W czwartek po raz 13. spod Synagogi pod Białym Bocianem przejdzie Marsz Wzajemnego Szacunku. - Nie powinniśmy udawać, że nie mamy we Wrocławiu problemu z nietolerancją i brakiem szacunku do tych, których uważa się za innych - apeluje Agnieszka Imiela.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Organizowany 9 listopada Marsz Wzajemnego Szacunku to forma upamiętnienia nocy kryształowej z 1938 r., pogromu, jakiego dokonano na Żydach w nazistowskich Niemczech, również we Wrocławiu. Uczestnicy o godz. 19 spod Synagogi pod Białym Bocianem przy ul. Włodkowica 5a przejdą pod pomnik na miejscu spalonej wówczas Nowej Synagogi przy ul. Łąkowej.

– W wyniku nienawiści, antysemickiej propagandy ucierpiał cały Dolny Śląsk. Najpierw płonęły synagogi, a potem ludzie. Dlatego uważa się, że noc kryształowa była początkiem Zagłady. A historia pokazuje, że słowa zamieniają się w czyny – mówi Bente Kahan, związana z Wrocławiem wokalistka żydowskiego pochodzenia, której fundacja organizuje marsz.

W ubiegłym roku Aleksander Gleichgewicht, przewodniczący wrocławskiej Gminy Żydowskiej, mówił: – Wszystko przez trzy litery: R jak rasizm, A jak antysemityzm i K jak ksenofobia. Rak. On znów odżywa dzisiaj, ale nie pozwolimy, by się rozwijał. Uleczymy go!

"Wciąż możemy być miastem otwartym"

W tym roku władze miasta i mieszkańcy Wrocławia po raz kolejny są zaproszeni do wspólnej manifestacji szacunku i tolerancji. Agnieszka Imiela, organizatorka: – Pamiętajmy, do czego doprowadziły postawy braku szacunku i tolerancji, i nie zgadzajmy się na nie. Pokażmy, że wciąż możemy być miastem otwartym.

Bente Kahan dodaje: – Jest to marsz nas wszystkich, marsz refleksji nad tym, że nie zawsze jesteśmy otwarci na inność, a w miejscu, gdzie mieszkamy, często nie akceptuje się mniejszości.

9 listopada na całym świecie jest Międzynarodowym Dniem Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem.

Świadectwo świadka ludobójstwa

W ramach Dni Wzajemnego Szacunku w środę o godz. 18 w synagodze odbędzie się koncert „Nieukończone życia: Getto w Theresienstadt”. W czwartek w Instytucie Politologii UWr o godz. 10 można wysłuchać wykładu ambasadora Rwandy Igora Cesara, a po nim osobistego świadectwa świadka ludobójstwa w Rwandzie w 1994 r. Cesara Murangiry. O godz. 16 w synagodze zaplanowano wystawę „Ludobójstwo plemienia Tutsich w Rwandzie w 1994", a o godz. 16.30 po raz drugi przemówienie Cesara oraz Murangiry. O godz. 17.30 wystąpi Irebero Ballet.

W niedzielę w Muzeum Etnograficznym otwarta zostanie wystawa „Ku nowemu życiu. Żydzi na Dolnym Śląsku w latach 1945-1970”.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem