu i higienie pracy. – Bezpieczeństwo jest jedną z tradycyjnych wartości Volvo. Pracownicy na linii produkcyjnej są wyposażeni w środki ochrony osobistej. Firma monitoruje i analizuje wszelkie ryzyka związane z bezpieczeństwem i podejmuje działania zaradcze – dodaje Stankiewicz.

Firma oferuje też pracownikom różne możliwości podnoszenia kwalifikacji i zdobywania uprawnień zawodowych, w tym spawalniczych, obsługi wózków widłowych i suwnic, czy prawa jazdy kategorii D, jak również dofinansowanie do studiów.

– Pracownicy mogą korzystać z nowoczesnej stołówki z posiłkami dofinansowanymi przez pracodawcę, a także z przychodni przyzakładowej, programów profilaktyki prozdrowotnej, oferty sportowej w ramach wewnętrznego programu Liga Volvo, firmowych terenów rekreacyjnych czy rodzinnych pikników. Poza tym co roku organizujemy wyjazdy na targi motoryzacyjne m.in. do Niemiec i Belgii – podsumowuje Tomasz Stankiewicz.

Obiad za złotówkę

Już ponad 4 tys. osób zatrudnia we Wrocławiu firma Amazon na stałych umowach o pracę. Wśród nich są zarówno pracownicy tak zwanego poziomu początkowego, a więc magazynu, jak i specjaliści z branży IT, finansów, HR, logistyki czy inżynierii.

Magazyn firmy Amazon
Magazyn firmy Amazon  ŁUKASZ CYNALEWSKI

Dodatkowo od października firma, jak co roku, prowadzi rekrutację sezonową. – Pracownicy, którzy dołączą do nas w tym okresie, wesprą nas w realizacji świątecznych zamówień. Tak jak osoby zatrudnione na stałe, otrzymają od nas konkurencyjne wynagrodzenie oraz atrakcyjny pakiet benefitów, takich jak darmowy transport do pracy, obiad za 1 zł, opieka medyczna czy ubezpieczenie na życie. Najlepszym planujemy zaproponować przedłużenie współpracy – zachęca Marzena Więckowska, senior PR manager Amazon na region Europy Środkowo-Wschodniej.

Tylko w zeszłym roku ponad 3,6 tys. umów sezonowych zostało w Polsce przekształconych w stałe. – Chcemy utrzymać ten trend – podkreśla Więckowska.

W Amazonie pracownik poziomu początkowego dostaje na start 16 zł brutto za godzinę. Do tego może dojść bonus miesięczny do 15 proc. – w zależności od frekwencji i wyników całego zespołu. Pracownicy mają też zniżki na zakupy w sklepach Amazona.

Zwiększają zatrudnienie

Firma Borgers w 2016 r. wybudowała zakład w Złotoryi. – To nowy obiekt, z nowoczesną infrastrukturą i parkiem maszynowym. Firma produkuje tam elementy wygłuszeniowe dla największych światowych koncernów przemysłu motoryzacyjnego, a planuje również pozyskanie dla Złotoryi nowych zleceń na rynek polski z branży AGD – mówi mec. Krzysztof Bramorski, prokurent Borgers Polska.

W Borgers w Złotoryi pracują teraz 93 osoby. – Do końca 2018 roku planujemy zwiększyć zatrudnienie do 200 osób – zapowiada Krzysztof Bramorski.

Nowy zakład firmy Borgers Polska w Złotoryi
Nowy zakład firmy Borgers Polska w Złotoryi  Fot. Borgers Polska/Dutka D5

– Rekrutacje są skierowane przede wszystkim do pracowników produkcyjnych. Największy wzrost zatrudnienia planujemy wśród operatorów produkcji. Ponadto poszukujemy kandydatów do kontroli jakości i operatorów wózków widłowych. A także pracowników do działu inżynierii produkcji – mówi Karolina Wojtasiewicz, HR manager w Borgers Polska. – W przypadku operatorów produkcji, wykonujących nieskomplikowane prace manualne, nie jest wymagane doświadczenie. Jesteśmy w stanie przeszkolić pracowników zgodnie z obowiązującymi standardami tak, aby w efekcie spełniać oczekiwania klienta, w szczególności pod względem terminowości i jakości produkcji.

Doświadczenie jest natomiast niezbędne w przypadku kilku innych stanowisk, np. kontrolera jakości. To ostatnie miejsce weryfikujące produkt przed wysyłką do klienta, stąd duży nacisk na precyzyjność i dokładność.

U operatora wózka widłowego wymagana jest duża skrupulatność z uwagi na liczne dokumenty logistyczne, jak również poprawność i kompletność danych w systemie SAP. Operatorzy wózka muszą obsługiwać skaner. Zadaniem inżynierów i technologów produkcji jest nadzór nad procesem technologicznym, wdrażanie zmian technologicznych, optymalizacja procesu, nadzór nad dokumentacją technologiczną czy korekty procesu.

Zakład w Złotoryi działa w systemie trzyzmianowym. Obecnie większość pracowników mieszka w Złotoryi, ale w przypadku zatrudnienia większej liczby osób spoza regionu Borgers rozważa możliwość organizacji lub współfinansowania dojazdów do pracy.

Firma zapewnia także podnoszenie kwalifikacji poprzez kursy i szkolenia, bezpłatną opiekę medyczną dla pracowników – z możliwością poszerzenia o pakiety rodzinne, dofinansowanie do posiłków oraz do ubezpieczenia grupowego (włącznie z ubezpieczeniem grupowym pozostałych członków rodziny). Pracownicy mogą też korzystać z wczasów pod gruszą, kredkowego dla dzieci i różnego rodzaju innych świadczeń socjalnych, a także brać udział w imprezach i wyjazdach integracyjnych.

Dla firmy ważny jest też sport. Pracownicy mogą grać w drużynie piłki halowej, a od 2018 roku otrzymają możliwość korzystania z karty sportowej.

Kursy i premie

W podwrocławskich Błoniach działa firma Ropa Polska, filia bawarskiego producenta maszyn do zbioru buraków i ziemniaków.

– W tej chwili prowadzimy rekrutację na stanowiska techników serwisu, którzy odpowiadać będą za diagnozę, przeglądy okresowe i naprawę maszyn, a także elektromechaników, do których zadań należeć będzie bieżące diagnozowanie i usuwanie usterek elektromechanicznych u klienta oraz ocena i dokumentacja bieżącego stanu technicznego maszyn. Poszukujemy także magazynierów oraz sprzedawców maszyn rolniczych – wylicza Zofia Kuc, asystentka zarządu w Ropa Polska.

Firma planuje zwiększyć produkcję i przenieść jej część do Polski. Warunkiem jest jednak pozyskanie wykwalifikowanej siły roboczej.

– Potrzebujemy około 200 osób, w tym spawaczy, operatorów maszyn do obróbki metalu, logistyków produkcji – mówi Zofia Kuc. Dodaje, że firma tworzy dobre warunki pracy i zapewnia umowę o pracę na czas nieokreślony: – Swoim pracownikom oferujemy też bezpłatne szkolenia związane z rodzajem wykonywanej pracy, kursy językowe, premie uznaniowe, dodatki za wysługę lat, świadczenia socjalne, a także posiłki, system pracy z przerwą śniadaniową i obiadową.

Z Wrocławia do siedziby firmy w Błoniach dojeżdża autobus podmiejski, a do pobliskiej Miękini można też dotrzeć pociągiem linii Wrocław–Legnica.

Fachowcy na miarę

Twins Bespoke, z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Długosza, szyje dziś garnitury dla najlepszych światowych butików w Europie, również na ceremonie przyznania nagród takich jak Oscary czy Złote Globy.

– Szyjemy ręcznie i na miarę, uszycie na przykład marynarki to ponad 200 operacji. Nasi pracownicy posiadają wyjątkowe umiejętności manualne, doświadczenie z tkaninami najlepszych producentów na świecie oraz warsztat pracy z wyspecjalizowanymi technologicznie maszynami – mówi Sabina Lis, dyrektor ds. sprzedaży w Twins Bespoke.

Firma ma charakter rodzinny, zatrudnia 25 pracowników. W skład zespołu wchodzą krojczy i konstruktor, odpowiedzialni za zrobienie szablonu do uszycia modelowego garnituru, a także szwaczki i ręczniarki – każdy specjalizuje się w swojej dziedzinie. Niektóre osoby pracują w firmie od 25 lat, czyli od czasu jej założenia.

– Rotacja w firmie jest niewielka. Ludzie są w bliskich relacjach i dobrze znają się nawzajem. Mamy nowych, młodych pracowników, którzy uczą się chętnie i wnoszą swój zapał i entuzjazm, ale najważniejsze jest doświadczenie, dlatego to osoby z najdłuższym stażem są gwarantem naszego sukcesu – podkreśla Sabina Lis.

Pracownicy Twins Bespoke mogą liczyć na indywidualne rozwiązania związane z czasem pracy, uwzględniające m.in. ich sytuację rodzinną. Firma poszukuje obecnie szwaczki z doświadczeniem, konstruktora odzieży i asystenta, którego zadaniem będzie mailowa i telefoniczna obsługa klientów niemieckojęzycznych.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem