Od 5G przez wirtualną rzeczywistość po globalne ryzyko. Wrocławskie centra R&D grają w światowej ekstraklasie, a innowacyjność coraz mocniej wpisana jest w działalność również tych firm, które bezpośrednio nie zajmują się badaniami i rozwojem.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Pod względem liczby centrów rozwojowo-badawczych Wrocław jest na pierwszym miejscu w Polsce.

– Centra R&D otwiera wiele firm z sektora nowoczesnych usług dla biznesu, żeby udoskonalać swoje usługi czy produkty. We Wrocławiu to na przykład Dolby, Nokia, Opera Software czy Ryanair Travel Labs. Ośrodki badawczo-rozwojowe działają również przy wielkich zakładach produkcyjnych, takich jak 3M, LG Electronics, Mondelez, UTC Aerospace System – mówi Ewa Kaucz z Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

Co przekonuje korporacje i firmy, które mogą wybrać niemal dowolne miejsce na świecie, do lokowania tego rodzajów centrów we Wrocławiu? W przypadku badań i rozwoju liczą się przede wszystkim ludzie. Atutem Wrocławia jest zwłaszcza duża liczba studentów i absolwentów kierunków związanych z informatyką i inżynierią oraz bardzo wysoki poziom nauczania na cieszącej się międzynarodową renomą Politechnice Wrocławskiej.

Ale innowacyjność coraz częściej dotyczy też wielu innych obszarów, w tym związanych z finansami, rachunkowością czy zarządzaniem. – Duże znaczenie ma atrakcyjność samego miasta. Sprawia, że łatwo tu przyciągać talenty z innych regionów Polski i świata – mówi Ewa Kaucz.

Konferencja branży IT: 'Wrocław 2.0.17', Ewa Kaucz
Konferencja branży IT: 'Wrocław 2.0.17', Ewa Kaucz  MIECZYSŁAW MICHALAK

Czym zajmują się wrocławskie centra R&D? Opracowują, a często także wdrażają, nowe technologie, produkty oraz usługi. Do tej kategorii można też zaliczyć innowacyjne usługi IT, a także inne bardzo zaawansowane i wyspecjalizowane usługi biznesowe.

Co istotne, badania, rozwój i innowacyjność coraz częściej są integralną częścią działalności wrocławskich centrów, nawet jeśli nie posiadają one odrębnych działów R&D.

Od nich zależy przyszłość

Nokia zajmuje kluczową pozycję w światowym ekosystemie nowych technologii i innowacji, a wrocławskie centrum technologiczne jest jedną z najważniejszych takich jednostek tej firmy. Świadczą o tym liczby oraz ranga prowadzonych tu projektów. Inżynierowie z Wrocławia pracują m.in. nad rozwojem technologii telekomunikacyjnych (takich jak LTE), a także nad 5G – technologią, która zrewolucjonizuje komunikację mobilną i otworzy drogę dla tzw. internetu rzeczy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wrocław 2.0.17, czyli jak nowe technologie zmieniają nasze miasto i świat [WIDEO]

– Jesteśmy centrum badawczo-rozwojowym, którego misją jest realizowanie ambitnych projektów. Kształtujemy przyszłość technologii, które realnie zmieniają oblicze świata i życie ludzi, od tworzenia infrastruktury sieci 5G i internetu rzeczy po nowe aplikacje wirtualnej rzeczywistości i cyfrowego zdrowia – mówi Konrad Fuławka, Innovation Officer w Nokia Wrocław. – Rozwiązania, które tworzymy, wpływają na rozwój m.in. inteligentnych miast, autonomicznych samochodów czy zaawansowanej medycyny, umożliwiając np. zdalne operacje.

Programiści z Technology Center Wrocław uczestniczą zarówno w procesie wytwarzania produktów, jak i rozwoju technologii, począwszy od koncepcji aż po wdrożenia.

Nokia - siedziba firmy w budynku West Gate przy Lotniczej.
Nokia - siedziba firmy w budynku West Gate przy Lotniczej.  NOKIA

W nowym biurowcu Nokii we Wrocławiu, West Link przy ul. Na Ostatnim Groszu, będzie działać zupełnie nowa inicjatywa – „Nokia Garage”.

– Swoje miejsce znajdą w nim wszyscy zainteresowani rozwojem innowacji: startupowcy, studenci, naukowcy, inżynierowie i kreatywni ludzie otwarci na poszukiwanie nowych rozwiązań. To nie tylko miejsce, ale przede wszystkim ludzie, z którymi już teraz pracujemy nad innowacyjnymi projektami. Chcemy, aby nasza firma inspirowała do wzrostu i dawała konkretne możliwości wszystkim tym, którzy pragną brać udział w kształtowaniu szybko zmieniającego się świata – podkreśla Konrad Fuławka.

„Nokia Garage” ma być otwarty dla wszystkich 24 godz. na dobę przez siedem dni w tygodniu.

Tworzą wirtualny świat

Capgemini w ramach R&D prowadzi tzw. Innovation Lab. To międzynarodowa, rozproszona sieć, a właściwie grupy programistów, grafików komputerowych i ekspertów UX, wspólnie kreujących innowacje i projektujących je od strony technicznej.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Więcej biur w Sky Tower. Nowe powstają na drugim piętrze [ZDJĘCIA]

– Pracujemy w zespołach, w których są eksperci z wieloletnim doświadczeniem, ale również młode osoby, które dopiero zdobywają wiedzę w tym obszarze. Każdy ma szansę pracować nad zadaniami z obszaru R&D. Wszystko zależy od projektu i od tego, jak dobrze zna daną technologię i samego klienta – mówi Anna Mikucka, kierownik działu Digital w Capgemini Software Solutions Center.

W ramach Innovation Lab pracują również osoby z wrocławskiego biura Capgemini, a konkretnie z działu Digital: – We wrocławskim biurze powstają rozwiązania, których nie projektuje nikt inny w Grupie Capgemini. Jesteśmy pionierami w dziedzinie wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, wykorzystując ją w bardzo innowacyjny sposób.

Capgemini Wrocław
Capgemini Wrocław  MIECZYSŁAW MICHALAK

Jeden z wrocławskich projektów służy do szkolenia mechaników wiatraków na platformach wiatrowych. Dzięki aplikacji i specjalnym okularom do wirtualnej rzeczywistości mogą oni znaleźć się na farmie, nie odchodząc od biurka. Inny przykład to wirtualny konfigurator samochodów, dzięki któremu każdy kupujący nowe auto będzie mógł je zobaczyć w finalnej, wybranej przez siebie wersji.

– Planujemy kolejny projekt dla branży motoryzacyjnej w wirtualnej rzeczywistości, ale projektujemy również w rzeczywistości rozszerzonej. Niedawno zaczęliśmy prace nad aplikacją, która umożliwia użytkownikom układanie paczek w kontenerze w taki sposób, aby zmieściło się ich jak najwięcej – dodaje Mikucka.

Capgemini do pracy w zespołach Digital poszukuje ekspertów i specjalistów, którzy dobrze czują się w innowacjach, są kreatywni i chętnie dzielą się swoimi pomysłami. – Właśnie otwieramy zupełnie nowe stanowisko: Digital Architect. Na to miejsce szukamy kogoś, kogo interesują innowacje, kto lubi różnorodność rozwiązań technologicznych i ceni sobie możliwość stosowania elastycznych rozwiązań – wyjaśnia Monika Cwynar-Kępa, dyrektor HR w Capgemini Software Solutions Center.

Ponad 200 w chmurach

Wrocławskie Globalne Centrum Rozwoju firmy Unit4 specjalizuje się w oprogramowaniu biznesowym, wspomagającym procesy zarządzania dużymi przedsiębiorstwami w tym kadrami, finansami, logistyką. Zespoły R&D tworzą też systemy i aplikacje mobilne, wspomagające funkcjonowanie ośrodków akademickich i łączące ze sobą uczelnie, studentów i wykładowców.

– Wrocławski zespół pracuje obecnie nad rozwiązaniem, które zrewolucjonizuje rynek aplikacji biznesowych i ułatwi pracę każdemu z nas. We Wrocławiu powstaje „Wanda”, czyli inteligentny asystent. To pierwsze tego typu rozwiązanie na świecie, które pozwala użytkownikom na komunikowanie się z systemami biznesowymi przy pomocy języka naturalnego – mówi Łukasz Wierzchowski, Site Director w Unit4.

Wrocławskie biura Unit4 Polska
Wrocławskie biura Unit4 Polska  Fot. Mat. Unit4

Firma zatrudnia we Wrocławiu ponad 200 specjalistów: programistów.NET, Java, JavaScript, analityków biznesowych, testerów, technical writerów, konsultantów technicznych oraz inżynierów od utrzymania systemów „chmurowych”. Oprogramowanie Unit4 powstaje w chmurze obliczeniowej i jest dostępne dla klientów firmy z dowolnego miejsca na świecie. Poza Globalnym Centrum Rozwoju we Wrocławiu funkcjonuje jeszcze lokalny zespół (Teta), który rozwija i wspiera produkty dla polskich klientów.

Symulują i drukują prototypy

We Wrocławiu działa też biuro konstrukcyjne firmy Kämmerer, największe tego rodzaju w Polsce. Koncentruje się na usługach związanych z rozwojem produktów, współpracując z branżami motoryzacyjną, lotniczą, kolejową czy AGD.

– Rozwijamy u nas rapid prototyping, części prototypowe, które robi się metodami szybkiego drukowania 3D. Naszym klientem jest rynek wytwórców i producentów. Pokazujemy im nasze nowe pomysły i idee. W zespołach są specjaliści, konstruktorzy, elektronicy czy mechatronicy. Najważniejsze jest tutaj to, żeby na bieżąco śledzić nowe technologie i nowe trendy oraz znaleźć dla nich konkretne zastosowanie w postaci konceptu czy prototypu – mówi Piotr Nowak, dyrektor techniczny Kämmerer Polska.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Masz pomysł na biznes? Możesz zyskać środki na prowadzenie swojej firmy [ZDJĘCIA]

Jednym z ciekawszych projektów rozwojowych wrocławskiego biura firmy jest przyszłościowy system klimatyzacji i wentylacji, który wpisuje się w trend samochodów autonomicznych, gdzie komputery w dużej mierze samodzielnie podejmują decyzje dotyczące jazdy, ale też m.in. komfortu pasażerów.

– Przykładamy dużą wagę do rozwoju narzędzi symulacyjnych, a w bliskiej przyszłości chcemy zająć się również elektroniką i softwarem samochodowym – podkreśla Piotr Nowak. Dodaje, że inżynierowie z firmy mają okazję pracować nad ciekawym projektem w Dolinie Krzemowej, m.in. ze start-upami z branży motoryzacyjnej.

Globalna matematyka

Innowacyjność oznacza również rozwijanie bardzo zaawansowanych i wyspecjalizowanych usług. Dobrym przykładem jest wrocławski Departament Ryzyka Credit Suisse.

W wielu obszarach kompetencje tego biura są unikalne w skali całej korporacji. Departament specjalizuje się w raportowaniu ryzyk rynkowych oraz kredytowych, rozwojem scenariuszy do testów wrażliwości, kontrolą limitów kredytowych oraz zaawansowaną matematyką finansową (quantitative finance). We Wrocławiu jest ponad 200 specjalistów z tego obszaru.

– W tym dziale ważne jest łączenie umiejętności matematycznych z wiedzą z obszaru rachunkowości, ekonomii, rynków finansowych, bankowości oraz IT, w różnych proporcjach. Jeśli ktoś planuje karierę w zarządzaniu globalnym ryzykiem w banku inwestycyjnym, to najlepszym miejscem jest Credit Suisse – zachęca Maciej Borkowski, szef ryzyka Credit Suisse na Polskę.

Mocni w aplikacjach

Hicron
Hicron  TOMASZ PIETRZYK

Hicron, specjalizujący się w technologiach SAP, nie posiada działu R&D rozumianego w klasyczny sposób.

– Prowadzimy badania rozwojowe w zakresie działu Delivery, który specjalizuje się w dostarczaniu rozwiązań technologicznych pomagających klientom realizować procesy biznesowe. Otrzymaliśmy liczne nagrody za projekty i wdrażanie aplikacji, m.in. za aplikację wspomagającą zdalną diagnostykę pojazdów i marketing predykcyjny, czy Quality Awards w Katarze. Nasz Product Catalog był też finalistą w konkursie organizowanym przez SAP w kategorii aplikacji mobilnych – mówi Szymon Włochowicz, Head of Delivery w Hicron.

W dziale Delivery Hicron zatrudnia blisko 200 osób. Zajmują się technologiami SAP zarówno od strony konfiguracji i instalacji, jak i tworzenia nowych rozwiązań opartych o ten system. Dodatkowo mają dział wyspecjalizowany w technologiach Webowych, JAVA i.NET.

– Stopień skomplikowania współczesnych projektów IT jest tak wysoki, że konieczne jest angażowanie osób o różnych kompetencjach. Dlatego, w naszym przypadku, oprócz inżynierów, potrzebne są też osoby o kompetencjach biznesowych, skoncentrowane na komunikacji i współpracy z klientami – dodaje Szymon Włochowicz.

Wrocławski SmartFlow

Centrum Nowych Technologii, będące częścią MPWiK, to dobry przykład na to, że nawet poważne branżowe projekty R&D mogą być realizowane lokalnie. CNT zatrudnia obecnie 20 osób odpowiedzialnych za szeroko rozumiany rozwój technologiczny spółki, którego celem jest zwiększenie efektywności procesów uzdatniania wody i oczyszczania ścieków z korzyścią dla środowiska naturalnego.

– W ostatnich latach doświadczamy trzeciej fali zmiany cywilizacyjnej, tzw. cyfrowej transformacji. Wiedza i informacja stają się fundamentem nowej gospodarki i rodzą nowe pojęcia takie jak: smartcity, Big Data, mobilność, chmura obliczeniowa, IoT czy energia odnawialna. Dlatego też jest to bieżący kierunek rozwoju Centrum Nowych Technologii w MPWiK – podkreśla Tomasz Konieczny, dyrektor CNT.

Jednym z najgłośniejszych osiągnięć CNT jest stworzenie systemu SmartFlow. To aplikacja korzystająca z sieci przepływomierzy i wodomierzy, które dostarczają informacji o przepływie wody w sieci. Projekt realizowany we współpracy z gliwicką firmą FutureProcessing pozwolił na szybsze wykrywanie awarii wodociągowych, również tych ukrytych pod ziemią.

– Dzięki m.in. SmartFlow we Wrocławiu w 2016 roku udało się zaoszczędzić blisko 0,5 mld litrów wody, co korzystnie wypłynęło na komfort życia mieszkańców i lokalne środowisko naturalne – mówi Tomasz Konieczny.

Innym ciekawym projektem jest NWOŚ realizowany z Politechniką Wrocławską i Uniwersytetem Przyrodniczym.

– Jego celem było przetestowanie i sprawdzenie szeregu biologicznych metod usuwania azotu ze ścieków oraz zbadanie możliwości produkcji koncentratu do zwalczania nieprzyjemnego zapachu z kanalizacji. Badania, które były realizowane w CNT, zakończyły się sukcesem. Wprowadzenie w życie wypracowanych wyników pozwoli znacząco zwiększyć przepustowość Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków – mówi Tomasz Konieczny.

Innowacje w DNA

– Innowacje są elementem naszego DNA i leżą u podstaw działalności firmy, gdzie R&D odgrywa ważną rolę – mówi Sebastian Łękawa, SVP Europe z firmy Intive. – Co ważne, innowacyjność nie jest domeną jednego działu, a przenika organizację, wspierając w niej szereg procesów. Takie podejście sprawia, że jesteśmy doskonałym wspólnikiem dla firm szukających partnerów w tworzeniu produktów cyfrowych.

Intive może się pochwalić wieloma projektami o innowacyjnym charakterze, m.in. z obszaru automotive, gdzie ich rozwiązania są już seryjnie wykorzystywane przez niektórych producentów samochodów. Kolejny obszar to IoT, czyli internet rzeczy, gdzie przykładowo wspólnie z firmą Ember Technologies stworzyli smart coffee mug, pierwszy na świecie kubek regulujący i utrzymujący temperaturę napoju.

– Ewidentnym katalizatorem innowacji w naszej firmie jest liczący ponad 50 osób dział Product Design. Należy dodać, że jedna trzecia zespołu zlokalizowana jest we wrocławskim oddziale firmy – mówi Sebastian Łękawa. Dodaje, że dzięki coraz większej liczbie innowacyjnych projektów, firma Intive intensywnie się rozwija i planuje wzmacniać wszystkie działy realizujące działania z zakresu R&D o co najmniej 25 proc. rocznie.

Efekt skali

Rozwój branży badawczo-rozwojowej i innowacyjnej we Wrocławiu osiągnął już taki poziom, że można mówić o efekcie skali: miasto przyciąga kolejne tego rodzaju inwestycje jak duży magnes, ale stale rozwijają się również jednostki już działające w stolicy Dolnego Śląska.

Wszystko wskazuje na to, że Wrocław będzie wzmacniał swoją pozycję jednego z najsilniejszych i najbardziej wpływowych ośrodków R&D w Europie Środkowo-Wschodniej. Częste porównania do Doliny Krzemowej są nieprzypadkowe. Ale Wrocław pracuje już na swoją własną markę.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem