Jutronauci to niezwykłe wydarzenie, na którym można spotkać kreatywnych i inspirujących ludzi. We wrocławskiej edycji wśród gości zobaczyć będzie można uznanego architekta, twórczynie przenośnego urządzenia do badania płodu czy konstruktora niskobudżetowych drukarek 3D.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Spodobał mi się projekt Jutronauci, bo cieszę się, gdy mogę otwierać komuś drzwi, które kiedyś sam musiałem wyważać. To, co ktoś zrobi za tymi drzwiami, to już jego broszka, ale jeśli chce nam coś zaprezentować, to proszę bardzo. Mam szacunek dla tych, którzy się nie boją, piszą, chcą pokazywać portfolio – mówi w rozmowie z „Wyborczą” Tomasz Opasiński, dyrektor kreatywny w firmie Netflix, który spełnia swój amerykański sen.

CZYTAJ: Przyszłość wyrasta na naszych błędach. Rozmowa z Tomaszem Opasińskim

Do USA trafił w 2001 r. i krok po kroku budował swoją renomę. Stworzył setki plakatów do filmów, seriali i gier komputerowych. Brał też udział przy produkcji tak znanych filmów jak „Ultimatum Bourne’a”, „Hellboy” i „Shrek”. A to tylko jeden z uczestników organizowanego przez „Gazetę Wyborczą” wydarzenia Jutronauci.

Firma Nestmedic powstała w 2014 r. W ciągu kilkunastu miesięcy zespół stworzył innowacyjny na skalę światową produkt – jedno z najbardziej zaawansowanych diagnostycznie i technologicznie przenośne KTG. Wrocławski wynalazek monitoruje akcję serca płodu, kontroluje także jego ruchy. Ma wielkość smartfona, ale może uratować życie malucha. Co najważniejsze, badanie będzie można wkrótce zrobić w domu. Pomysłodawczyniami rozwiązania są dr n. med. Patrycja Wizińska-Socha oraz dr n. med. Anna Skotny, która będzie gościem wydarzenia Jutronauci.

ZOBACZ: Pierwsze przenośne KTG trafiło do przychodni. Pacjentki zbadają się w domu

Podobnie jak Robert Konieczny. To jeden z najbardziej rozpoznawanych polskich architektów. Jego prace zdobyły wiele nagród i wyróżnień. Można choćby wymienić projekt Domu Aatrialnego w Opolu, za który przyznano mu nagrodę Dom Roku na Świecie 2016 w konkursie portalu World Architecture News. Tymczasem Przemysław Jaworski to twórca niskobudżetowych drukarek 3D ZMorph do samodzielnego montażu. Urządzenia drukują przedmioty m.in. z plastiku, gliny, a także z czekolady. Firma Jaworskiego eksportuje swoje rozwiązania do 50 krajów na świecie.

Agnieszka Kwiatkowska to logopedka, która wraz z zespołem naukowców z Politechniki Gdańskiej opracowała i wykorzystała do pracy z osobami w śpiączce rozwiązanie wykorzystujące tablet (tzw. cyberoko). Michał Biskup to zaś budowniczy pierwszego na świecie drona do filmowania zawodów we freedivingu. Wrócił do Polski z Wielkiej Brytanii, gdzie pracował dla wiodącej firmy, która buduje roboty podwodne. Ostatnie lata poświęcił na budowę drona Diveye we wrocławskim garażu.

Na spotkaniu z Jutronautami będzie można poznać historie zarówno ich sukcesów, jak i porażek. Przyjdź i dowiedz się, jak możesz zdobyć stypendium ufundowane przez Sebastiana Kulczyka. Dla uczestników spotkania mamy vouchery na roczną prenumeratę Wyborczej Premium. Patronem projektu jest Kulczyk Investments, a patronat medialny sprawuje Radio TOK FM.

Impreza Jutronauci odbędzie się 6 listopada w Infopunkcie Barbara (ul. Świdnicka 8B). Początek o godz. 17.30. Wstęp jest bezpłatny, ale najpierw trzeba się zarejestrować na stronie jutronauciwroclaw.evenea.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem