Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Tradycyjnie na początku grudnia rusza sezon w Zieleniec SKI Arena.

– Wszystko jest uzależnione od pogody, ale Zieleniec słynie z wyjątkowego mikroklimatu. Mamy śnieg przez ponad 150 dni w roku – mówi Grzegorz Głód, menedżer marketingu Zieleniec Ski Arena. – Na początku tygodnia na stokach rozstawiliśmy armatki i teraz czekamy na przymrozki, aby ruszyć z naśnieżaniem stoków i przygotowaniem do otwarcia sezonu.

Kierunek: Zieleniec

Zima w ZieleńcuZima w Zieleńcu MIECZYSŁAW MICHALAK

W tym roku narciarze, którzy przyjadą do Zieleńca, będą mogli skorzystać z dwóch nowych wyciągów talerzykowych: Antek I (110 m długości) oraz Antek II (88 m). Będą one częścią nowego pola dydaktycznego do nauki jazdy na nartach i snowboardzie.

Nowością jest także wspólna oferta ośrodków Czarna Góra Resort oraz Zieleniec Ski Arena – jeden karnet, który daje możliwość korzystania łącznie z 38 wyciągów i ponad 32 km tras narciarskich w ciągu dowolnych sześciu dni sezonu narciarskiego 2017/2018 (po 13 godzin dziennie). Te karnety można kupić do końca grudnia w przedsprzedaży online z rabatami od 5 do 30 proc.

– Ceny karnetów normalnych nieznacznie wzrosły w porównaniu z poprzednim sezonem. Ale za to ulgowe pozostają bez zmian – mówi Grzegorz Głód. – Zachęcam jednak do zakupu przez internet, bo można wtedy uzyskać rabaty do 25 proc., a karnety są wysyłane do domu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Prezydent Duda na nartach, obok starszy pan w koszulce "Nie dla dyktatury" [WIDEO]

Zieleniec Ski Arena mocno promuje aktywności dla najmłodszych. W czasie całego sezonu zaprasza na cykl pięciu zawodów o Dziecięcy Puchar Orlicy. To już 23. edycja imprezy. Zawody rozgrywane są na stoku W5 przy Vital & SPA Resort Szarotka i każde dziecko może wziąć w nim udział, niezależnie od wieku. Warto wiedzieć, że najniższa kategoria wiekowa obejmuje maluchy z rocznika 2012 roku (Smerfy), a nawet młodsze. Pierwsze zawody z tego cyklu ruszają już 28 grudnia.

Dłuższy pobyt w czasie niskiego sezonu w kilku współpracujących z ośrodkiem pensjonatach uprawnia do otrzymania darmowych karnetów do korzystania z atrakcji Zieleniec Ski Arena. Akcja Free Ski trwa od początku sezonu do 21 grudnia 2017 r. oraz od 5 do 29 marca 2018 r. Szczegóły oraz listę współpracujących pensjonatów można znaleźć na stronie zieleniec.pl.

Przystanek Karpacz Biały Jar

Zima w ZieleńcuMIECZYSŁAW MICHALAK

Od drugiej połowy listopada w Karpaczu ma ruszyć fabryka śniegu Snow Factory, urządzenie do naśnieżania stoków, które może pracować w dodatnich temperaturach. Ma ono wspomóc dotychczasowy system naśnieżania, bardzo mocno uzależniony od ujemnych temperatur.

– Dzięki tej instalacji śnieg może być dostarczany na trasy przez 24 godziny na dobę nawet w dodatnich temperaturach. Fabryka śniegu bazuje na technice wymiennika ciepła, nie wymaga używania chemicznych dodatków, a jest w stanie wyprodukować 100 m sześc. śniegu w ciągu doby – tłumaczy Grzegorz Głód.

Cennik się nie zmienił, ale czas korzystania ze stoków na karnety wielodniowe został wydłużony z 7 do 13 godzin dziennie. Tak jak na stoki w Zieleńcu, tak i na trasy w Białym Jarze można kupować karnety w przedsprzedaży z rabatami do 35 proc. Na stoku czynny jest nowy pensjonat Villa Winterpol.

Kierunek: Czarna Góra Resort

Zima i stoki narciarskie w Czarnej GórzeZima i stoki narciarskie w Czarnej Górze Fot. Mat. Czarna Góra Resort

Sezon rozpoczyna się tu już 1 grudnia i od tego dnia można korzystać z Free Ski, czyli oferty karnet za nocleg. Każda dorosła osoba wykupująca nocleg w Czarna Góra Resort otrzymuje karnet narciarski – jeden nocleg uprawnia do jednodniowego karnetu. Promocja obowiązuje od 1 do 23 grudnia 2017 oraz od 5 marca 2018 do końca sezonu.

Czarna Góra Resort słynie z najszybszej w Polsce, nowoczesnej kolei linowej LuxTorpeda z 6-osobowymi kanapami z podgrzewanymi siedzeniami i osłonami przeciwwietrznymi. W ośrodku działają jeszcze dwie koleje linowe, sześć wyciągów orczykowych i trzy taśmowe, nowoczesny system naśnieżania i profesjonalne oświetlenie tras. Do dyspozycji miłośników białego szaleństwa są cztery polany szkoleniowe, oddzielone od reszty stoków, przyjazne dzieciom i początkującym narciarzom.

W tym sezonie o odpowiednią jakość stoków zadbają tu nowe ratraki. A turyści skorzystają z nowego punktu gastronomicznego Ski Bar Przy Kolei.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wycieczka do bajkowego torfowiska pod Zieleńcem [ZDJĘCIA]

Oprócz dotychczasowego karnetu Blackcard w ofercie znalazł się nowy karnet Sudety Ski – wspólny z ośrodkiem Zieleniec Ski Arena. Zarówno Blackcard, jak i Sudety Ski to karnety na 6 dni – można je wykorzystać w dowolnym terminie i konfiguracji.

Nowością w karnetach całodniowych jest wydłużenie ich ważności – obowiązują teraz przez 13, a nie – jak w poprzednim sezonie – przez 7 godzin. Dostępne są także karnety godzinowe (na 2, 4 lub 7 godzin) i opcja dwugodzinna na nocne jazdy (oprócz zeszłorocznych 4- i 6-godzinnych). Oferta karnetów rodzinnych wzbogaciła się o opcję 1 rodzic + dziecko.

To będzie pierwszy sezon zimowy nowej strefy spa&wellness w Aparthotelu Czarna Góra. Obejmuje ona wewnętrzny basen z widokiem na góry i ośrodek, saunarium, a także ofertę masaży i zabiegów pielęgnacyjnych oraz relaksacyjnych w Spa z Natury.

W tym roku, m.in. specjalnie dla najmłodszych, będzie działał Zimowy Fun Park Czarna Góra z wieloma atrakcjami. Ośrodek zaprasza do Snow Parku stworzonego z myślą o rozpoczynających przygodę z freestyle'em. Można też trenować powietrzne akrobacje dzięki Fly Bag, ogromnej poduszce do skoków z przygotowanym najazdem i kickerami.

Koleją gondolową na Stóg Izerski

ŚwieradówŚwieradów Ski&Sun

Ośrodek Ski & Sun w Świeradowie-Zdroju planuje rozpoczęcie sezonu narciarskiego od połowy grudnia. Wszystko będzie oczywiście zależeć od pogody, która warunkuje produkcję śniegu na nartostradzie. Aby maksymalnie skrócić czas naśnieżania stoku, w tym sezonie pracować będzie aż 35 armatek śnieżnych. Na szczyt wjedziemy nowoczesną 8-osobową koleją gondolową.

Tegoroczną nowością jest system obsługi stacji, który pozwolił wprowadzić sprzedaż skipassów oraz biletów turystycznych przez internet. Dodatkowo na miejscu turyści będą mogli skorzystać z trzech automatów sprzedażowych oraz dwóch automatów zwrotu kaucji.

W tym sezonie w Świeradowie-Zdroju działać ma także śnieżny tor tubingowy – ruszył on w ubiegłym roku i cieszył się wielkim zainteresowaniem najmłodszych. Warto już teraz zastanowić się na kupnem karnetów wielodniowych – w przedsprzedaży kosztują do 20 proc. taniej (szczegółowy cennik znajduje się na www.skisun.pl).

Ośrodek w tym sezonie planuje postawienie hali namiotowej powiększającej restaurację przy dolnej stacji i zaprasza turystów na Zimowy Zlot Camperów (2-4 marca 2018).

Jamrozowa Polana czeka na biegaczy

To najnowocześniejszy w kraju kompleks sportowy, który obecnie stanowi Centrum Turystyki Aktywnej w Dusznikach-Zdroju oraz Centrum Polskiego Biathlonu. Obiekty oraz trasy narciarstwa biegowego rozciągają się na Wzgórzach Lewińskich, w płytkiej dolinie między szczytami góry Gajowej a Jeleniem.

Na miłośników biegów narciarskich czeka około 70 km znakomicie przygotowanych tras, przeznaczonych zarówno dla amatorów, jak i wyczynowców, oraz pętle o różnej długości od 1 do 12,5 km. To jedyne w Polsce oświetlone narciarskie trasy, na których zastosowano system sztucznego naśnieżania.

W sezonie zimowym są na bieżąco ratrakowane, przygotowywane są także tory, tak aby każdy miłośnik nart biegowych mógł z nich korzystać w dogodnej dla siebie chwili. Co najważniejsze – trasy są otwarte i dostępne dla turystów bezpłatnie, a w piątki i soboty organizowane są tu darmowe nocne jazdy na biegówkach.

Dla biegaczy

Bieg Piastów z Justyną KowalczykBieg Piastów z Justyną Kowalczyk MIECZYSŁAW MICHALAK

Wydarzenia w Ośrodku Narciarstwa Biegowego i Biathlonu „Jakuszyce”:

31.12.2017 – Bieg Sylwestrowy
6.01.2018 – Enervit Classic (5 km)
13.01.2018 – Bieg Tylko Dla Kobiet
27.01.2018 – Enervit Classic (10 km)
10.02.2018 – Enervit Classic (15 km)
17.02.2018 – Sztafeta Piastów
24.02.2018 – Rodzinna Dziesiątka
25.02.2018 – Memoriał Stanisława Michonia
26.02.2018 – Nocna Dziesiątka
2-4.03.2018 – 42. Bieg Piastów

Informacje i zapisy na www.bieg-piastow.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.