W ub. roku dzięki wpłatom sponsorów przekazaliśmy 124 tys. zł Fundacji "Krzyś" - opiekującej się dziećmi z zaburzeniami psychoruchowymi i schorzeniami genetycznymi.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Fabryka św. Mikołaja to akcja charytatywna, którą od 13 lat prowadzi „Gazeta Wyborcza Wrocław” wraz z fundacją Agora i kinem Nowe Horyzonty. Przez ten czas dzięki hojności sponsorów wypracowała prawie 2 mln zł.

Pieniądze zebrane w ub. roku przekazaliśmy do ośrodka przy ul. Stalowej, gdzie rehabilitowane są dzieci z zaburzeniami psychoruchowymi oraz ze schorzeniami genetycznymi, m.in. dziecięcym porażeniem mózgowym i autyzmem.

ZOBACZ: Fabryka św. Mikołaja ma pierwszych sponsorów

Dzięki Fabryce do „Krzysia” zakupiony został np. interaktywny program Pablo, który za pomocą gier komputerowych rehabilituje dzieci ruchowo.

Grażyna Pierzchała-Dulowska, terapeutka ręki: – Program, zamiast myszki komputerowej, wyposażony jest w różne końcówki: uchwyt, kulę i kierownicę, którymi dzieci sterują na ekranie. Trenują zakres ruchów we wszystkich stawach ręki: barkowym, łokciowym, nadgarstku oraz dłoń. Używając siły, dziecko uczy się ją kontrolować. Bardzo przydatnym rozwiązaniem jest możliwość zapisu osiągnięć pacjenta, co pokazuje postęp jego pracy. Największym powodzeniem wśród małych pacjentów cieszy się jednak nowoczesna kamera myGaze.

Spotkanie sponsorów z przedstawicielami Fundacji
Spotkanie sponsorów z przedstawicielami Fundacji "Krzyś" , z którą wiąże się XIII. edycja Fabryki św. Mikołaja   KORNELIA GŁOWACKA-WOLF

Anna Jarosz, prowadząca terapię wzroku: – Służy do eye trackingu, czyli śledzenia ruchu gałek ocznych, i do bezdotykowej obsługi komputera – za pomocą wzroku. Ćwiczymy w ten sposób skupienie uwagi dziecka w jednym punkcie, a także przenoszenie spojrzenia na różne obrazki. Widać, jak dzięki temu poprawia się koncentracja wzrokowo-ruchowa dzieci. Jedna z dziewczynek, Agnieszka, na początku prawie nie unosiła głowy, a dzisiaj siedzi wyprostowana.

Fundacja zakupiła również sprzęt do terapii metodą Tomatisa (poprawia mowę i prawidłowo kształci słuch) oraz terapii metodą Warnkego (pozwala wyeliminować trudności w czytaniu, pisaniu i mówieniu).

Barbara Bartkowiak, neurologopedka: – Tomatis polega na ćwiczeniu mięśni ucha wewnętrznego. Chodzi o to, by wytrenować uwagę słuchową pacjentów, zmieniając częstotliwość dźwięków. Dzięki temu lepiej identyfikują dźwięki z zewnątrz oraz skupiają uwagę na tych, które są ważne. Uczą się też poprawnej artykulacji i rozumienia mowy. Metoda Tomatisa jest świetna, jeśli chodzi o dzieci z zespołem Aspergera czy z autyzmem, bo muzyka pozytywnie oddziałuje na emocje. Metoda Warnkego z kolei jest przede wszystkim dla dzieci z problemami w czytaniu, pisaniu i mówieniu. Do jej stosowania udało nam się kupić cały zestaw. Fabryka św. Mikołaja zdziałała u nas same dobre rzeczy.

Pomogli w 2016

**Profit Development SA (Złoty Sponsor i Partner Akcji, 100 tys. zł)

**Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja SA (Złoty Sponsor, 40 tys. zł)

**Volvo Polska

**Temar Deweloper

**Kancelaria Prawna Schampera, Dubis, Zając i Wspólnicy sp. k.
**Dom Aukcyjny Dawro **Titanum sp. z o.o.

**Fundacja Między Niebem a Ziemią

**Cargill Poland sp. z o.o.

**Honorowy Konsulat Norwegii we Wrocławiu

**Kancelaria Notarialna RBBM Robert Bronsztejn&Bartosz Masternak s. c.

**Rudy Consulting Sp. z o.o.

**Softlog sp. z o.o. sp. k. **Archicom Holding sp. z o.o.

**Dolnośląskie Stowarzyszenie Pośredników w Obrocie Nieruchomościami i Zarządców Nieruchomości DOSPON

**Artcom Systemy Radiokomunikacyjne

**Hotel Willa Odkrywców

**Kancelaria Adwokacka adw. Agnieszka Kluszczyńska

**Maćków Pracownia Projektowa sp. z o.o.

**Przedsiębiorstwo Handlowe KEY **Osiński i Syn sp. jawna

**Multi Grupa **Rafin sp. z o.o. sp. k.

**Szkoła Języka Angielskiego International House

**Alta Linguistic Szkoła Języków Obcych

**Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Roman Imielski poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem