W jego siedzibie trwa remont, a pieniądze na sprzęt do rehabilitacji zbieramy w ramach naszej akcji charytatywnej Fabryka św. Mikołaja. Wczoraj Bonitum odwiedziliśmy ze sponsorami.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Środowiskowy Dom Samopomocy „Bonitum” przy ul. Komuny Paryskiej to nowy wrocławski ośrodek dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, przeznaczony dla osób po 16. roku życia oraz dorosłych.

KORNELIA GŁOWACKA-WOLF

Wioletta Piętal-Pyrek, kierowniczka Bonitum: – To miejsce dla osób, które zakończyły już obowiązek edukacyjny. Zależy nam, by stworzyć tu rodzinną atmosferę oraz podtrzymywać i rozszerzać kompetencje, które niepełnosprawni zdobyli w szkołach. W placówce będziemy pracować z osobami z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Od autystycznych poprzez tych z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, znacznym i głębokim. To będzie wyróżniać Bonitum wśród innych tego typu ośrodków we Wrocławiu.

Terapia i zawód

Jeden z założycieli stowarzyszenia, ojciec autyka, Krzysztof Kotela: – Największym problemem jest to, że kiedy niepełnosprawne dziecko kończy szkołę, nie ma co z nim zrobić, nie ma dla niego nigdzie miejsca. Rodzice muszą zwalniać się z pracy, by się nim zająć. We Wrocławiu na miejsce w ośrodku wychowawczym czeka się nawet 10 lat.

Dlatego powstało Bonitum, którego podopieczni będą kontynuowali rehabilitację i wymagane terapie oraz przygotowywali się do aktywizacji społecznej i zawodowej.

Wioletta Piętal-Pyrek: – Szkoła nie do końca przygotowuje niepełnosprawnych do tego, by po jej ukończeniu mogli znaleźć pracę. My im w tym pomożemy.

Drugi dom Prace remontowe w budynku ośrodka przy ul. Komuny Paryskiej trwają. Do końca roku powstanie w nim sześć pracowni do rehabilitacji i terapii oraz uczenia się, a także gabinety psychologa, logopedy i muzykoterapeuty. W Bonitum będzie sala do rehabilitacji sensorycznej i sala przeznaczona do pracy z autykami (ze sprzętem do komunikacji alternatywnej i terapii behawioralnej). Ośrodek będzie także wyposażony w sprzęt do muzykoterapii, pracownię komputerową i gospodarstwa domowego (do nauki codziennych czynności, np. gotowania, prania, sprzątania).

„Chcieć to móc”

Wczoraj ośrodek odwiedzili sponsorzy Fabryki św. Mikołaja. Piotr Adamek, prezes Profit Development: – Jestem pod dużym wrażeniem tego, ile już udało się osiągnąć rodzicom, założycielom fundacji Bonitum. Idea stworzenia ośrodka terapii zajęciowej na naszych oczach nabiera realnych kształtów, a wszystko to dzięki determinacji osób zaangażowanych w ten proces. Mieliśmy szansę zobaczyć, że chcieć, to móc.

Fabryka św. Mikołaja

To akcja charytatywna prowadzona przez „Gazetę Wyborcza Wrocław” Fundację Agora i Kino Nowe Horyzonty. W tym roku wsparcie zadeklarowały już firmy: ** Profit Development SA (Złoty Sponsor i partner akcji; wpłata 100 tys. zł) **Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich „Kogeneracja” (Złoty Sponsor, 40 tys. zł) **Kancelaria Prawna Schampera, Dubis, Zając i Wspólnicy Sp.k. **Dom Aukcyjny „Dawro” **Temar Deweloper.

Zainteresowani wsparciem Fabryki św. Mikołaja proszeni są o kontakt z Agnieszką Iwanowską (agnieszka.iwanowska@wroclaw.agora.pl) lub telefonicznie pod numerem (71) 37 17 231.

Za pieniądze od sponsorów, jak co roku, ufundujemy też 1000 mikołajkowych paczek dla potrzebujących uczniów najmłodszych klas z wrocławskich szkół.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem