Organizowany 9 listopada Marsz Wzajemnego Szacunku to forma upamiętnienia nocy kryształowej z 1938 r., pogromu, jakiego dokonano na Żydach w nazistowskich Niemczech, również we Wrocławiu. Uczestnicy o godz. 19 spod Synagogi pod Białym Bocianem przy ul. Włodkowica 5a przejdą pod pomnik na miejscu spalonej wówczas Nowej Synagogi przy ul. Łąkowej.
– W wyniku nienawiści, antysemickiej propagandy ucierpiał cały Dolny Śląsk. Najpierw płonęły synagogi, a potem ludzie. Dlatego uważa się, że noc kryształowa była początkiem Zagłady. A historia pokazuje, że słowa zamieniają się w czyny – mówi Bente Kahan, związana z Wrocławiem wokalistka żydowskiego pochodzenia, której fundacja organizuje marsz.
W ubiegłym roku Aleksander Gleichgewicht, przewodniczący wrocławskiej Gminy Żydowskiej, mówił: – Wszystko przez trzy litery: R jak rasizm, A jak antysemityzm i K jak ksenofobia. Rak. On znów odżywa dzisiaj, ale nie pozwolimy, by się rozwijał. Uleczymy go!
W tym roku władze miasta i mieszkańcy Wrocławia po raz kolejny są zaproszeni do wspólnej manifestacji szacunku i tolerancji. Agnieszka Imiela, organizatorka: – Pamiętajmy, do czego doprowadziły postawy braku szacunku i tolerancji, i nie zgadzajmy się na nie. Pokażmy, że wciąż możemy być miastem otwartym.
Bente Kahan dodaje: – Jest to marsz nas wszystkich, marsz refleksji nad tym, że nie zawsze jesteśmy otwarci na inność, a w miejscu, gdzie mieszkamy, często nie akceptuje się mniejszości.
9 listopada na całym świecie jest Międzynarodowym Dniem Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem.
W ramach Dni Wzajemnego Szacunku w środę o godz. 18 w synagodze odbędzie się koncert „Nieukończone życia: Getto w Theresienstadt”. W czwartek w Instytucie Politologii UWr o godz. 10 można wysłuchać wykładu ambasadora Rwandy Igora Cesara, a po nim osobistego świadectwa świadka ludobójstwa w Rwandzie w 1994 r. Cesara Murangiry. O godz. 16 w synagodze zaplanowano wystawę „Ludobójstwo plemienia Tutsich w Rwandzie w 1994", a o godz. 16.30 po raz drugi przemówienie Cesara oraz Murangiry. O godz. 17.30 wystąpi Irebero Ballet.
W niedzielę w Muzeum Etnograficznym otwarta zostanie wystawa „Ku nowemu życiu. Żydzi na Dolnym Śląsku w latach 1945-1970”.
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze