Opieka nad doros造mi z g喚bok niepe軟osprawno軼i to powa積y problem spo貫czny, niszowy co prawda, bo dotyczy garstki spo貫cze雟twa, ale nasza rola jest taka, by zadba o t grup - m闚i Beata Cytowska, wicedyrektor O鈔odka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego Stowarzyszenia "Ostoja"
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Marta Rosa: Fabryka św. Mikołaja w tym roku wesprze nowo powstający ośrodek Bonitum dla dorosłych osób z głęboką niepełnosprawnością intelektualną. Na czym polega problem w zapewnieniu im opieki?

Beata Cytowska: Ostoja zapewnia edukację pacjentom od 3. do 25. roku życia. Problem zaczyna się, kiedy kończą 25 lat. Brakuje miejsc, do których mogliby uczęszczać. Obarczone codzienną, żmudną opieką są wówczas zwykle ich rodziny. A trzeba zaznaczyć, że jest to opieka trudna i obciążająca starzejących się rodziców, a często samotne matki.

ZOBACZ: Fabryka św. Mikołaja ma pierwszych sponsorów

Jak pomóc takim osobom?

– Rozwiązaniem jest tworzenie np. Środowiskowych Domów Samopomocy. Ostoja również prowadzi taki dom, gdzie przyjmuje podopiecznych bez ograniczenia wieku. Te ośrodki jednak otrzymują zwykle finansowanie ze środków publicznych, które jest zbyt niskie, by objąć kompleksowym wsparciem osoby wymagające tak całościowej opieki.

Czy praca z tymi, którzy kończą 25 lat, może zapewnić im dalszy rozwój?

– Jeżeli trafią do placówki, która ich możliwości poznawcze, ruchowe i społeczne będzie podtrzymywać, mają szansę na funkcjonowanie na podobnym poziomie. Do tego potrzebni są jednak specjaliści, a brakuje środków na zatrudnienie terapeutów. Środowiskowe Domy Samopomocy otrzymują około jednej czwartej tego, co na edukację dzieci i młodzieży z głęboką niepełnosprawnością intelektualną przeznacza rząd. Poza tym placówek, do których trafić może osoba z głęboką niepełnosprawnością intelektualną po zakończeniu edukacji w zespole rewalidacyjno-wychowawczym, również jest niewiele. To problem nie tylko Wrocławia. Tak jest w całej Polsce. Brakuje rozwiązań systemowych.

Remont pomieszczeń Bonitum
Remont pomieszczeń Bonitum  MIECZYSŁAW MICHALAK

Brakuje więc miejsc.

– Do ośrodka prowadzonego przez Ostoję uczęszcza 70 osób, a do Środowiskowego Domu Samopomocy – 30, w tym około połowy to absolwenci naszego ośrodka. Stale borykamy się z brakiem miejsc dla tej grupy, która sama nie upomni się o swoje prawa. Osoby z głęboką niepełnosprawnością intelektualną to jeden procent wszystkich osób z niepełnosprawnością intelektualną. W Polsce to około 60-80 tys. osób. Pacjenci z taką niepełnosprawnością mają dodatkowe problemy z poruszaniem się, nie mówią, słabo widzą i często mają deficyty słuchowe. Około 70 proc. tej populacji ma zdiagnozowane dziecięce porażenie mózgowe, często czterokończynowe, czyli najpoważniejsze. Wymagają stałej obecności dorosłego opiekuna. Dobra wiadomość jest taka, że przy dzisiejszym rozwoju medycyny tych wad jest coraz mniej. Poza tym prowadzona rehabilitacja powoduje, że część z nich uczy się i przystosowuje do lepszego funkcjonowania.

PRZECZYTAJ: Fabryka św. Mikołaja. Dobre uczynki wracają [ROZMOWA]

We Wrocławiu powstaje ośrodek Bonitum dla 30 osób z taką niepełnosprawnością.

– I to jest optymalna liczba. Środowiskowe Domy Samopomocy muszą być małymi domami, bo osoby z poważniejszymi niepełnosprawnościami gubią się w otoczeniu, kiedy jest zbyt liczne. Chcielibyśmy, żeby takie ośrodki miały charakter domu, a nie instytucji. Dobrze byłoby, gdyby ich sieć była większa w całej Polsce.

Dołącz do Fabryki św. Mikołaja
To akcja charytatywna od 13 lat prowadzona przez „Gazetę Wyborczą Wrocław”, Fundację Agory i kino Nowe Horyzonty. W tym roku zbieramy na Środowiskowy Dom Samopomocy „Bonitum”, który od stycznia przy ul. Komuny Paryskiej będzie prowadził rehabilitację dla osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną. Do Fabryki dołączyła już firma Profit Development SA (Złoty Sponsor i partner akcji, zadeklarowała wpłatę 100 tys. zł) oraz Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich „Kogeneracja” (Złoty Sponsor, przekaże 40 tys. zł).

Wszystkich, którzy chcieliby wesprzeć akcję, prosimy o kontakt z Agnieszką Iwanowską (agnieszka.iwanowska@wroclaw.agora.pl) lub telefonicznie pod numerem 71 37 17 231.


Jak co roku Fabryka przygotuje też 1000 paczek mikołajkowych, które podczas finału, 5 grudnia w kinie Nowe Horyzonty, przekażemy najbardziej potrzebującym uczniom wrocławskich szkół.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Wi璚ej
    Komentarze
    Zaloguj si
    Chcesz do陰czy do dyskusji? Zosta naszym prenumeratorem