Od 2014 r. częścią Kämmerer Polska jest Key Solutions. Firma powstała pierwotnie jako dystrybutor i opiekun licencji CAD. Obecnie prężnie rozwijają jeden z sektorów działalności, jakim jest outsourcing usług IT.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wyposażenie wewnętrzne i zewnętrzne branży motoryzacyjnej, elektryka samochodowa, lotnictwo, kolejnictwo i AGD – oto główne obszary pracy projektantów z grupy Kämmerer, niemieckiej firmy mającej swoje dwa oddziały w Polsce. Znajdują się we Wrocławiu i Katowicach, zatrudniają ponad sto osób. Wśród pracowników są technicy-kreślarze, data managerzy, specjaliści od rozwoju produktu i inżynierowie do spraw optymalizacji, ale główną część stanowią projektujący elementy wyposażenia i kompleksowe realizacje inżynierowie CAD.

CAD to podstawa

Computer aided design, czyli projektowanie wspomagane komputerowo to rozwinięcie skrótu CAD. Chodzi w dużym uproszczeniu o zastosowanie sprzętu i oprogramowania komputerowego w projektowaniu technicznym. Co bliżej oznacza ten opis? To głównie modelowanie cyfrowe geometryczne i tworzenie cyfrowej makiety, kreślenie, opracowywanie i zarządzanie bazami danych, wykonywanie dokumentacji rysunkowej z modeli, symulacja, wizualizacja i animacja, cyfrowe prototypowanie i przygotowywanie prezentacji fotorealistycznych.

Elementy procesu CAD to m.in. zeskanowanie trójwymiarowej makiety wyrobu wykonanej przez artystę, wykonanie cyfrowego modelu, prototypu, instrukcji montażu i prezentacji multimedialnej produktu. Oczywiście wykonuje się także model 3D technikami rapid prototyping (szybkie prototypowanie). CAD to też przeprowadzenie obliczeń wytrzymałościowych poszczególnych elementów, dobór materiałów, ocena strony wizualnej i ergonomii.

Dzięki temu wszystkiemu inżynierowie mają łatwiejszy dostęp do zasobów wiedzy, bibliotek, opracowań norm, przepisów i dyrektyw w konkretnej gałęzi przemysłu. A tych jest mnóstwo: to m.in. inżynieria mechaniczna, elektryczna, branża budowlana i motoryzacyjna.

Szkolenia, audyty, wsparcie

Key Solutions powstała w 2014 r. we Wrocławiu. Ulokowana jest, tak jak wrocławski oddział Kämmerer Polska, w biurowcu przy Wyścigowej. Trzon działalności firmy stanowi właśnie CAD, a dokładnie dystrybucja i kompleksowa opieka nad oprogramowaniem i utrzymanie licencji. Key Solutions jest nie tylko dystrybutorem oprogramowania, ale przede wszystkim partnerem, doradcą i wdrożeniowcem w firmach, z którymi współpracują. Zapewniają szeroko zakrojoną obsługę posprzedażową i gwarantują bezpieczeństwo, będąc na każdym etapie procesu rozwoju produktu. – Nasza kompleksowa usługa bazuje m.in. na doborze i optymalizacji najlepszego rozwiązania oraz realizuje sprawne wdrożenie wybranego systemu CAD lub PLM. Zapewniamy ciągłość procesu rozwoju produktu w takich branżach, jak automotive, kolejnictwo, lotnictwo czy AGD – mówi Anna Walter, prezes Key Solutions sp. z o.o.

Szkolenia z systemu CAD/CAM CATIA zakończone certyfikatem partnera edukacyjnego, doradztwo, audyty biznesowe, wsparcie konstrukcyjne – także to oferuje swoim klientom Key Solutions. Są też oficjalnym partnerem i przedstawicielem Dassault Systemes, międzynarodowego przedsiębiorstwa z siedzibą we Francji, światowego lidera w branży specjalizującego się w oprogramowaniu do projektowania, wizualizacji 3D i do zarządzania cyklem życia produktów.

Stawiają na IT

Drugim z prężnie rozwijających się sektorów działalności firmy jest outsourcing usług IT. – Nasi dotychczasowi klienci silnie akcentowali potrzebę wsparcia informatycznego. Branża automotive dynamicznie dąży w kierunku cyfryzacji swoich produktów, zresztą jak cały świat – mówi Andrew Kolisnyk, International Sales & IT Services Manager Key Solutions sp. z o.o. – Polska uchodzi za lidera na rynku usług IT, Wrocław nazywany jest polską Doliną Krzemową i dlatego właśnie tu i teraz, widząc zapotrzebowanie rynku, zdecydowaliśmy się zagospodarować tę niszę.

Key Solutions zajmuje się też rekrutacją w dziale IT, a od 2017 r. mocno rozwija kwestie Software Development (chodzi o narzędzia do tworzenia aplikacji) z naciskiem na branżę automotive. – To nowy obszar niejako zainspirowany przez obecnych klientów, którzy potrzebują różnego rodzaju projektów – mówi Andrew Kolisnyk.

Jak firma ocenia zmiany w mieście? – Wrocław dynamicznie rośnie w siłę od powodzi w 1997 r. Widać rozwój infrastruktury, za tym idzie rozwój biznesu, który chętnie lokuje się w nowych biurowcach – dodaje Anna Walter. – Zmiany na korzyść to też rozrost inwestycji deweloperskich ukierunkowanych na biznes i plany Aglomeracji Wrocławskiej.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem