Macie do wyboru mentorów ze świata nauki, filmu czy biznesu. Napiszcie im, jak chcielibyście z nimi spędzić jutro.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

To zasady projektu Jutronauci. Co można wygrać? Dwa tygodnie w bazie kosmicznej, praktyki w pracowni architektonicznej czy wyjazd do Los Angeles. Uczestnicy konkursu „Wyborczej” aplikują do konkretnych mentorów i określonej przez nich nagrody (stypendium), która wiąże się z wykorzystaniem ich wiedzy, doświadczenia, czasu i uwagi. Ponadto spośród wszystkich zgłoszeń konkursowych zostanie wybrane jedno, tzw. dzika karta. Będzie to specjalne wyróżnienie od Sebastiana Kulczyka. Laureat otrzyma wsparcie przy realizacji swojego przedsięwzięcia.

Agata Maria Kołodziejczyk
Agata Maria Kołodziejczyk  archiwum prywatne

Jedną z mentorek jest neurobiolożka Agata Maria Kołodziejczyk. To jedyna Polka, która pracuje w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). – W ramach symulacji misji kosmicznej laureat zapozna się m.in. z funkcjonowaniem habitatu, komunikacją z centrum kontroli misji i procedurami w czasie spacerów kosmicznych – zachęca.

DAWID ŻUCHOWICZ

Sebastian Kulczyk to międzynarodowy inwestor, działający w obszarze nowych technologii. Jest prezesem Kulczyk Investments i twórcą programu wspierania start-upów InCredibles. Zwycięzca otrzyma całodniową sesję mentoringową z Kulczykiem w Londynie. Będzie to okazja, by lepiej poznać mentora, a także do nawiązania nowych relacji biznesowych.

Tomasz Opasiński
Tomasz Opasiński  archiwum prywatne

Tomasz Opasiński, dyrektor kreatywny w Netfliksie, na co dzień mieszka w Los Angeles. Współpracuje z największymi wytwórniami i studiami filmowymi w Hollywood. Stworzył setki plakatów do filmów, seriali i gier komputerowych. – Szukam kogoś, kto ma już na swoim koncie jakieś osiągnięcie, został nagrodzony, ma doświadczenie, ale doszedł do momentu, w którym napotkał na swojej drodze utrudnienia, trudno mu wyjść z impasu – mówi Opasiński i oferuje pięciodniowy wyjazd do Los Angeles. – Zabiorę zwycięzcę za kulisy show-biznesu w Hollywood – mówi.

DAWID ŻUCHOWICZ

Oskar Zięta jest projektantem. Jego metalowe meble weszły do kanonu współczesnego wzornictwa. Laureat zostanie zaproszony do firmy, gdzie będzie mógł skonsultować swoje pomysły i projekty. Ponadto będzie miał możliwość skorzystania z zaplecza technicznego, skonsultowania się z inżynierami oraz wydrukowania pierwszych modeli na drukarkach 3D. – Proponuję pomoc wdrożeniową w obszarach inżynierii, architektury i dizajnu, by stanąć o krok bliżej realizacji swoich pomysłów – mówi Zięta.

GRZEGORZ CELEJEWSKI

Robert Konieczny to znany architekt i szef biura KWK Promes. Jego projekty zdobyły wiele nagród i wyróżnień. Laureatowi proponuje praktyki w swojej pracowni w Katowicach. Szacunkowa długość praktyk to okres do dwóch miesięcy. Nagroda obejmuje transport ze wskazanego miejsca w Polsce i z powrotem oraz zakwaterowanie w Katowicach.

Zuzanna Skalska
Zuzanna Skalska  fot. Łukasz Krajewski / Agencja Wyborcza.pl

Zuzanna Skalska jest analitykiem trendów ds. dizajnu, innowacji i biznesu, 360Inspiration. Od ponad 23 lat mieszka w Holandii. Nagrodą dla laureata będzie przyjazd i wspólne zwiedzanie Dutch Design Week w październiku 2018 r. Dzisiaj jest to drugi co do wielkości festiwal dizajnu na świecie. Trwa dziewięć dni i odwiedza go ponad 350 tys. osób.

DAWID ŻUCHOWICZ

Marek Cecuła to z kolei artysta, ceramik, pedagog i kurator. Nagrodą, którą oferuje, jest przejście całej drogi twórczej, od zapoznania się z materiałem (porcelana), przez formowanie i proces fabryczny do etapu wypału, w ćmielowskim studiu.

Aby wziąć udział w konkursie, trzeba wybrać mentora, do którego kieruje się zgłoszenie. Następnie trzeba przesłać informacje o sobie oraz o swoim przedsięwzięciu wraz z uzasadnieniem zgłoszenia, a także załączyć plik zawierający rozwinięcie pomysłu i pozostawić swój adres e-mail. W pierwszym etapie konkursu (od 26 października do 18 listopada 2017 r.) zbierane są zgłoszenia przez internet – za pośrednictwem formatki umieszczonej w zakładce „Konkurs”. W ramach drugiego etapu (między 19 listopada a 6 grudnia 2017 r.) finaliści, autorzy najciekawszych zgłoszeń (do trzech osób wybranych przez każdego mentora), zaprezentują się na żywo przed mentorami. Wynik konkursu ogłoszony zostanie podczas finału projektu Jutronauci 9 grudnia 2017 r. w Warszawie. Więcej szczegółów i regulamin konkursu znajdziecie na stronie wyborcza.pl/Jutronauci.

Ciekawi cię, jak będzie wyglądała przyszłość? Przyjdź i przekonaj się 9 grudnia podczas finałowego wydarzenia w Warszawie! Zapraszamy dorosłych, młodzież i dzieci na 38. piętro budynku Warsaw Spire przy Placu Europejskim 1.
Więcej o wydarzeniu: TUTAJ

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem