Wrocławskie Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji to idealny przykład, jak lokalna spółka z blisko stupięćdziesięcioletnią historią, poza podstawową działalnością, może z sukcesami realizować projekty badawczo-naukowe.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Głównym profilem działalności MPWiK SA jest dostarczanie wody mieszkańcom Wrocławia i odbiór ścieków. Czuwa nad tym blisko siedmiuset specjalistów, realizując zadania w różnych obszarach, zaczynając od inwestycji, przez utrzymanie sieci, kończąc na projektach badawczych. Wśród nich jest dwudziestoosobowy zespół inżynierów i pracowników naukowych z Centrum Nowych Technologii.

Trochę historii

1 sierpnia 1871 roku rozpoczął działalność Zakład Produkcji Wody Na Grobli – tak nazywało się wtedy wrocławskie MPWiK. Całość zaprojektował angielski inżynier z Berlina Johna Moore’a, poprawki wprowadził miejski radca budowlany Carl Zimmermann. Znaczną część infrastruktury zniszczono w czasie oblężenia Festung Breslau. W 1952 roku, po naprawieniu zniszczeń, zakład przemianowano na Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, a trzy dekady potem ruszył Zakład Uzdatniania Wody Mokry Dwór.

Powódź w 1997 roku spowodowała kolejne rozległe szkody, jednak następne lata to okres dynamicznego rozwoju. Sukcesywnie poprawiano też jakość wody, m.in. poprzez budowę filtrów węglowych w Zakładach Produkcji Wody.

Pięć lat temu oddano do użytku zmodernizowaną Wrocławską Oczyszczalnię Ścieków Janówek, a w 2011 roku powstało Centrum Nowych Technologii (CNT). Jego podstawowy cel to rozwój technologiczny MPWiK, który prowadzi do zwiększenia efektywności procesów uzdatniania wody i oczyszczania ścieków z korzyścią dla środowiska naturalnego.

Rozwój spółki, rozwój branży

– To niezwykle istotne z punktu widzenia zachodzących zmian klimatu, z którymi mierzymy się od kilku lat – mówi Tomasz Konieczny, dyrektor CNT. Przy Centrum działają Rada Programowa i Komitet Naukowy, są ciałami doradczymi w zakresie współpracy MPWiK z miastem i uczelniami wyższymi. CNT dysponuje dwoma specjalistycznymi stacjami badawczymi, które powstały w ramach projektów badawczo-rozwojowych, dofinansowanych z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR), realizowanych we współpracy z Politechniką Wrocławską i Uniwersytetem Przyrodniczym. – Działalność CNT oparta jest na współpracy z krajowymi i międzynarodowymi uczelniami oraz organizacjami branżowymi, takimi jak International Water Association czy European Benchmark Co-operation. Umożliwia nam to tworzenie rozwiązań istotnych dla naszej firmy, a także branży wodociągowo-kanalizacyjnej – mówi Konieczny.

Wrocławskie MPWiK
Wrocławskie MPWiK  Fot. Mat. MPWiK

– Obecnie doświadczamy trzeciej fali zmiany cywilizacyjnej, czyli cyfrowej transformacji. Przemiany tym spowodowane są już przedmiotem zaawansowanych projektów badawczo-rozwojowych Komisji Europejskiej. Wiedza i informacja są fundamentem nowej gospodarki i rodzą pojęcia takie jak smartcity, Big Data, mobilność, chmura obliczeniowa, IoT czy energia odnawialna. I to jest kierunek rozwoju Centrum – podkreśla dyrektor CNT.

Wyzwania MPWiK – to jest ważne

Jednym z największych wyzwań jest zmieniający się klimat. Zainstalowane w mieście czujniki pozwoliły zaobserwować różnice w charakterystyce opadów: są krótsze, ale o wiele bardziej intensywne. W okresie letnim powoduje to nie tylko lokalne podtopienia, ale znaczące obniżenie surowca. Stawiając temu czoła 4 listopada 2014 roku otwarto stację badawczą ZPW Mokry Dwór składającą się z dwóch ciągów badawczych, laboratorium i zaplecza technicznego. Badane i testowane są tam procesy membranowe (mikro-, ultra- i nanofiltracja) służące oczyszczaniu wody.

– Przedsiębiorstwo realizuje kilkadziesiąt projektów w każdym z technicznych obszarów działalności MPWiK. Tematyka przez nie poruszana to, prócz zmian klimatycznych, poszukiwanie alternatywnych zasobów wody do uzdatniania, zagospodarowanie wód opadowych, budowa zbiorników retencyjnych i wiele innych – mówi Witold Ziomek, prezes zarządu spółki.

W 2017 roku przedsiębiorstwo uruchomiło Centrum Rozwoju Kadr, dzięki któremu pracownicy mogą przygotować się do pracy z nowymi narzędziami i systemami. Program jest dedykowany obecnym i przyszłym pracownikom, a na wyróżnienie zasługuje fakt, że cześć instalacji edukacyjnych została wykonana z ich inicjatywy i przez nich samych. Spółka stawia na nowoczesne narzędzia pracy, takie jak zdalnie sterowane roboty, służące do przeglądu sieci kanalizacyjnej i cyfrowe mapy dostępne z poziomu tabletów i m.in. tym od kilku lat skutecznie łamie stereotypy o firmach z sektora wodociągowo-kanalizacyjnego.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem